Vodiči, pozor: Zmeny na cestách u našich susedov výrazne ovplyvnia aj Slovákov

  • Podľa rakúskeho ministerstva vnútra by rôzne metódy riadenia semaforov v krajine mohli viesť k zmätku
  • Testy však skončili úspešne
semafor
Ilustračný obrázok, Unsplash/Eliobed Suarez
  • Podľa rakúskeho ministerstva vnútra by rôzne metódy riadenia semaforov v krajine mohli viesť k zmätku
  • Testy však skončili úspešne

Novelizácia pravidiel cestnej premávky v Rakúsku prináša nový typ semaforov. Na niektorých úsekoch sa má odstrániť fáza zeleného blikania, ktorá sa objavuje pred koncom povoleného prechodu cez križovatku. Poukázal na to portál Topspeed.

Ministerka dopravy Rakúska Leonore Gewessler navrhuje zákon tak, aby semafory bez fázy zeleného blikania boli legálne a experimentálny semafor v Linzi na diaľnici A7 (Franzenhausweg) slúži ako podpora jej argumentov. Tento semafor mení farby každú sekundu bez blikania – zelenú, žltú, červenú, žltú, zelenú.

Test, ktorý mal za cieľ potenciálne zvýšiť prechodnosť cestného úseku, sa teraz zdá byť čiastočne inšpiráciou pre nové pravidlá semaforov. Rakúšania počas testu vyskúšali fungovanie semaforov bez blikajúcej zelenej fázy. Navrhovaný obsah nového zákona však obsahuje širšie ustanovenia, vrátane možnosti pomalšieho prepínania farieb.

Inovatívne systémy riadenia dopravy údajne preukázali svoju efektivitu v rámci vedeckých experimentov pri zvládaní dopravných zápch. Úspech má byť dosiahnutý skrátením žltej fázy a odstránením fázy zeleného blikania.

Ministerstvo vnútra Rakúska však vyjadrilo obavy v súvislosti s týmto návrhom. Nové pravidlá by mali platiť len na vybraných semaforoch, hlavne na frekventovaných miestach, napríklad pri vjazdoch na preplnené mestské diaľnice, a to možno iba v určitých časoch. Dôležité je poznamenať, že prejazd na červenú by bol stále zakázaný pod hrozbou pokuty bez ohľadu na druh semaforu.

Podľa rakúskeho ministerstva vnútra by rôzne metódy riadenia semaforov v krajine mohli viesť k „zmätku medzi účastníkmi cestnej premávky, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť dopravy.“ Naopak, rakúsky diaľničný správca Asfinag podporuje návrh nového fungovania semaforov.

Zvrat na slovenských cestách >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Topspeed, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá