Vodičský preukaz celkom zadarmo je na Slovensku realitou. Ponáhľaj sa, kým má štát peniaze

  • Platí to však pre užšiu skupinu ľudí než vlani
  • Ministerstvu sa na to môžu minúť peniaze
Vodičský preukaz zadarmo pre Slovákov z centra pre rodiny a deti
Ilustračné foto Archív Canva, Startitup
  • Platí to však pre užšiu skupinu ľudí než vlani
  • Ministerstvu sa na to môžu minúť peniaze

Slováci majú šancu získať vodičský preukaz zadarmo. Minulý rok štát túto možnosť ponúkal mnohým zamestnancom v rámci projektu Nestrať prácu – vzdelávaj sa. Tentokrát sa skupina ľudí, ktorí majú na príspevok nárok, výrazne zužuje.

Stále však ide o významnú pomoc. Ako sme ťa už informovali, ministerstvo práce spustilo projekt „Vzdelávanie mladých dospelých“ a v rámci neho preplatí ľuďom, ktorí vyrástli v detských domovoch, 100 percent nákladov na zisk vodičského preukazu. Právo majú na „vodičák“ typu B aj C.

Týka sa to tiež osôb v opatere centier pre rodiny a deti. Štát im prepláca aj nákup učebnice a dokonca každý, kto vyhovuje podmienkam, dostane aj 95 centov za každú hodinu. Celkovo môže získať až 190 eur. Ide o peniaze, ktoré môžu napríklad poslúžiť na dopravu do autoškoly a dostanú ich paušálne. Netreba si pritom o to podať žiadnu žiadosť.

Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny tiež Branislav Ondruš podotýka, že cieľom projektu je pomôcť mladým dospelým osamostatniť sa a podporiť ich pri uplatnení sa na trhu práce.

Podmienky

Portál Finsider ohľadom najnovšieho projektu rezortu práce informuje, že ak máš o túto štátnu pomoc záujem a vyrástol si v detskom domove alebo si z centra pre rodiny a deti, musíš ešte splniť jednu dôležitú podmienku. Mal by si byť totiž prihlásený na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.

Nemusíš byť nezamestnaným uchádzačom, stačí sa evidovať ako záujemca o zamestnanie. Tak sa totiž smie registrovať aj osoba, ktorá už zamestnanie má alebo je na materskej či rodičovskej dovolenke. Taktiež sa takýmto spôsobom môže zaevidovať aj osoba na strednej alebo vysokej škole a dokonca aj dôchodca.

Ak sa teda na úrade práce zaregistruješ, vzniká ti nárok na štátnu podporu v rámci projektu „Vzdelávanie mladých dospelých“. 

Na príspevok máš nárok ako:

  • mladý dospelý, ktorý zostal v centre aj po dosiahnutí plnoletosti,
  • dospelý, ktorý sa sústavne pripravuje na povolanie a získal si predĺžený pobyt v centre,
  • neplnoletá osoba, ktorá sa pripravuje na osamostatnenie a v centre skončila po rozhodnutí súdu.

Ako požiadať o príspevok?

Záujemcovia môžu podávať žiadosť od 15. apríla. Urobiť tak môžu na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny osobne alebo poštou. Formulár nájdeš na samotných úradoch, ale aj na webovej stránke ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť treba predložiť najneskôr 30 kalendárnych dní pred začiatkom vzdelávania, informovali sme.

Ak je žiadateľom neplnoletá osoba, žiadosť o poskytnutie príspevku musí podpísať buď jej zákonný zástupca, štatutárny zástupca centra pre detí a rodiny alebo súdom ustanovený opatrovník dieťaťa.

Ak úrad práce žiadosť schváli, uzavrie so žiadateľom dohodu. Bez uzatvorenia dohody ešte pred začiatkom vzdelávania nie je možné príspevok žiadateľovi poskytnúť.

Ministerstvo na to minie najviac pol milióna

Finsider podotýka, že ministerstvo práce neuviedlo, aký počet záujemcov očakáva a na príspevky vyčlenilo celkovo 500-tisíc eur. Peniaze sa teda môžu minúť, a tak by si v prípade žiadosti nemal váhať. Kurzy v autoškole sú v súčasnosti pre mnohých Slovákov príliš drahé a ich suma, ktorú celkovo zaplatíš dosiahne aj viac ako 800 eur.

Ak si však chceš urobiť vodičský preukaz skupiny C, a teda na nákladné auto, musíš už mať oprávnenie typu B a aspoň 21 rokov, no cena sa aj tak vyšplhá aj na 1 300 eur. Za skupinu D, teda možnosť riadenia autobusu, zaplatíš približne 1 100 eur. Okrem toho ešte musíš počítať s poplatkami za kolky a podobne.

Zdroje: Archív SIU, Archív SIU, Finsider

Najnovšie videá

Trendové videá