Vojdeš ako „moslimský radikál“ a vyjdeš ako poslušný komunista. Čína popiera, že by mala moderné koncentračné tábory

  • Aj napriek tomu, že Čína tvrdí, že ide len o strediská odborného vzdelávania, pravda je iná
  • Ujguri sú však prenasledovaní za svoje vierovyznanie a podstupujú tak krutú prevýchovu
Čína
TASR/AP, Istagram/asianuktv
  • Aj napriek tomu, že Čína tvrdí, že ide len o strediská odborného vzdelávania, pravda je iná
  • Ujguri sú však prenasledovaní za svoje vierovyznanie a podstupujú tak krutú prevýchovu

Náboženská prevýchova a umiestňovanie do pracovných táborov znie ako scenár z obdobia druhej svetovej. Otrocké využívanie a práca nad ľudské sily zas ako dávno zabudnutý úkaz. Pravdepodobne tak tomu nie je všade.

Čoraz častejšie sa vyplavujú dôkazy o existencii pracovných táborov v Číne. Konkrétne ide o Ujgurské tábory, ktorých existenciu vláda popiera. Respektíve ich skôr označuje za strediská odborného vzdelávania.

Strana odmietla medzinárodnú kritiku a tvrdí, že centrá odbornej pracovnej prípravy používajú mierne metódy boja proti islamskému extrémizmu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ASIANUKTV ™ 🌐 (@asianuktv)

Náboženská sloboda tu neplatí

Ako už ich názov napovedá, do táborov sú umiestňovaní Ujguri. Ide o moslimskú etnickú menšinu, väčšinou so sídlom v čínskej provincii Sin-ťiang. Tvoria tam asi 45 % populácie.

NY Times uvádza, že úrady za posledné 3 roky zaistili až milión etnických Ujgurov aj Kazachov. Dĺžka ich pobytu má byť vraj úzko spätá s tým, aké bude ich správanie.

Ľudia, ktorí sú sem umiestňovaní, musia mesiace až roky prechádzať indoktrináciou (vynúteným prijímaním určitých názorov alebo zásad) a výsluchmi, obsahom ktorých je transformácia názorov na stúpencov strany.

Deťom, ktorých rodičia boli do táborov odvlečení, odkázali, aby boli vďačné za všetko, čo pre nich komunistická strana robí, a aby svoju vďačnosť prejavili tým, že ostanú ticho.

Z Číny totiž uniklo niekoľko dokumentov, ktoré obsahujú jasné usmernenia pre úradníkov o tom, ako sa majú správať k študentom, ktorí po príchode domov nenájdu svojich rodičov.

NY Times píše: ,,Dokument varoval, že existuje možnosť, že by študenti mohli prepadnúť zmätku, ak sa dozvedia, čo sa stalo s ich príbuznými. Odporučili teda, aby sa policajti a miestni úradníci s nimi stretli hneď po ich návrate a preukázali o nich ľudský záujem a zároveň im zdôraznili pravidlá.“

Dokumenty obsahujú sprievodcu, ako reagovať na jednotlivé otázky zo strany týchto študentov. V texte sa píše aj to, že im majú objasniť, že o blízkych nemusia mať strach.

Hromadné vymývanie mozgov

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: NY Times.com, BBC.com, theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá