Voľby by vyhral Hlas, Smer je druhý. Nový prieskum odzrkadľuje náladu v spoločnosti

  • Ak by sa voľby konali v auguste, víťazi sú jasní
  • Absolútnym lídrom by sa stala strana Petra Pellegriniho
Peter Pellegrini
Startitup
  • Ak by sa voľby konali v auguste, víťazi sú jasní
  • Absolútnym lídrom by sa stala strana Petra Pellegriniho

Volebný model prieskumnej agentúry Ipsos, ktorý zverejnil Denník N, ukazuje potenciál politických strán na Slovensku. Podľa Ipsosu by začiatkom augusta získal Hlas 17,2 % hlasov, Smer viac ako 15 % a SaS by mala asi 12 % voličov.

Na štvrtej priečke by sa ocitlo Progresívne Slovensko, ktoré by získalo 11 %. Vládne OĽANO takmer 8 % a strana Republika približne 7 %. V parlamente by sme videli aj hnutie Sme rodina aj KDH so šiestimi percentami.

Koaličná kríza naďalej trvá

Minister financií a šéf OĽANO Igor Matovič neustále pripomína pád vlády Ivety Radičovej s tým, že ďalších osem rokov na Slovensku vládla mafia. To podľa neho hrozí aj pri páde súčasnej vlády, navyše by sa mafia mohla spojiť s fašistami.

„A nie na osem, ale na 20 rokov,“ povedal. Zároveň doplnil, že riešením by mohlo byť aj to, že z funkcie odíde šéf SaS Richard Sulík. Podľa neho to totiž sľúbil ešte vtedy, keď Matovič odstúpil z funkcie premiéra. „Môžete sa spoľahnúť, že 1. septembra budem ministrom financií,“ dodal.

Predseda strany SaS Richard Sulík nemá pocit, že by sa po stretnutí so zástupcami koaličných strán niečo zmenilo. Ako uviedol, nevie si predstaviť, že by sa strana vrátila do koalície, pokiaľ predseda OĽANO Igor Matovič ostane vo vláde.

Zároveň zopakoval, že pokiaľ Matovič neodíde zo svojho postu, ministri za SaS začiatkom septembra podajú demisiu. Doplnil však, že na popud predsedu vlády Eduarda Hegera by sa zástupcovia strán mali ešte raz stretnúť.

Výzva k zodpovednému správaniu

Predseda politickej strany Sme rodina a Národnej rady SR Boris Kollár apeluje na svojich koaličných partnerov, aby sa začali správať zodpovedne.

„Vyzývam svojich koaličných partnerov, aby zobrali rozum do hrsti a začali sa zodpovedne správať. Keby boli pokojné časy a nič sa nedeje, urobia sa predčasné voľby,“ povedal Kollár s tým, že teraz si Slovensko nemôže dovoliť rozpad vlády.

„Nemáme zmluvu s elektrárňami, nemáme zabezpečenú ochranu domácností a vychádza to tak, že sa o 130 percent zdvihnú elektrické energie pre domácnosti, plyn na 170 percent a ľudia to neustoja. A teraz v tejto situácii odísť a nevedieť zasadať a prijímať zákony, nevedieť pomôcť ľudom, je už hraničiace s trestným činom. Vykašľať sa na ľudí kvôli vlastnému egu,“ dodal Kollár.

Igor Matovič a Boris Kollár
zdroj: TASR/Martin Baumann

Taktiež premiér Eduard Heger verí v pozitívne vyriešenie vládnej krízy. „Čelíme dnes mimoriadnym udalostiam – očista spoločnosti, vojna na Ukrajine, enormný rast cien energií i prítomnosť pandémie, ktorá nie a nie doznieť. Slovensko dnes potrebuje stabilnú vládu, ktorá sa opiera o fungujúcu parlamentnú väčšinu. Je to naša povinnosť voči voličom, ktorí nám dali mandát vládnuť štyri roky a posunúť Slovensko dopredu,“ dodal predseda vlády.

Zdroje: Denník N, Ipsos

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá