Volebná kalkulačka prináša exkluzívny pohľad na názorové preferencie viac ako pol milióna Slovákov

  • Voličom, ktorí nevedia koho voliť, môže napomôcť stránka voľbydoparlamentu.sk
  • Spolu s jej autormi sme sa pozreli, ako Slováci odpovedali na 34 otázok
  • Tí sa taktiež viacerými úpravami rozhodli vylepšiť stránku s volebnou kalkulačkou
BeFunky-collage-3
Zdroj: Robert Bertold/ na fotke Daniel Kušnirik, Marián Vismek/volbydoparlamentu.sk
  • Voličom, ktorí nevedia koho voliť, môže napomôcť stránka voľbydoparlamentu.sk
  • Spolu s jej autormi sme sa pozreli, ako Slováci odpovedali na 34 otázok
  • Tí sa taktiež viacerými úpravami rozhodli vylepšiť stránku s volebnou kalkulačkou

Pred pár dňami sme informovali o tom, že voličom, ktorí nevedia, koho voliť ,môže napomôcť stránka voľbydoparlamentu.sk. Tá na základe zodpovedania jednoduchých otázok vyhodnotí, program ktorej politickej strany sa najviac zhoduje s tvojimi názormi.

S odstupom času sme sa spolu s autormi stránky pozreli, ako Slováci odpovedali na 34 otázok. Tie sa okrem iných týkali migračnej krízy, umelého prerušenia tehotenstva, či vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Čítaj viac TU>>Vďaka tejto stránke zistíš v priebehu pár minút, koho by si mal voliť

Do takzvanej volebnej kalkulačky sa zapojilo vyše 516-tisíc ľudí, pričom všetky zhromaždené štatistiky pochádzajú z anonymizovaného vyhodnotenia zapojených. Autori vysoký záujem porovnávajú napríklad s referendami, ktoré sa na území Slovenskej republiky uskutočnili v posledných rokoch.

„Je potrebné upozorniť na to, že tieto odpovede nemajú rovnakú výpovednú hodnotu, ako keď sa obyvatelia vyjadria v referende. Ide len o ukážku, aká obrovská je to vzorka ľudí, napríklad v porovnaní s účasťou na referendách. Napríklad, vo voľbách do Európskeho parlamentu (2014) hlasovalo len 560 603 oprávnených voličov,“ uviedli autori projektu.

Aké boli teda najčastejšie odpovede?

Najviac používateľov – viac než 93 percent sa zhodlo na tom, že súhlasia, aby sudcovia prechádzali bezpečnostnými previerkami. „​Za týmto postojom pravdepodobne budú posledné skutočnosti o ktorých sme sa dozvedeli z Kočnerovej komunikácie v Threeme. Súčasne patríme medzi krajiny, kde dôvera v súdnictvo patrí medzi najnižšie v EÚ,“ hovorí jeden z autorov.

Druhý najväčší súhlas získala otázka represie v prípade dvojakej kvality potravín a na treťom mieste sa umiestnila otázka povinného očkovania detí. Napriek tomu, že spochybňovanie významu očkovania je súčasťou prevažne konšpiračných webov, postoj Slovákov sa však v tomto prípade javí ako jednoznačný.

Snahy viacerých politických strán, ktoré chcú, aby Slovensko vystúpilo z EÚ či NATO sa však v tomto prípade nestretli s porozumením. Najviac Slovákov (78,5%) nesúhlasí s vystúpením Slovenska z EÚ. Vyše 67% je taktiež aj proti sprísneniu legislatívy k interupciám a podobná časť ľudí je aj proti vystúpeniu Slovenska z NATO.

Zaujímavosťou je, že ženy vo veku od 18 do 25 rokov boli pri otázke o prerozdeľovaní migrantov oveľa prívetivejšie, než muži. „Zo štatistík vyplýva aj to, že ženy sú pri väčšine otázok ťahané skôr liberálnejším smerom,” p​oznamenáva jeden z autorov. Ďalšie výsledky preferencií na jednotlivé otázky sú dostupné na tomto odkaze.

Keďže do parlamentných volieb zostáva už len posledný pracovný týždeň, autori sa taktiež viacerými úpravami rozhodli vylepšiť stránku s volebnou kalkulačkou. Podľa ich slov niektorí návštevníci dávali na mnoho otázok odpovede „Neviem“ a následne boli prekvapení, že im vychádza nezmyselný výsledok. Práve preto sa rozhodli pridať podmienku, ktorou je, že návštevník musí zadať aspoň 5 odpovedí Áno/Nie.

K dispozícii je taktiež aj pridaná možnosť zvoliť si 3 otázky, na ktorých používateľovi najviac záleží. „Kvíz prináša len pravdepodobný odhad vašich preferencií a konečné rozhodnutie je na každom jednotlivcovi. Popracovali sme však na tom, aby ste sa pri rozhodovaní mohli oprieť o kvalitný zdroj. Pri zobrazení výsledku sa preto zobrazí odkaz na program vašej politickej strany, takisto v emaile pri zaslaní zhôd s ostatnými politickými stranami je pri každej strane volebný program,“ dodávajú autori.

zdroj: volbydoparlamentu.sk

Za týmto projektom, ktorý môže mnohým napomôcť pri rozhodovaní výberu politickej strany vo voľbách stoja dvaja mladí IT-čkári Marián a Daniel. Obidvaja v súčasnosti pracujú pre spoločnosť Bookio. Daniel absolvoval študijný program Manažérske rozhodovanie a informačné technológie na Fakulte hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave, Marián zasa bezpečnosť informačných systémov na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.

Zdroj: volbydoparlamentu.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá