Volkswagen dostal u našich susedov rekordnú pokutu, škandál s emisiami naďalej pretrváva

  • Ide o najvyššiu pokutu, akú kedy za porušenie práv spotrebiteľov úrad uložil
  • Poľský úrad je tak ďalším v poradí, ktorý Volkswagen potrestal v takzvanej afére dieselgate
BeFunky-collage-3
TASR - Jakub Kotian
  • Ide o najvyššiu pokutu, akú kedy za porušenie práv spotrebiteľov úrad uložil
  • Poľský úrad je tak ďalším v poradí, ktorý Volkswagen potrestal v takzvanej afére dieselgate

Poľský úrad na ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľov uložil nemeckému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 120,6 milióna zlotých (asi 28,5 miliónov eur) ako trest za to, že klamal zákazníkov ohľadom automobilových emisií. Ide o najvyššiu pokutu, akú kedy za porušenie práv spotrebiteľov úrad uložil. Poľský úrad je tak ďalším v poradí, ktorý Volkswagen potrestal v takzvanej afére dieselgate, teda za manipuláciu s testami emisií, uviedol dnes server Onet.pl.

Volkswagen používal vo vozidlách Volkswagen, Audi, Seat a Škoda vyrobených po roku 2008 k riadeniu motorov počítačový program„, ktorý umožňoval pri testoch znižovať úroveň emisií dusíka. V bežnej prevádzke boli tieto hodnoty ale vyššie. Skutočnosť bola značne vzdialená tomu, čo nemecká automobilka uvádzala v reklamách a homologačných dokumentoch. Volkswagen dal tiež pokyny predajcom, aby neuznávali reklamácie zákazníkov ohľadne emisií.

zdroj: volkswagen-newsroom.com

Podľa komuniké úradu sa medzi poľskými zákazníkmi zvyšuje environmentálne povedomie, mnoho ľudí si tak mohlo úmyselne vybrať vozidlá, v ktorých vypúšťaných emisiách bolo menej škodlivých látok. Volkswagen vlani podľa údajov poľskej agentúry pre automobilový trh Samar v Poľsku predal vyše 51-tisíc osobných automobilov rovnomennej značky. Najžiadanejším typom vozidla v Poľsku bola česká dcérska značka Škoda, týchto áut sa tam predalo 68 644.

Kauza „dieselgate“

Predvlani vymerala nemecká prokuratúra Volkswagenu za falšovanie údajov o emisiách pokutu jednu miliardu eur. Volkswagen vtedy uviedol, že pokutu prijíma a priznáva sa tak k zodpovednosti.

Volkswagen v septembri 2015 v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že zhruba do 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka. Týkalo sa to taktiež áut českého výrobcu Škoda.

Náklady na pokuty, zvolávacia akcia na vyrovnanie v civilných sporoch po celom svete už Volkswagen stáli viac ako 33 miliárd dolárov. Rekordnú pokutu dostala nemecká automobilka tiež vlani v decembri v Austrálii, kde jej za škandál okolo falšovania emisií bola uložená pokuta 125 miliónov austrálskych dolárov.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech