Vrchnák z fľaše netreba vždy vyhodiť, presvedčí ťa o tom projekt HorebPET

  • Otvoríme plastovú fľašu, vypijeme obsah a vyhodíme ju, v najlepšom prípade do koša. Avšak aj jediným PET vrchnákom sa dá pomôcť. Stačí si odložiť každý vrchnák a potom ich jednoducho odovzdať na zberné miesto projektu HorebPET.
horebpet
https://www.facebook.com/horebpet
  • Otvoríme plastovú fľašu, vypijeme obsah a vyhodíme ju, v najlepšom prípade do koša. Avšak aj jediným PET vrchnákom sa dá pomôcť. Stačí si odložiť každý vrchnák a potom ich jednoducho odovzdať na zberné miesto projektu HorebPET.

Projekt HorebPET vznikol ako iniciatíva štyroch dobrovoľníkov Ladislava Rydzyka, Moniky Hricákovej, Pauly Fuskovej a Lenky Šabíkovej v roku 2013. Po čase sa pridalo mnoho ďalších ľudí z rôznych kútov Slovenska, projekt oslovil aj značný počet podporovateľov a partnerov. Od momentu, kedy je projekt HorebPET na svete a medzi ľuďmi, vyzbieralo sa okolo 10,6 ton PET vrchnákov a prispelo sa tak čiastkou viac ako 2378€.

Cieľ projektu je veľmi jednoduchý. Finančná pomoc ľuďom v núdzi a zdravotne znevýhodneným občanom vďaka vyzbieraným PET vrchnákom, ktoré si recyklačné spoločnosti prídu vyzdvihnúť na zberné miesta. V prípade, ak chce niekto pomôcť, zanechá svoju zbierku vyzbieraných vrchnákov na zbernom mieste. Tie momentálne sú v Bratislave, v Žiline a v Košiciach. Podľa dobrovoľníkov má HorebPET ešte jeden cieľ. Chcú poukázať aj na to, aby spoločnosť bola vnímavejšou voči sociálnym a environmentálnym problémom a potrebám súčasnosti.

 

Do tohto projektu sa môže zapojiť každý, či už odovzdaním vrchnákov, finančným príspevkom, ako dobrovoľník alebo dokáže na svojom pracovisku založiť zberné miesto na odber PET vrchnákov. Ciest je mnoho, stačí si už len vybrať.

Určite sa nájde otázka, aké druhy vrchnákov sa môžu odovzdávať na zberných miestach. Jedná sa hlavne o vrchnáky od sladených nápojov, minerálnych vôd, vrchnáky z tetrapakov a z olejov.

Heslo alebo víziu, ktorú vyslovil pre webstránku obcasnecas.ukf.sk koordinátor projektu HorebPET Ladislav Rydzyk, je na jednej strane veľmi jednoduchá, no na druhej strane dáva presný opis toho, o čo hlavne ide: „Každý môžeme urobiť malú, zdanlivo nepatrnú službu, ktorá sa nakoniec premení vo veľké spoločné dielo.“

Tak čo ty na to? Začnime spoločne zbierať PET vrchnáky na dobrú vec.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá