Všetko, na čo sa môžeš tešiť počas troch dní na Bielej noci s permanentkou BN Pass

  • Včera sme ti 5. ročník Bielej noci prezentovali programom, ktorého atrakcie budú dostupné širokej verejnosti zadarmo
  • Festival však ponúka omnoho viac
  • Teraz ti predstavíme inštalácie, ktoré môžeš zažiť jedine s permanentkou
  • Včera sme ti 5. ročník Bielej noci prezentovali programom, ktorého atrakcie budú dostupné širokej verejnosti zadarmo
  • Festival však ponúka omnoho viac
  • Teraz ti predstavíme inštalácie, ktoré môžeš zažiť jedine s permanentkou

Raketa z vesmírnych komiksov, futuristická preliezačka, 8 chápadiel a 8 monumentálnych bublín, 700 000 diód, 2 zvedavé oči na strome, jedno hovoriace slnko, monumentálna rotujúca zemeguľa, niekoľko interaktívnych inštalácií, dokonca stále dielo vo verejnom priestore.

Včera sme ti 5. ročník Bielej noci prezentovali programom, ktorého atrakcie budú dostupné širokej verejnosti úplne zadarmo. Festival však ponúka omnoho viac. Teraz ti predstavíme inštalácie, ktoré môžeš zažiť jedine s trojdňovou permanentkou.

Vesmírne preliezky a sklady

Medzi najzaujímavejšie atrakcie, ktoré môžeš zažiť len s trojdňovým passom jednoznačne patrí „vesmírna“ preliezka String (Povrázok) od rakúskych Numen/For Use pred Zuckermandlom. Vychutnať si môžeš aj imerzívne svetelné inštalácie taliansko-kanadskej umelkyne Cinzie Campolese v Sklade č. 7, či hravé animované slnko na Tower 115 v Panorama Parku od slovenského animátora tvoriaceho pod značkou Matje!

Pôsobivý estetický zážitok sa divákom dostane aj priamo v nákupnom centre Eurovea vďaka interaktívnemu dielu Kalia slovenskej dizajnérky Kataríny Komarovej.

Promenáda poskytne výhľad na rozžiarené Lido, ktoré ožije farbami a pohybom vďaka mágii svetelného dizajnu z dielne BN Label. „Súčasťou Bielej noci sme už tretí rok. Prostredníctvom umenia a vizuálnych zážitkov buduje Biela noc pozitívny vzťah ľudí k Bratislave a jej architektúre. Je tiež príležitosťou rozhliadnuť sa a vidieť naše mesto inak ako v bežný deň. Na vodnej trase festivalu sa nachádza hneď niekoľko projektov, ktoré vznikli v spolupráci s JTRE, ktorých dôležitou myšlienkou je priblížiť ľudí k rieke Dunaj. Biela noc taktiež unikátnym spôsobom posilňuje vzťah ľudí a mesta k rieke a to je efekt, ktorý stojí za to podporovať,” hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Máte už kúpenú festivalovú permanentku BN PASS, ktorá vám umožní vidieť všetky interiérové a kapacitne obmedzené diela…

Gepostet von Biela Noc am Montag, 23. September 2019

Performance na ceste na bicykloch, ktorá nadchla divákov na celom svete

Na Slovensko sa po dvoch rokoch vráti britský vizuálny umelec Luke Jerram, vďaka ktorému sa ti
naskytne dych berúci pohľad na vlastnú planétu. Prídu tiež brazílski VJ Suave – v sobotu uvedú workshop Tagtool animácie a každý večer po zotmení (o 20.00 h) nasadnú na svoje špeciálne upravené bicykle s projektorom a spustia hodinovú mobilnú performance, ktorá nadchla divákov na celom svete.

zdroj: archív Biela noc

Svetová premiéra na Hlavnom námestí

Prestížna umelecká skupina Plastique Fantastique na Bielej noci symbolicky oslávi 20. výročie založenia
uvedením monumentálneho diela The Big Mass (Veľká hmota). Kolektív už dve desaťročia vytvára
dočasné architektonické štruktúry, ktorými cielene aktivizuje verejné miesta, upozorňuje na zásadné
spoločenské témy a pozýva ľudí k ich zdieľaniu.

zdroj: archív Biela noc

The Big Mass je kolážou z ôsmich minulých inštalácií Plastique Fantastique, ktorá okrem fyzického zážitku zo samotného diela poskytne aj priestor pre bohatý sprievodný program, hlavne v nedeľu. Predstavia sa napríklad performeri Dorota Sadovská a Silvia Sviteková a kolektív, hudobníci Leto s Monikou a isobutane, ako aj samotný autor diela Marco Canevacci. Plastique Fantastique sa zároveň predstaví v Kunsthalle Bratislava s projektom The Right Pill počas mesačnej výstavy s témou diskriminácie a extrémizmu.

zdroj: Archív: Plastique Fantastique / powered by Kaufland

Nová aplikácia s interaktívnou mapou

S orientáciou v programe opäť pomôže dvojjazyčná mobilná aplikácia s popismi diel, interaktívnou
mapou a notifikáciami, na ktorej vývoji sa podieľala VÚB banka.

Už piaty rok sme partnerom tohto jedinečného podujatia a aj tentokrát sa snažíme o to, aby naša podpora a spolupráca na ňom priniesla ľuďom pekné zážitky. Pre veľký záujem opäť organizujeme vyhliadku z 23. poschodia našej centrály na Mlynských Nivách a to počas troch dní trvania festivalu i s prekvapením. Tešíme sa opäť z praktickej a vylepšenej mobilnej aplikácie k aktuálnemu ročníku, ktorá návštevníkom uľahčí pohyb v meste. Veríme, že aj vďaka tomu Biela noc pritiahne k umeniu v uliciach čo najviac ľudí, pretože veľa ľudí v uliciach, stretnutia s priateľmi a netradične strávený čas v meste sú súčasťou zážitku tejto fantastickej noci,“ hovorí riaditeľka marketingovej a korporátnej komunikácie VÚB banky, Martina Hrivnáková.

BN PASS

Biela noc trvá od 27. 9. do 29. 9. 2019, každý deň od 12.00 do 24.00 h. BN Pass – trojdňová permanentka na interiérové a kapacitne obmedzené diela – ťa vyjde na 15 eur. Deti do 15 rokov,
dôchodcovia a ZŤP so sprievodom majú vstup bezplatný.

Vstupenky na platenú časť festivalu môžeš zakúpiť online, priamo na oficiálnych stránkach Bielej noci, a to do 26. 9. Počas bielonočného víkendu predaj pokračuje priamo v uliciach mesta v určených BN stánkoch každý deň od 12.00 h na nasledovných adresách:

  • Primaciálny palác, Primaciálne námestie
  • pri Zuckermandli, Dvořákovo nábrežie
  • Promenáda pri Eurovea, Pribinova

Zdroj: Biela noc

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech