Vstaň a pádluj! Otestovali sme mokrý hit tohto leta alias paddleboard

  • Ak si sa v poslednej dobe pohyboval v blízkosti navštevovaných jazier, vodnolyžiarskych a wake-ových stredísk či dokonca pláží, možno si zaregistroval týpkov stojacich na akomsi surfe a nechápal, čo chcú robiť bez vĺn...
collageewec
insta/segio_honrado, insta/tinaturnerova
  • Ak si sa v poslednej dobe pohyboval v blízkosti navštevovaných jazier, vodnolyžiarskych a wake-ových stredísk či dokonca pláží, možno si zaregistroval týpkov stojacich na akomsi surfe a nechápal, čo chcú robiť bez vĺn...

Nuž, títo vlny skutočne nepotrebujú, ale užívajú si SUP, teda stand up paddleboard. Ide o dosku, tvarom podobnú surfu či windsurfu, ktorá ti umožní doslova stáť na vode a presúvať sa krížom krážom po vodnej ploche pomocou pádla. Možno sa teraz chytáš za hlavu, čo za hlúpy trend to k nám zase prišiel, no počkaj.

coming & going ⚡️via @dushisup

Príspevok, ktorý zdieľa BOGA YOGA Paddleboards (@bogayoga),

SUP netreba podceňovať a tiež vôbec nie je len pre ženy, aj keď je u nich skutočne populárnejší. Síce nejde o najadrenalínovejší šport pod slnkom, no dokáže chytiť za srdce aj akčných športovcov. V skutočnosti pochádza z Havaja z prostredia surferov, ktorí státie na doske využívali na to, aby lepšie videli na prichádzajúce vlny. Ďalší v tom neskôr objavili potenciál pre nový šport bez nutnosti vĺn.

A keďže surferské vlny budeme na Slovensku hľadať len ťažko, SUP je ideálny pre naše podmienky! Napriek tomu, že nejde o úplnu novinku a v zahraničí už tento šport nejaký ten rôčik fičí, u nás zažíva boom práve toto leto. Môžeš ho skúsiť napríklad na Draždiaku, na Wake Lake za 7 eur na hodinu, na Wake Soul za 8 eur na hodinu a rôzne SUP akcie organizuje Paddleboard Team Slovakia.

My sme sa rozhodli do jednej takejto akcičky zapojiť a vyskúšať, o čom je celá táto paddle board mánia. Vybrali sme sa na Draždiak v rámci akcie Just women by Divas, v ktorej bola zahrnutá aj lekcia paddleboardovania. No, lekcia… Chlapík nám dal do ruky pádlo, vysvetlil, ako ho prispôsobiť podľa výšky a zaaretovať, spomenul pár detailov ohľadom státia na doske a nechal nás zjesť, čo si sami navaríme.

Samé sme si totiž mohli zvoliť, pre akú dosku sa rozhodneme. Extra stabilná, menej stabilná, no rýchlejšia či niečo svižné pre zručnejších boardistov? Silný vietor a nejaké tie vlnky totiž síce veštili horšiu stabilitu, no nie je nič horšie ako slimačiť sa proti vetru na pomalej doske. Zlatý stred, vyberám si teba! Dostali sme tiež tip, že začiatočníci sa nemusia hanbiť začať na kolenách. Pádlovať, samozrejme.

Neváhali sme a skočili na dosku štýlom ako keď sa Mitch Buchannon hádzal do vĺn s plavákom, a premiestnili sa na kolená. Prvých pár minút pokec s pádlom, ktoré nie a nie beatnuť protichodný vietor, no išlo to. Po prekonaní ťažšej pasáže prišla konečne etapa, v ktorej nám vietor fúkal do chrbta a bol to ten čas, keď aj bojkovia boli nútení postaviť sa konečne na dosku, ak sa nechceli dočkať výsmechu.

Because paddleboarding by yourself can be boring.

Príspevok, ktorý zdieľa Nate Jolley (@natejolley),

Poviem ti, ak si sa niekedy smial paddleboardistom, že čo to je za šport stáť a hrať sa s pádlom, zaslúžil by si si SUP lekciu v najväčšom vetre. Keď sme sa konečne odhodlali postaviť, klepali sa nám nohy, a to nielen z predošlého behu, a udržať sa v stabilnej pozícii a zároveň si prehadzovať pádlo z jednej ruky do druhej a vyhýbať sa ďalším doskám a plavcom, bol real challenge.

Po chvíli sa však do toho úplne dostaneš a budeš sa premávať po vode ako profík. Ak však nešportuješ pravidelne alebo si ako ja dal nedobrovoľnú zdravotnú pauzu, aj pol hodinka na doske, najmä pri silnejšom vetre, ti vie vyrobiť peknú svalovicu. Odporúčame však pre všetkých, ktorí si netrúfajú na wakeboard či windsurf, ale lákajú ich vodné športy. Alebo len chcú malú zmenu. Fakt to má niečo do seba!

Very beautiful photo from @footloosefotography Paddling down the Colorado river in Grand Canyon national park! Tag a friend you would bring!

Príspevok, ktorý zdieľa STAND UP PADDLE LOVERS (@stand.up.paddle),

SUP je úžasný tréning tvojej rovnováhy a držania tela, taktiež ti spevní svaly na celom tele, najmä na chrbáte, rukách a nohách.  A pri tom všetkom sa neskutočne koncentruješ, zabudneš na problémy a tvojím jediným cieľom bude nestrepať sa do tej studenej vody, ak samozrejme bude taká rozbúrená a odpudivá ako v nedeľu na Draždiaku. Je to ideálna letná zábava a môžu to skúsiť aj staršie deti.

Happy Friday! Who’s going to get there SUP on this weekend?! #mybogajourney #bogayoga #bogasup

Príspevok, ktorý zdieľa BOGA YOGA Paddleboards (@bogayoga),

Ak základy zvládneš, neznamená to, že sa na doske budeš už len nudiť. Ďalším levelom môže byť SUP joga. Áno, počuješ dobre, klasické jogové asány, ale na vratkej vodnej hladine. Prípadne väčšie vlny, výlet na rieku či more a objavovanie zátok. Tento šport ponúka naozaj široké využitie a ak sa ti zapáči, nie je problém si túto SUPer skladnú nafukovaciu srandu kúpiť. Tak čo, ideš na to? :)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech