Vyberiem si radšej smrť, ako vakcínu, povedala svetoznáma speváčka. Ľudia neveria očkovaniu, čo ešte ani neexistuje

  • Koronavírus nezastavil presvedčenie antivaxerov
  • Majú stále viac a viac podporovateľov aj napriek konšpiráciám
  • 80 skupín vedcov po celom svete pracujú na vakcíne proti koronavírusu
antivax protesty
AFP/Jason Redmond, NorthJersey.com/Danielle Parhizkaran,
  • Koronavírus nezastavil presvedčenie antivaxerov
  • Majú stále viac a viac podporovateľov aj napriek konšpiráciám
  • 80 skupín vedcov po celom svete pracujú na vakcíne proti koronavírusu

Ľudia po celom svete očakávajú vakcínu, ktorá si poradí s Covid-19. Nie však všetci. Ani počas koronakrízy sa antivaxeri, ktorí odmietajú očkovania každého typu, nezastavili, práve naopak. V apríli sme ťa informovali o tom, ako situáciu vnímajú Slováci. Antivaxeri po celom svete začali bojovať proti vakcíne, ktorá ešte ani neexistuje. A v tom je problém.

Extrémisti, skupiny, ktoré sú založené na tom, že odmietajú očkovanie a ich cieľom je narušiť a polarizovať spoločnosť sa nemenia, ale naďalej zotrvávajú.“ tvrdí Heidi Larsonová pre Guardian, ktorá je riaditeľkou londýnskeho projektu Vaccine Confidence Project (VCP).

Čipovanie, smrť, nebezpečenstvo

Antivaxeri si našli svoje miesto na sociálnych sieťach. Zmenili koronavírus na nástroj na presadzovanie konšpiračných teórií a hoaxov.

Vo facebookových skupinách sa šíria konšpiračné videá od politikov či pseudovedcov, ktorí tvrdia, že očkovanie je len krycí manéver pre čipovanie ľudstva. Na konci videí či príspevkov sa nachádzajú notoricky známe citáty. „Otvorte oči. Zobuďme sa!“

Situácií nepomáhajú ani osobnosti zo sveta showbiznisu. Svetovo známy hráč tenisu Novak Djokovic povedal, že je proti vakcinácií. Britská speváčka M.I.A. uverejnila status na twitteri, že ak by si mala vybrať vakcínu alebo čip, vyberie si  radšej smrť.

Vedkyňa konšpirátorov 

Ďalším výkričníkom za tým, že by sme hrozbu antivaxerov mali brať vážne, bolo aj video, ktoré, ako mnohé ďalšie, kolovalo na Facebooku. Tentoraz šlo však o zdiskreditovanú virologičku Judy Mikovitsovú.

Jej kariéra sa začala rozpadať, keď sa v roku 2009 spoluúčastnila na výskume, ktorý spájal syndróm chronickej únavy s retrovírusom  z myší.

Ďalšie štúdie nedokázali nadviazať či replikovať zistenia Mikovitsovej. Vedci tvrdili, že nepresné závery sú výsledkom kontaminácie laboratórnych vzoriek.

Protesty antivaxerov

 Mikovitsová však stála za svojim tvrdením a doteraz verí tomu, že vedci sa proti nej spojili, aby jej zničili kariéru. Teraz sa objavila vo videu pre pripravovaný konšpiračný film „Plandemic“, kde hovorí, že lekári a vedci klamú verejnosť o pandémií, chcú zabiť milióny ľudí a že bohatí, a mocní ľudia úmyselne šíria vírus, aby sa viac očkovalo (čiže čipovalo), a že nosenie rúšok je škodlivé.

Video sa stalo virálnym. Z YouTube sa šírilo na sociálne siete a aj keď bolo stiahnuté, malo viac ako 1,4 milióna pozretí. Aj keď pre jej tvrdenia neexistujú dôkazy, jej kvalifikácia je výhoda pre tých, ktorí bojujú proti očkovaniam a nenachádzajú žiadnu podporu medzi profesionálnymi zdravotníkmi. Preto nie je prekvapením, že berú sami seba viac a viac vážne. A preto na niektorých miestach vyrazili do ulíc.

Judy Mikovits
zdroj: YOUTUBE/Mikki Willis

Nadácia Freedom Angels Foundation, ktorá je proti povinným očkovaniam, viedla protesty  v kalifornskom Sacramente.

Stovky ľudí protestovalo proti štátnym obmedzeniam počas pandémie a proti ešte neexistujúcej vakcíne. Veria v to, že pravdepodobná liečba by mohla byť horšia, ako samotná pandémia. Prečo však ľudia neveria vakcíne, ktorá ešte ani nie je na svete?

Vysvetlenie nevysvetliteľného 

Doktor Matthew Motta, ktorý sa špecializuje na oblasť verejného zdravia a vedeckej komunikácie na univerzite v Oklahome tvrdí, že proti konšpiračným teóriám o vakcináciách treba bojovať. „Vo svete existuje veľa neistôt. Preto je pre ľudí jednoduchšie prísť s konšpiračnými teóriami. Je ľahké aplikovať príbehy o očkovaní, pretože  je veľmi ťažké dokázať, že sú nesprávne.“

Očkovania sa stali obetným baránkom pre javy, ktoré nie sú známe. To dokazuje aj známa štúdia, ktorá bola uverejnená v roku 1998 a neskôr stiahnutá.

antivaxer protest
zdroj: AP/ Daniel Kim

Falošne a mylne spájala vakcínu proti osýpkam a príušniciam s autizmom u detí. Tento mýtus prevláda dodnes. „Vakcíny sa stávajú dobrým vysvetlením nevysvetliteľného, ako napríklad pri tomto príklade. Možno to je najlepšia odpoveď, prečo existujú hnutia proti očkovaniam: dávajú ľuďom odpoveď na podobné otázky,“ Dodáva Motta.

Faktom zostáva, že výskum na vývin vakcíny proti koronavírusu prebieha po celom svete. Približne 80 skupín vedcov v rozličných krajinách dúfajú, že sa im podarí vyvinúť liek. Či sa dajú zaočkovať aj antivaxeri, je však otázne.

Zdroje: theguardian.com, washingtonpost.com, pennlive.com, nytimes.com, bbc.com, cbsnews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech