Výborné správy od Igora Matoviča: Slovensko dostane SOS dávku vakcín od Pfizeru navyše a to nie je všetko

  • Na Slovensko v marci príde až 100 000 kusov vakcín od Pfizeru v rámci SOS dávky
  • Od apríla by sa mali výrazne zlepšiť dodávky vakcín, keďže bude schválená vakcína od Johnson&Johnson
Igor matovič
TASR/Pavol Zachar
  • Na Slovensko v marci príde až 100 000 kusov vakcín od Pfizeru v rámci SOS dávky
  • Od apríla by sa mali výrazne zlepšiť dodávky vakcín, keďže bude schválená vakcína od Johnson&Johnson

Očkovanie môže pokračovať. V súčasnosti najžiadanejšia vakcína príde na Slovensko v počte 100 000 kusov v rámci takzvanej SOS dávky. Informoval o tom premiér Igor Matovič. 

Vakcíny budú určené predovšetkým na očkovanie starších ľudí a ohrozených skupín obyvateľstva. Dodávku očakávame už tento mesiac. 

Dohodli sme 100 000 vakcín BioNTech/Pfizer navyše pre Slovensko ❤️❤️❤️ Slovensko sa v ťažkých časoch môže spoľahnúť aj…

Posted by Igor Matovic on Wednesday, 3 March 2021

To však podľa premiéra nie je všetko. Európska lieková agentúra už čoskoro schváli vakcínu Janssen od spoločnosti Johnson&Johson. „Od apríla by sa mali dodávky registrovaných vakcín výraznejšie zlepšiť, o.i. aj preto, že by mala byť Európskou liekovou agentúrou (EMA) schválená v poradí 4. vakcína Johnson and Johnson.“ 

Na rozdiel od schválených vakcín Pfizer a Moderna, ktoré si vyžadujú dve dávky podané s odstupom troch až štyroch týždňov, J&J vyžaduje iba jednu dávku. Vakcína spoločnosti J&J má navyše jednu veľkú výhodu, stačí ju skladovať pri teplote v rozmedzí od 2 do 8 stupňov Celzia – na rozdiel od ultrachladených vakcín Pfizeru a Moderny.

Do konca marca by malo v rámci riadnej dodávky prísť 369 720 vakcín od spoločnosti Pfizer, 98 400 vakcín od spoločnosti Moderna a 398 793 vakcín od spoločnosti AstraZeneca. Na Slovensko už dorazilo aj 200 000 kusov dávok ruskej vakcíny Sputnik V, celkovo sme objednali dva milióny kusov. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK