Výborný príklad premeny verejného priestoru v Bratislave, zo zúboženého námestia bude park

  • Z Komenského námestia sa stane parčík v centre mesta
  • Na námestí aktuálne pribudol dočasný pavilón, kým magistrát nezačne obnovu námestia podľa víťazného návrhu
Komenského námestie
MIB
  • Z Komenského námestia sa stane parčík v centre mesta
  • Na námestí aktuálne pribudol dočasný pavilón, kým magistrát nezačne obnovu námestia podľa víťazného návrhu

Z Komenského námestia sa v nasledujúcich rokoch stane parčík v centre mesta. Primátor Matúš Vallo a Metropolitný inštitút Bratislavy dnes predstaví verejnosti výsledky krajinársko-architektonickej súťaže na obnovu tohto námestia. Na námestí aktuálne pribudol dočasný pavilón, kým magistrát nezačne obnovu námestia podľa víťazného návrhu. Práve v ňom si ako prvú výstavu môžu ľudia pozrieť výsledky súťaže.

Krajinársko-architektonickú súťaž na obnovu námestia vypísalo Hlavné mesto Bratislava, Metropolitný inštitút Bratislavy a Generálny investor Bratislavy na jar 2020. Zadanie pre súťaž vychádzalo okrem stavebno-technických podmienok aj z názorov a potrieb obyvateľov, ktorí sa zapojili do participácie.

zdroj: Matúš Vallo (TASR)

Minulý rok Metropolitný inštitút a hlavné mesto Komenského námestie oživili prvýkrát cez program počas letných mesiacov, vďaka čomu  získali najmä od ľudí žijúcich v okolí alebo tých, čo prišli na program, vyše 1 200 odpovedí na to, ako tento priestor dnes ľudia vnímajú, a čo by na tomto námestí chceli mať.

Ľudia by na námestí chceli viac zelene, priestor na sedenie a komorný pokojný program.

Bratislava sa má stať nositeľom najvyššej možnej kvality na všetkých úrovniach a verejný priestor je jedna z najdôležitejších oblastí. Architektonické súťaže sú najlepším nástrojom, ako nájsť odpovede na otázky, pričom teraz otázka znela, ako má vyzerať priestor na Komenského námestí. Som rád, že porota vybrala z návrhov ten, ktorý spĺňa všetky predpoklady urobiť tento priestor kvalitným a ktorý zohľadňuje návrhy obyvateliek a obyvateľov mesta. Riešenie prostredníctvom kvalitnej architektonickej súťaže v kombinácii so zapojením verejnosti je príkladom, ako chceme pretvárať verejné priestory v Bratislave,“ povedal primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Obrovský úspech: Dve výnimočné Slovenky získali prestížnú medzinárodnú cenu za svoje aktivity v oblasti technológií

Na Komenského námestí park za divadlom historicky existoval do sedemdesiatych rokov minulého storočia, no zanikol pri dostavbe Slovenského národného divadla.

Víťazný návrh rešpektuje výsledky participácie a na námestie vracia zeleň

Víťazný návrh vypočul požiadavky ľudí, zároveň najlepšie reaguje na fakt, že pod časťou námestia existujú podzemné priestory patriace divadlu, čo výrazne obmedzuje možnosti, čo sa dá nad ne umiestniť – napríklad, nie je preto možné vysadiť vzrastlé stromy na celom území.

Odborná porota súťaže spomedzi 14 ateliérov vybrala v júni štyri tímy, z ktorých architekti a krajinní architekti počas leta pracovali na návrhu pre Komenského parčík.

V druhej etape spomedzi štyroch tímov porotu najviac presvedčil návrh od ateliéru totalstudio. Architekti z totalstudio stoja tiež za letným pavilónom na nádvorí Slovenskej národnej galérie, ktorý v roku 2012 získal ocenenie CE.ZA.AR v kategórii exteriér, sú tiež za obnovou parku na Belopotockého ulici v Bratislave.

zdroj: MIB

Návrh podľa odbornej poroty najpresvedčivejšie odpovedá na výzvy zadania – nachádza správnu mieru civilnosti pri exkluzivite materiálov a prevedení, dobre reaguje na technické limity územia. Priestor členia jednoduchou, bielo lakovanou oceľovou konštrukciou, ktorá sa bude popínať zeleňou, ponesie osvetlenie alebo zavesené atrakcie.

Za silné stránky návrhu porota považuje elementárnu, čitateľnú geometriu, civilnosť intervencie v danom prostredí a rovnováhu urbánnych a prírodných elementov. Architekti námestie delia na dve časti s jednou zníženou pod úroveň okolia, na hrane vymedzujúcej zníženú plochu je priestor pre neformálne sedenie.

Okrem popínavej zelene vytvárajúcej tieň nad priestorovou mriežkou, navrhujú priniesť na časť námestia bez podzemných priestorov vzrastlé stromy, ktoré námestie obkolesené fasádami budov príjemne zatieňujú a ochladzujú. Povrch na námestí je navrhnutý tak, aby privádzal dažďovú vodu do tej časti námestia, kde budú rastliny a kde bude môcť vsiaknuť.

zdroj: MIB

Kým vznikne trvalé riešenie, dočasný pavilón už prináša život na námestie. Počas leta bol povrch námestia lokálne opravený, namiesto šedého asfaltu na námestí umelec Pavol Bartoš namaľoval kresbu, ktorá priestor oživuje a zjednocuje.

Dočasný pavilón, ktorý tu pribudol, zostane na námestí do obdobia, kedy hlavné mesto začne s jeho obnovou podľa návrhu vybratého v súťaži. Postupne jeho obvodové „steny“ obrastú popínavé rastliny nasadené v kvetináčoch, a tým zároveň oddelia a vymedzia priestor námestia od ulíc Gorkého a Jesenského a vytvoria pokojnú zónu. Pavilón je zložený z modulov tak, aby bol v budúcnosti použiteľný aj na iných miestach, ktoré bude chcieť mesto podobným spôsobom aktivovať.

Zdroj: MIB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK