Výbuch Fukušimy ich inšpiroval k nekonečnej zelenej energii. Japonsko siahlo stovky metrov pod hladinu

  • Japonská IHI Corp už viac ako desať rokov vyvíja podmorskú turbínu
  • Využíva energiu v hlbokých morských prúdoch a mení ju na spoľahlivý zdroj elektriny
Japonsko - turbína
Japonsko (turbína), Vietnam Posts English/Screenshot, Unsplash/@dakinshaun
  • Japonská IHI Corp už viac ako desať rokov vyvíja podmorskú turbínu
  • Využíva energiu v hlbokých morských prúdoch a mení ju na spoľahlivý zdroj elektriny

Po tom, ako sa v roku 2011 odohrala ničivá jadrová havária v jadrovej elektrárni Fukšima, úradníci hľadali nové dostupné zdroje zelenej energie.

Výrobcovi ťažkých strojov v Japonsku s názvom IHI Corp sa podaril úspešný test. Ako informuje portál Bloomberg, vyvinuli prototyp masívnej turbíny, ktorá dokáže generovať elektrickú energiu zo silných hlbokomorských prúdov.

Gigantické plávajúce zariadenie

Svet v súčasnosti trápi klimatická kríza, ktorá nedá spávať mnohým odborníkom. Práve vďaka tomu sa po ničivej nehode vo Fukušime rozhodli úradníci, že treba nájsť zdroj čisto zelenej elektrickej energie. 

Najnovší prototyp, ktorý vyvinula spoločnosť IHI Corp, sa nazýva Kairyu a váži neuveriteľných 330 ton. Ako uvádza portál Futurism, je zhotovený z dvoch protibežných turbínových ventilátorov, ktoré sú spojené masívnym trupom. Práve táto konštrukcia umožňuje celému gigantickému zariadeniu plávať pod morskou hladinou.

morské dno
zdroj: Unsplash/Yannis Papanastasopoulos

Práve pod hladinou tento stroj čerpá energiu z jedného z najsilnejších morských prúdov na svete s názvom Kuroshio, ktorý sa nachádza pri východnom pobreží Japonska. Následne ju využíva na roztáčanie svojich masívnych turbín.

„Oceánske prúdy majú výhodu, pokiaľ ide o ich dostupnosť v Japonsku,“ povedal Ken Takagi, profesor oceánskej technologickej politiky na postgraduálnej škole hraničných vied na Tokijskej univerzite pre portál Business Standard.

„Veterná sila je geograficky vhodnejšia pre Európu, ktorá je vystavená prevládajúcim západným vetrom a nachádza sa vo vyšších zemepisných šírkach,“ doplnil Takagi.

Úspešné testy

Cvičné testy preukázali, že zhotovený prototyp by mohol generovať elektrickú energiu vo výške očakávaných 100 kilowattov stabilnej energie. Po úspechu plánuje spoločnosť IHI Corp teraz rozšíriť systém na 2 megawatt, ktorý by mohol byť v komerčnej prevádzke približne o 30 rokov alebo neskôr.

V prípade, že ďalšie testovania budú úspešné vo väčšom meradle, hlbokomorské prúdy by mohli významne prispieť k dodávke zelenej energie v rámci globálneho úsilia o postupné vyraďovanie fosílnych palív.

more
zdroj: Unsplash/@matheo_jbt

Japonsko, podobne ako iné štáty, už dlhšie skúma, aké iné spôsoby využitia energie z mora existujú. Konkrétne sa sústredili na energie prílivu a odlivu a premeny tepelnej energie oceánov, pričom druhá z nich vyrába elektrinu využitím teplotného rozdielu medzi studenou a teplou oceánskou vodou.

Výzva pre inžinierov

Inžinieri však majú teraz pred sebou neľahkú výzvu. Musia testovať prevádzku až do takého bodu, kedy to dáva ekonomický zmysel, čo nie je ľahká úloha.

„Najväčším problémom pre turbíny s oceánskymi prúdmi je, či dokážu vyrobiť zariadenie, ktoré by generovalo energiu ekonomicky z prúdov, ktoré nie sú obzvlášť silné,“ povedal Angus McCrone, analytik morskej energie.

Japonská spoločnosť má pred sebou ešte dlhú cestu. „Na rozdiel od Európy, ktorá má dlhú históriu ťažby ropy v Severnom mori, Japonsko má málo skúseností s výstavbou na mori,“ povedal Takagi.

Existujú inžinierske výzvy na vybudovanie systému dostatočne robustného na to, ​​aby dokázal odolať rôznym nepriaznivým podmienkam hlbokého morského prúdu, a tiež znížil náklady na údržbu.

Zdroje: Futurism, Business Standard

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá