Východniari dostali cyklotrasu za viac ako pol milióna eur. Má však vtipnú chybičku

  • Michalovčania už môžu vo svojom mesta jazdiť po celkom novej cyklotrase, ktorej dĺžka presahuje 2 kilometre
  • Noviniek v oblasti cyklodopravy sa však dočkala aj Bratislava
pexels.com,pixabay.com
  • Michalovčania už môžu vo svojom mesta jazdiť po celkom novej cyklotrase, ktorej dĺžka presahuje 2 kilometre
  • Noviniek v oblasti cyklodopravy sa však dočkala aj Bratislava

Budovanie nových cyklistických trás v mestách sa často stretáva s veľkými prekážkami. Ak nerátame vysoké finančné náklady na ich vybudovanie, tak určite ďalšou, často neprekonateľnou prekážkou, je majetkové vysporiadanie pozemkov pod budúcou cyklotrasou.

Tieto problémy sa najnovšie podarilo vyriešiť mestu Michalovce, ktoré má pre budovanie cyklotrás naozaj veľký potenciál, a to najmä vďaka rovinatému terénu. Na novú cyklotrasu, ktorá tu vznikla, dostalo mesto z eurofondov 563-tisíc eur. Samotné mesto projekt spolufinancovalo sumou 29-tisíc eur.

zdroj: wikipedia.orf-Jozef Kotulič

Celková dĺžka novej cyklotrasy presahuje 2 kilometre. Vďaka nej sa zabezpečilo prepojenie sídliska Stráňany s centrom mesta, s priemyselnou zónou a železničnou a autobusovou stanicou. Zároveň trasa vedie až k novému mestskému cintorínu a lesoparku Biela hora. Michalovčania si však hneď všimli praktickú chybičku cyklotrasy. Síce tu nájdeš aj miesto na odpočinok, lavičku a stojan na bicykle, no je tak nešťastne umiestnený, že ak si tu niekto bicykel reálne odloží – chtiac nechtiac ohrozí ostatných cyklistov. Akokoľvek totižto vložíš bicykel do stojana, vždy bude zasahovať do cyklochodníka.

Nová cyklotrasa s novým stojanom. Presne podľa projektu schváleného stavebným úradom.PS: zháňam starší tandemový bicykel ktorý by som tam primkol :D

Gepostet von Architektúra Michalovce am Montag, 15. April 2019

„Výsledkom projektu je integrácia cyklistov v premávke na pozemných komunikáciách, zviditeľnenie ich pohybu a tým zvýšenie ich bezpečnosti,” píše sa na oficiálne stránke mesta Michalovce.

Mesto taktiež očakáva zníženie množstva škodlivých emisií z automobilov, zvýšením počtu cyklistov. V meste sú už dlhší čas vytvorené cyklotrasy o celkovej dĺžke 4,36 km, prepájajúce niekoľko mestských častí. 

„Veríme, že v meste postupne rozšírime sieť cyklotrás v súlade s územným plánom, uľahčíme tým pohyb cyklistom, zvýšime ich bezpečnosť na cestách a motivujeme aj ďalších obyvateľov k používaniu lacnej a ekologickej prepravy,” vyjadrilo sa vedenie mesta Michalovce.

Cyklonoviniek sa dočkala aj Bratislava

Dúbravská cesta, ktorá je alternatívnou spojnicou medzi biznis zónou Westend a Dúbravkou, je už prejazdná. Betónové zábrany, ktoré ju blokovali, zmizli. Pribudla aj cyklotrasa a chodník pre peších, ktorých výstavba presihala sumu 200-tisíc eur.

Gepostet von Cyklokoalícia am Dienstag, 9. April 2019

Cyklisti si môžu užívať aj novinky na Námestí SNP a Kamennom námestí. Pribudol tu totižto výrazný cyklopriechod, ktorý bol doteraz neviditeľný. Magistrát však podľa Cyklokoalíce ešte potrebuje zapracovať na oprave rozbitého asfaltu, pretože prejazd cez roztlčené električkové koľaje je pri súčasnom stave rizikom.

Gepostet von Cyklokoalícia am Freitag, 12. April 2019

Otázne je či sa dočkáme celkového zlepšenia  priestoru pre chodcov a cyklistov napríklad aj vďaka projektu Živé námestie.

zdroj:Michalovce.sk, Cyklokoalícia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech