Výkonný riaditeľ firmy stavajúcej oceľové domy: Väčšinu stavieb dokončíme do 5 mesiacov, sú z 90 % recyklovateľné (ROZHOVOR)

  • Ondrej sa venuje výstavbe domov už viac ako 10 rokov
  • Približne pred 4 rokmi sa začal venovať stavbám z tenkostennej oceľovej konštrukcie
  • Aké sú ich vlastnosti, aká je ich cena a rastie dopyt po nich aj na Slovensku?
Untitled design-8
Lihtsteelbuild
  • Ondrej sa venuje výstavbe domov už viac ako 10 rokov
  • Približne pred 4 rokmi sa začal venovať stavbám z tenkostennej oceľovej konštrukcie
  • Aké sú ich vlastnosti, aká je ich cena a rastie dopyt po nich aj na Slovensku?

Pri súčasných stavebných trendoch je často porovnávaná oceľová konštrukcia domu s drevenou. Oceľové konštrukcie však prinášajú niekoľko benefitov – napríklad udržateľnosť, životnosť, variabilitu a bezpečnosť. 

V oceľovom dome môžeš bývať už aj ty – slovenská firma Lightsteelbuild totiž priniesla tieto domy už aj na Slovensko. O ich výhodách nám porozprával výkonný riaditeľ spoločnosti Ondrej Fedorko. 

Odkedy staviate inovatívne oceľové domy?

Montovaným stavbám sa venujem od roku 2010. V začiatkoch som presadzoval montované stavby z dreva. Po čase som zistil, že niektoré technické parametre pri drevodomoch nedokážeme bez doplnkových a podporných systémov urobiť.

Ide hlavne o preklady pri väčších otvoroch na francúzske okná alebo ak chcete urobiť väčší priestor v obytnom priestore, kde to pri drevenej stavbe nedokážeme bez oporného stĺpu. Preto sa od roku 2017 venujem stavbám z tenkostennej oceľovej konštrukcie.

Vnímate v poslednom období nárast dopytu po takýchto domoch?

Samozrejme. Už v predchádzajúcich rokoch sme mali veľa dopytov aj realizácií. Išlo o nadstavby, kde je tento systém ideálny vďaka svojej nízkej hmotnosti a nezaťažuje pôvodný základ. 

V tomto roku je záujem ešte väčší, a to hlavne z dôvodu, že cena montovaných drevodomov začína byť enormne vysoká kvôli cene dreva.

rodinné domy oceľ oceľová konštrukcia bývanie architektúra
zdroj: Lightsteelbuild

Aké sú výhody oceľových domov oproti drevodomom alebo klasickým murovaným domom?

Toto je dosť komplexná otázka. Každá stavba a každý zákazník má inú predstavu o svojom bývaní alebo firemnom zázemí. Ako som spomínal, pri drevodomoch nás limitujú technické parametre.

Pri našom systéme vieme rozpon medzi dvomi stenami realizovať až na vzdialenosť 12 metrov bez oporného stĺpu.

A iné výhody oproti dervostavbám? Neplesnivieme, stavba je samonosná, čo pri drevostavbe bez opláštenia OSB doskami nemôžete dosiahnuť, do oceľovej konštrukcie sa nenasťahujú červotoče, obrovská pevnosť a stabilita, dom z oceľovej konštrukcie nevŕzga.

Výhodou oproti murovanej stavbe je určite aj suchý proces výstavby a bývate za 4 až 5 mesiacov. Systém tenkostennej oceľovej konštrukcie vieme realizovať až do 4 poschodí.

S akými otázkami sa pri rozhovoroch so záujemcami stretávate najčastejšie?

Otázok je stále veľa, ale to je, myslím, úplne normálne. Najčastejšia otázka je asi ako dlho sa venujeme stavbám z tenkostennej oceľovej konštrukcie. Nasleduje cena za stavbu rodinného domu, chaty, haly a firemného zázemia.

Otázky tiež často smerujú aj na energetickú triedu stavby, dobu výstavby, certifikáty použitých materiálov a hlavne statický posudok. 

„Oceľové“ domy nešetria len životné prostredie, ale aj tvoju peňaženku. Slovenská firma prišla s unikátnym projektom pre mladých

Je výstavba oceľového domu ekologickejšia ako výstavba klasického?

Stavba montovaného domu z tenkostennej oceľovej konštrukcie je z viac ako 90 % recyklovateľná. Ďalej murovaná stavba s rozlohou približne 120 metrov štvorcových váži takmer 200 ton.

Naše stavby vážia približne 60 – 70 ton. Aj tu vidieť, akú uhlíkovú stopu zanecháva stavba z nášho systému.    

Ako je to s cenami týchto domov? Sú drahšie alebo lacnejšie ako klasické domy?

Cena domu nie je pevne daná. Vždy sa snažíme, aby sme pri projektovej dokumentácii konkrétnej stavby vyriešili všetky požiadavky klienta. Určite by každý rád počul „sme najlacnejší“.

Dostávame veľa dopytov aj s otázkou, či sme lacnejší ako tá alebo tamtá firma. Vždy odpoviem, že nie sme lacnejší. Ale zároveň poviem aj prečo.

Stavby, ktoré robíme, sú nízkoenergetické až pasívne. Pri týchto typoch stavieb sa musia používať materiály, ktoré budú počas celej životnosti domu spĺňať všetky zaťaženia, na ktoré sú navrhnuté, a je jedno, či je to strešná krytina, fasáda, okná, systém vetrania alebo vykurovania či hlavne kvalitné okná. Toto všetko je pri cenotvorbe stavby veľmi dôležité. 

zdroj: Lightsteelbuild

V Európe a vo svete je už takýto typ stavieb bežný, myslíte si, že sa rozšíri aj na Slovensku?

Z osobného hľadiska si myslím, že systém tenkostennej oceľovej konštrukcie má svoje miesto v stavebníctve. Je to hlavne flexibilitou stavebných prvkov, ľahkosťou stavby a rýchlosťou výstavby. Vidím to aj u nás na základe realizovaných stavieb a spokojnosti zákazníkov. 

Dokáže oceľ odolať aj extrémnemu počasiu – napríklad tornádam a podobne?

Toto je otázka, na ktorej sa zvyknem pousmiať. Každá stavba, či už je to z oceľovej konštrukcie, drevodom alebo murovaná stavba, musí v stavebnom konaní obsahovať aj časť s názvom Statika. Tá je presne nastavená na konkrétnu lokalitu, kde bude stavba osadená.

Cela časť statiky berie do úvahy dažďové a snehové zrážky, poveternostné podmienky v danej lokalite a hlavne, na akom podloží je stavba zasadená. 

Samozrejme, ak príde plne nepredvídaná prírodná kalamita, nikto nevie predvídať, čo sa môže stať so stavbou a je jedno, či je to povodeň alebo víchrica. 

Výhodou týchto stavieb ale je, že aj v prípade, že by sa klimatické zmeny vyvíjali naozaj k extrémom, oprava poškodenia takéhoto domu je oveľa jednoduchšia a finančne menej nákladná ako pri ostatných typoch stavieb.

rodinné domy oceľ oceľová konštrukcia bývanie architektúra
zdroj: Lightsteelbuild

Ako je to s nákladmi na energie v takýchto domoch? Sú vyššie alebo nižšie?

Ako som spomínal, naše stavby rodinných domov sú nízkoenergetické až pasívne, podľa inštalácie rekuperácie a vykurovania.

Pri domoch do 120 metrov štvorcových s inštalovaným tepelným čerpadlom vzduch-voda sú kompletné náklady na prevádzku domu aj so svietením, varením, vykurovaním a prípravou teplej úžitkovej vody do 80 EUR/mesiac.

Čo všetko sa dá z vašej oceľovej konštrukcie postaviť?

Náš systém tenkostennej oceľovej konštrukcie je svojím riešením naozaj flexibilný.

Už sme postavili nadstavbu na 90 rokov starý rodinný dom, haly, rodinné domy, chaty, autosalón, sklad nábytku, nadstavbu administratívnej budovy, garáže či autobusovú zastávku. Naozaj vieme postaviť všetko.

Koľko cca trvá výstavba takéhoto domu?

Väčšinu stavieb rodinných domov ukončíme do 5 mesiacov od zrealizovania základovej dosky. Všetko závisí od finančného plnenia zákazníka, ale tiež od dodávok stavebných materiálov a hlavne od počasia.

Trsťany novostavby rodinné domy architektúra
zdroj: LSB s.r.o.

Potrebuje záujemca na výstavbu takejto nehnuteľnosti nejaké špeciálne povolenia?

Stavby z tenkostennej oceľovej konštrukcie nepotrebujú žiadne zvláštne povolenie. Táto stavba je riešená ako montovaná stavba. 

Jedným z vašich najväčších projektov na Slovensku je projekt Trsťany. V akom je aktuálne štádiu?

Áno, projekt Terasy Trsťany je náš prvý developerský projekt, ktorý s hrdosťou volám Zelená stavba. Všetky domy budú mať hlavný vykurovací zdroj tepelné čerpadla vzduch-voda, okná sú šesťkomorové s izolačným trojsklom. Strechy budú zelené, čo ešte zvýši celkový komfort v dome.

Momentálne dokončujeme prvú etapu domov, ktoré budeme odovzdávať v decembri tohto roku. Od januára, resp. februára, začíname druhú etapu. Väčšina domov už má aj svojho nového majiteľa, čo nás veľmi teší.

Čo máte s oceľovými domami v pláne v najbližších mesiacoch?

Už teraz máme pripravený vlastný projekt rodinného domu, ktorý voláme niekoľkými menami – štartovací dom, dom pre mladých alebo dom pre seniorov.

Ide o menší rodinný dom (obytná plocha 70 metrov štvorcových, zastavaná plocha 110 metrov štvorcových), ale svojou architektúrou je veľmi vzdušný a otvorený. Dom je primárne určený pre mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť a hľadajú alternatívu medzi bytom a domom.

Samozrejme, je to aj alternatíva pre seniorov, ktorí bývajú v byte a chcú bývať v menšom alebo novom domčeku. Cena tohto domu je niekde na úrovni 90 000 EUR.

Najnovšie videá

Trendové videá