Vyliečime niekedy Alzheimera? Slovenská firma má na dosah svetový úspech

  • Slovenská spoločnosť AXON Neuroscience ohlásila vo svojej druhej fáze výskumu pozitívne výsledky svojej vakcíny
  • Stala sa prvou na svete, ktorá má dokázateľne pozitívne účinky
  • Pred poslednu fázou vývoja vakcíny potrebuje spoločnosť viac prostriedkov
TASR
TASR
  • Slovenská spoločnosť AXON Neuroscience ohlásila vo svojej druhej fáze výskumu pozitívne výsledky svojej vakcíny
  • Stala sa prvou na svete, ktorá má dokázateľne pozitívne účinky
  • Pred poslednu fázou vývoja vakcíny potrebuje spoločnosť viac prostriedkov

Vývoj a úspešnosť vakcíny proti Alzheimerovej chorobe môže byť už čoskoro realitou. Slovenská biotechnologická firma AXON Neuroscience (pozn. red. ďalej Axon) ohlásila, že jej vakcína vykazuje príznaky účinnosti v strednej fáze testovania. Výsledky uverejnili vo svojej oficiálnej správe.

Celkové zlepšenie a zmiernenie choroby

Výskum podliehal zlatým štandardom medicínskeho výskumu svetovej úrovne a bol postavený na základe dvojito zaslepenej, klinicky randomizovanej štúdie s použitím placebo efektu.

Vakcína má zabraňovať tvorbe proteínu Tau, ktorý sa ukladá do mozgu, čím je Alzheimerova choroba charakteristická. Testovanie vakcíny bolo zamerané na dve skupiny. Jedna dostala firmou vytvorenú účinnú látku s názvom AADvac1 formou vakcíny a druhá dostávala placebo.

Čítaj viac TU>>Slovenská firma Axon Neuroscience je na dobrej ceste, aby našla prevenciu Alzheimerovej choroby

Prvá skupina zaznamenala spomalenie ukladania Tau proteínu do mozgu a skupina s placebom nezaznamenala nič. Tajomstvo účinnosti lieku je v tom, že sa zameriava na patologické zmeny ukladania proteínu Tau do mozgu. Vakcína od Axon teda ukázala spomalenie tohto efektu.

Vzorka, na ktorej sa skúmala vakcína, pozostávala zo 196 ľudí z 8 krajín Európy, vo veku medzi 50 až 85 rokov. Tí zároveň vykazovali ranné štádiá choroby. Výskum trval dva roky.

Slovakian biotech firm signals tentative Alzheimer's drug hope An Alzheimer's vaccine developed by a privately held…

Gepostet von Planet Assam am Montag, 9. September 2019

Zlepšila sa pamäť, orientácia, ale aj každodenné práce

Autori štúdie sa zamerali aj na bezpečnosť podávanej vakcíny a nezaznamenali žiadne vedľajšie účinky, ktoré by zhoršovali stav pacienta.

„Keďže sa zameriavame na proteín Tau, som veľmi potešený zmierňujúcim efektom. Takýto posun sme zaznamenali po prvýkrát vo výskume vakcíny proti Alzheimerovej chorobe. Celý proces si zaslúži naštartovať,“ povedal Philip Scheltens, profesor neurológie z Amsterdamu.

Medzi mladšími účastníkmi výskumu bolo zistené, že po aplikovaní vakcíny sa celkové kognitívne schopnosti ako pamäť, orientácia alebo každodenné práce zlepšili oproti skupine, ktorá vakcínu nedostávala.

Čítaj viac TU>>Slovák vlastní firmu, ktorej vakcína má ako jediná na svete potenciál pomôcť ľudom s Alzheimerovou chorobou

Unsplash
zdroj: Unsplash

Je potrebná posledná fáza výskumu

Z krvi sa pacientom kontroloval aj proteín NfL, ktorý je možné merať pomocou imunotestov z krvi. Slúži ako dôležitý marker pri monitorovaní rôznych chorôb vrátane Alzheimerovej. Po vpichnutí vakcíny sa tieto ukazovatele podľa výskumu znížili a spomalili.

„Súčasný výskum je významným míľnikom pre Axon a pre celú populáciu na svete. Naša vakcína je prvou, ktorá  preukázateľne spomaľuje proteín Tau. Veríme, že čoskoro budeme môcť pomáhať ľuďom v boji s ich chorobou,“ povedal CEO spoločnosti Axon Michal Fresser.

Na to, aby bola vakcína všeobecne prijatá, je potrebná posledná fáza výskumu, ktorú chcú v Axon nasledovať. Táto fáza je obvykle najviac nákladná, a preto spoločnosť hľadá investorov a prostriedky na dosiahnutie svojho cieľa.

Firma Axon je na trhu od roku 1999. Založil ju slovenský neurológ Michal Novák, ktorý v minulosti pracoval aj na Cambridge. Novákovi pomáhal slovenský podnikateľ Mario Hoffman. V súčasnosti má spoločnosť 110 zamestnancov.

Hoffman je známy svojim biznisom v spoločnosti Istrokapital a taktiež z Nováckych chemických závodoch. Axon sídli v Bratislave a za minulý rok hospodáril podľa Finstatu s tržbami 11 miliónov eur. Firmu vedú traja Slováci, ktorí sú zároveň aj predsedami predstavenstva spoločnosti Axon.

Zdroj: Axon, Finstat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech