Výnimočný objav sa zapíše do učebníc. Tím Slovákov a Čechov objavil doposiaľ zaniknuté prastaré mesto

  • Expedícia zložená z Čechov a Slovákov objavila prastaré mesto
  • Bolo súčasťou mayskej civilizácie
  • Pri hľadaní použili aj umelú inteligenciu
expedícia v Guatemale
Záber z expedície a 3D rekonštrukcia mesta, Reprofoto/YouTube/Nadace Neuron
  • Expedícia zložená z Čechov a Slovákov objavila prastaré mesto
  • Bolo súčasťou mayskej civilizácie
  • Pri hľadaní použili aj umelú inteligenciu

Česko-slovenskej archeologickej výprave v Guatemale sa podaril významný úspech. S podporou Nadácie Neuron sa tímu odborníkov podarilo nájsť 3 000 rokov staré mayské mesto. O udalosti informoval aj portál Veda na dosah.

Prastaré mesto leží v provincii Petén, uprostred nepreskúmanej časti džungle. Výskumníci tento mayský klenot nazvali Yax Balam, čo v preklade znamená „prvý jaguár“. Ide údajne o jedno z najstarších miest tejto tajomnej civilizácie.

Pomohla im aj AI

Expedícia využila moderné technológie vrátane umelej inteligencie a LiDAR (Light Detection and Ranging), čo im umožnilo preskúmať a identifikovať zaniknuté mesto bez potreby fyzického presekávania si cesty džungľou.

Zasadiť nálezy do príslušného časového a kultúrneho rámca pomohli práve spomenuté technológie. Používali ich pri overovaní digitálnych dát z leteckého snímkovania LiDAR. Podľa vedcov dokáže vykresliť zemský povrch ukrytý v džungli, a tak odhaliť stavby či mestské celky. Vykopávky na mieste potom nález potvrdia.

záber z expedície
zdroj: Reprofoto/YouTube/Nadace Neuron

Vedúcimi expedície boli český odborník na 3D vizualizácie mayských centier Ladislav Šilhán a profesor Milan Kováč z Univerzity Komenského v Bratislave.

Ako ďalej dopĺňa český portál CzechCrunch, Yax Balam malo podľa vedcov zásadný historický význam. Podľa zistení expedície mesto prosperovalo hlavne v strednom a neskorom predklasickom období, približne medzi rokmi 850 pred n. l. a 150 n. l. Bolo svedkom vzniku kráľovstiev a prvých mayských mestských štátov až po takzvaný mayský kolaps, ktorý znamenal zánik civilizácie.

Fascinujúci nález

Okrem objavu samotného mesta boli počas vykopávok nájdené aj paláce, sochy, pozostatky rituálov, astronomické observatória a ďalšie objekty s veľkou vedeckou hodnotou. Tieto nálezy poskytujú nový pohľad na mayskú históriu a napomáhajú vyplniť doteraz neznáme fázy v dejinách tejto civilizácie.

Expedícia sa začala v júli 2023 a trvala sedem týždňov. Počas tohto obdobia sa podarilo digitálne zdokumentovať hlavné centrá objaveného mesta, ktoré sú teraz postupne prekladané do 3D modelov. Tieto modely umožnia ďalšie vedecké vyhodnocovanie, a zároveň budú slúžiť na prezentáciu verejnosti.

„Sme radi, že stavenie na moderné technológie sa vyplatilo a potvrdilo, že majú svoje miesto aj v takom tradičnom odbore, akým sú terénne výkopové práce. Nájdené pamiatky sľubujú ďalší pohľad na mayskú históriu, česko-slovenská výskumná stopa tak môže zanechať medzinárodný odkaz,“ cituje Moniku Vondrákovú, predsedníčku správnej rady Nadačného fondu Neuron, Veda na dosah.

„V mieste sa doteraz žiadny prieskum nevykonával. Nebolo tak jasné, či rôzne zhluky budov hlboko v džungli reálne tvoria jednu kompaktnú aglomeráciu, aké sú medzi nimi vzťahy a aká je chronológia a historický význam miesta,“ priblížil expedícíu Ladislav Šilhán.

Okrem mesta Yax Balam, kde vedci zdokumentovali sedem štvrtí mestského celku, skúmali aj širší pralesný región. V ňom objavili a zmapovali ďalšie dve menšie mayské mestá.

Zdroje: Veda na dosah, CzechCrunch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá