Výplata na Slovensku až 7 000 eur. Toto sú aktuálne najlepšie platené pracovné pozície (PREHĽAD)

  • Na Slovensku sú v platoch obrovské rozdiely medzi regiónmi
  • Pozreli sme sa na rebríček najlepšie a najhoršie platených pozícií
zamestnanie, vyplata
Ilustračné foto Canva/g-stockstudio, Canva/martaposemuckel
  • Na Slovensku sú v platoch obrovské rozdiely medzi regiónmi
  • Pozreli sme sa na rebríček najlepšie a najhoršie platených pozícií

Na Slovensku sú dlhodobým javom rozdielne platy naprieč regiónmi. V súčasnosti je podľa portálu Platy.sk najväčší rozdiel na výplatnej páske medzi Prešovským a Bratislavským krajom. Priemerný mesačný plat v hrubom predstavuje v Prešovskom kraji 1 643 eur, zatiaľ čo v Bratislavskom je na úrovni 2 101 eur.  

V Prešovskom kraji je pritom nezamestnanosť dlhodobo najvyššia, no náklady na život sú v porovnaní s Bratislavským regiónom nižšie. Ak sa však rozhodneš pre zmenu práce v Prešovskom kraji, bude to náročnejšie ako na západnom Slovensku. Bratislavský kraj totiž dominuje jednoznačne v počte ponúk. Aktuálne je v ňom uverejnených približne 8 000 ponúk, zatiaľ čo v Prešovskom ich je 1 500. 

Najvyššie platy

Zamestnanci na Slovensku zarábajú podľa portálu Platy.sk v priemere od 960 eur do 2 852 eur. Mzdy sa výrazne rozlišujú podľa jednotlivých pracovných kategórií.

Najvyšší priemerný hrubý plat je podľa portálu Platy.sk v oblasti vrcholového manažmentu, a to až vo výške 4 176 eur. Vo vrcholovom manažmente je plat štandardne v rozmedzí od 1 939 až do 7 112 eur. Ide o celkový mesačný plat, vrátane bonusov. V tejto oblasti zarába 10 % pracovníkov menej ako 1 939 eur, zároveň 10 % zamestnancov zarába viac ako 7 112 eur. Najviac si pritom môžeš zarobiť na pozícii development director, a to až 2 473 – 12 381 eur.

Na druhom mieste v platoch sú informačné technológie, v ktorých je priemerná mesačná hrubá mzda na úrovni 2 619 eur. Platové rozmedzie sa pri tejto oblasti pohybuje od 1 682 eur až do 3 713 eur. Najviac pritom zarobí IT architekt, a to 2 615 – 5 319 eur. Analyzuje požiadavky klientov, navrhuje technickú architektúru informačných systémov či usmerňuje tím programátorov a ostatných pracovníkov.

Tretia oblasť, v ktorej Slováci zarábajú v priemere najviac (2 456 eur), je manažment. Najvyšší plat  pritom majú pracovníci na pozícii testing manager, a to od 1 826 až do 4 275 eur.

Najmenej zarábajúce pozície

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Platy.sk, Platy.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá