Vzopreli sa opatreniam, za trest sú v lockdowne. Protesty v továrni na iPhony majú dohru

  • V meste predtým došlo k násilným protestom
  • Čínske úrady pristúpili k ráznemu kroku
Lockdown v Číne
TASR/AP/Hangpai Xingyang
  • V meste predtým došlo k násilným protestom
  • Čínske úrady pristúpili k ráznemu kroku

Šesť miliónov obyvateľov stredočínskeho mesta Čeng-čou sa oddnes ocitlo v päťdňovom lockdowne. K takémuto kroku pristúpili čínske úrady po násilných protestoch, ktoré vypukli v tamojšej továrni spoločnosti Foxconn na výrobu smartfónov iPhone. Informuje o tom agentúra AFP.

Vyše 6 miliónov ľudí ostalo v lockdowne

Obyvatelia ôsmich okresov zmieneného mesta nemôžu nasledovných päť dní vycestovať, ak nemajú negatívny výsledok testu na koronavírus a povolenie od príslušných úradov. Z domu zároveň môžu vychádzať len v nevyhnutných prípadoch, ako je nákup jedla či lekárske ošetrenie, približuje agentúra AP.

Reštrikcie sa týkajú približne 6,6 milióna ľudí, teda viac ako polovice mesta. Nariadenie od nich tiež vyžaduje, aby sa v priebehu piatich dní každý deň otestovali.

V stredu vyšli do ulíc v okolí zmienenej továrne stovky robotníkov. Sťažovali sa na nevyhovujúce pracovné a platové podmienky v súvislosti s nárastom prípadov covidu v závode. Protesty prerástli do násilných potýčok s políciou.

V tamojšej továrni na výrobu iPhonov totiž v uplynulých mesiacoch narástol počet nových prípadov nákazy koronavírusom. Predstavitelia spoločnosti Foxconn preto zaviedli prísny pracovný režim, v rámci ktorého museli pracovníci v areáli továrne aj bývať, aby zabezpečili fungovanie výroby. Zamestnanci však tvrdili, že im firma odmieta vyplácať dohodnuté bonusy i poskytovať stravu v primeranom množstve. Mnohí z pracovníkov preto z továrne utiekli.

Na videách zverejnených na internete vidno zamestnancov, ktorí pred policajtmi kričia: „Obráňte naše práva!“ The Guardian však upozorňuje, že pravosť videí sa mu nateraz nepodarilo nezávisle overiť a k udalosti sa dosiaľ nevyjadrila ani samotná spoločnosť Foxconn.

Foxconn je najväčší zmluvný výrobca elektroniky, ktorý sa zameriava na výrobu komponentov pre mnohé medzinárodné značky. Je aj hlavným subdodávateľom pre spoločnosť Apple, pričom závod v Čeng-čou vyrába najviac iPhonov na svete.

Foxconn sa vo štvrtok zamestnancom ospravedlnil za nevyplatenie adekvátnej mzdy, pričom uviedol, že išlo o „technickú chybu“ vo výplatnom systéme, a dodal, že dohodnutú sumu dostanú.

Rekordný prírastok infikovaných covidom

Reštrikcie v meste Čeng-čou spadajú pod čínsku politiku tzv. nulovej tolerancie covidu, v súlade s ktorou môžu tamojšie úrady aj pre malé ohniská nákazy uzavrieť celé mestá a kontakty infikovaných osôb poslať do prísnej karantény.

Čína za stredu zaznamenala dosiaľ vôbec najvyšší denný prírastok počtu osôb nakazených koronavírusom od vypuknutia pandémie. Pribudlo tam rekordných 31 444 nových prípadov nákazy, z ktorých až 27 517 bolo bezpríznakových. Uvedený prírastok sa pritom týka len ľudí, ktorí sa nakazili priamo v Číne.

Pre nárast prípadov nákazy sprísnili v ostatných dňoch obmedzenia vo viacerých čínskych mestách vrátane Pekingu, Šanghaja, Kantonu a Čchung-čchingu. Hoci ide o rekordné číslo, v porovnaní s 1,4-milardovou populáciou Číny je stále relatívne nízke, približuje AFP.
V súlade s čínskou politikou tzv. nulovej tolerancie covidu môžu tamojšie úrady aj pre malé ohniská nákazy uzavrieť celé mestá a kontakty infikovaných osôb poslať do prísnej karantény.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá