Výskumy o víruse musia v Číne schváliť centrálne orgány, píše CNN

  • Čína zaviedla obmedzenia týkajúce sa zverejňovania akéhokoľvek akademického výskumu o pôvode pandémie
čína covid-19
Zdroj: Unsplash
  • Čína zaviedla obmedzenia týkajúce sa zverejňovania akéhokoľvek akademického výskumu o pôvode pandémie

Čína zaviedla obmedzenia týkajúce sa zverejňovania akéhokoľvek akademického výskumu o pôvode pandémie spôsobenej koronavírusom. Akademické publikácie o chorobe COVID-19 musia nanovo schvaľovať centrálne čínske orgány. Vyplýva to z vládneho nariadenia a z informácií, ktoré na internete zverejnili čínske univerzity, uviedol server americkej televízie CNN. Tieto informácie už ale podľa CNN z webu zmizli.

Lekársky expert z Hongkongu, ktorý už predtým spolupracoval s odborníkmi z pevninskej Číny na analýze prípadov nákazy, uviedol, že jeho práca ešte vo februári podobným nariadeniam nepodliehala. CNN poznamenáva, že nové nariadenia vyzerajú ako posledná snaha čínskej vlády kontrolovať všetky informácie o pôvode vírusu, ktorý sa vlani v decembri rozšíril z čínskeho mesta Wu-chan. Nákaza si vo svete doteraz vyžiadala vyše 1,8 milióna infikovaných a viac ako 114.000 obetí.

Čínski výskumníci zverejnili od konca januára v medzinárodných odborných časopisoch už niekoľko štúdií o chorobe COVID-19. Niektoré ich odhalenia o prvých prípadoch nákazy vyvolali otázky ohľadom prístupu čínskej vlády k šíreniu nákazy. Peking sa v tejto súvislosti stal terčom kritiky kvôli tomu, že epidémiu podcenil a o nákaze neinformoval skôr. Včasným konaním by sa podľa niektorých odborníkov zabránilo tak veľkému rozšíreniu koronavírusu aj množstvu obetí.

 

Zdroje: ČTK, CNN.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech