Vyskúšali sme aplikáciu, v ktorej Slováci nakupujú za pár centov. „Ich podmienky predaja sú ukryté,“ varuje IT novinár

  • Pokiaľ o Temu počuješ prvýkrát, patríš do výnimočnej skupiny ľudí
  • Odborník upozorňuje na nástrahy aplikácie, ktorá je v miliardových stratách
temu obchod e-shop
Instagram/reprofoto/temu, screenshot/temu.com
  • Pokiaľ o Temu počuješ prvýkrát, patríš do výnimočnej skupiny ľudí
  • Odborník upozorňuje na nástrahy aplikácie, ktorá je v miliardových stratách

Pokiaľ na teba ešte na internete nevyskočila bielooranžová kolónka, v ktorej ti bol ponúkaný produkt za exkluzívny zlomok ceny, patríš do mizivej skupiny Slovákov. E-shop Temu, ktorý ponúka tovar len za pár desiatok centov, patrí medzi najsťahovanejšie aplikácie na našom území a v kategórii „Nakupovanie“ je v aplikácii Google Play vôbec najúspešnejšou. 

Lacné nákupy z Ázie nie sú ničím novým, v minulosti tu podobných aplikácií bolo viacero, no okolo Temu je niekoľko nezodpovedaných otázok a treba byť ostražitý. Lákavé ponuky však desaťtisícom Slovákov „zahmlili pred očami“. Oslovili sme preto Ondreja Macka, IT novinára so 44-ročnými skúsenosťami a editora in-chief technologického portálu TOUCHIT, ktorého na portál upozornili čitatelia. Cítili sa byť podvedení.

„Exkluzívna“ 90-percentná zľava, ktorá nie je náhodným víťazstvom

Portál Pravda upozorňuje na to, že platforma generuje veľké straty, no konkurencii robí kvôli nízkym cenám „vrásky na čele“. E-shop pritom vznikol len v lete roku 2022, no okolo spoločnosti PDD Holdings, ktorá Temu vytvorila, kolujú pochybnosti. Nevie sa totiž, do akej miery chráni citlivé údaje svojich zákazníkov. 

Novinár o e-shope počul po prvý raz na konci roka 2023. „Začali totiž prichádzať otázky o jeho existencii, a to od našich čitateľov, ktorí sa cítili byť podvedení. Pozrel som si to a prekvapili ma mimoriadne nízke ceny, resp. rôzne nevídané výhry, ktoré viedli k nízkym cenám.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Pravda, Wikipedia, Statista, Hospodářské noviny, Európsky parlament

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá