Od slobody ho delilo 20 metrov, skončil roztrhaný psami. Drsný útek z pazúrov režimu si dnes môžeš vyskúšať aj ty

  • Mal len 18 rokov a miloval hudbu. Vďaka známym na Západe mu ale nedovoľovali hrať ani vo vojenskom súbore
  • Rozhodol sa utiecť. K slobode mu chýbalo už len niekoľko metrov
  • Vycvičené psy mladíka dobehli a smrteľne dohrýzli. Keby mu pohraničiari namiesto otázok poskytli prvú pomoc, mohol žiť
  • „Prežite príbeh chlapca, ktorý zahynul pri úteku za slobodou,“ volá na geocachingovú hru Bratislavský kraj
Hartmut Tautz
Ústav pamäti národa, Unsplash/ Nick Bolton a Priscilla Du Preez
  • Mal len 18 rokov a miloval hudbu. Vďaka známym na Západe mu ale nedovoľovali hrať ani vo vojenskom súbore
  • Rozhodol sa utiecť. K slobode mu chýbalo už len niekoľko metrov
  • Vycvičené psy mladíka dobehli a smrteľne dohrýzli. Keby mu pohraničiari namiesto otázok poskytli prvú pomoc, mohol žiť
  • „Prežite príbeh chlapca, ktorý zahynul pri úteku za slobodou,“ volá na geocachingovú hru Bratislavský kraj

Písal sa 8. august 1986. Do pádu komunistického režimu a železnej opony ostávali posledné roky. To ale, samozrejme, vtedy ešte nikto nevedel.

O to smutnejší je príbeh mladého 18-ročného hudobníka z východného Nemecka Hartmuta Tautza, ktorý sa rozhodol utiecť za slobodou a lepším životom smerom na západ.

Keby počkal ešte pár rokov, mohol žiť a mať ešte celý život už v slobodnejšej Európe pred sebou, ako 21-ročný by sa dočkal pádu železnej opony a dnes by mal vyše 50 rokov.

zdroj: TASR/ Marko Erd. Na snímke zábrany, ktoré boli osadené na Cyklomoste slobody v rámci spomienkového podujatia Deň zatvorených hraníc. Podujatie pripomína výročie pádu železnej opony. Na konkrétnom mieste pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi pri pokuse dostať sa na slobodu bolo zavraždených vyše 40 ľudí.

Vďaka známym na Západe mal problémy presadiť sa ako hudobník a tak sa rozhodol nasledovať hlas slobody, ktorý na neho volal z druhej strany Európy.

Pre svoj útek si vybral Bratislavu, presnejšie mestskú časť Petržalka, ktorá je hneď pri Rakúsku. Po príchode do nášho terajšieho hlavného mesta sa ubytoval na vysokoškolskom internáte Družba a večer – 8. augusta 1986 – sa rozhodol utiecť cez hranice.

Prekonal ženijno-technické zátarasy a bežal smerom do Rakúska. Za ním už v tej chvíli bežali špeciálne vycvičené psy, ktoré ho približne 20 metrov od vytúženého cieľa dobehli v kukuričnom poli.

zdroj: Ústav pamäti národa

Hraničiari našli vystrašeného chlapca ležať dotrhaného s početnými tržnými zraneniami na zemi. Namiesto poskytnutia prvej pomoci začali oblasť prehľadávať, či tam nie sú aj ďalší narušitelia hraníc, dokonca sa ho rozhodli vypočúvať.

Hartmut Tautz v noci zraneniam podľahol v dôsledku šoku z vykrvácania. Ako neskôr ukázala súdna pitva, pokiaľ by mladíkovi bola poskytnutá prvá pomoc, zrejme by prežil.

zdroj: Ústav pamäti národa

 

V marci 2017 Okresný súd Bratislava I. na základe zákona č. 119/1990 zb. o súdnej rehabilitácii rozhodol, že zabitie Hartmuta Tautza a neposkytnutie včasnej pomoci bolo nezákonné a de facto trestným činom,“ pripomína pri tejto smutnej udalosti stránka Bratislavského samosprávneho kraja.

Odkaz Hartmuta Tautza je veľmi aktuálny aj dnes. Keď pozeráme na dianie v spoločnosti, tak vidíme rôzne skupiny ľudí a sily, ktoré stále viac a viac bojujú proti demokracii.

Aj keď je naša demokracia krehká, zaručuje nám občianske práva a slobody vrátane možnosti vycestovať za hranice. Sú to výsady, na ktoré sme si veľmi rýchlo zvykli, ale pred 35 rokmi to tak nebolo,“ vyjadril sa k smrti mladíka aj predseda Bratislavského kraja Juraj Droba.

V roku 2016 bol nemeckému mladíkovi na Kopčianskej ulici v Petržalke, kúsok od miesta, kde ho roztrhali psy, postavený pamätník. Zajtra sa v rámci 35. výročia tejto udalosti uskutoční o 10 hodine pri ňom verejná pietna spomienka.

zdroj: TASR/ Martin Baumann. Na Kopčianskej ulici v bratislavskej Petržalke odhalili pamätník pri príležitosti 30. výročia úmrtia Hartmuta Tautza 9. augusta 2016 v Bratislave. Len 18-ročný občan bývalej NDR sa stal obeťou zásahu príslušníkov pohraničnej stráže a ich služobných psov, ktorí ho pri nenásilnom a neozbrojenom prekročení hranice roztrhali a následkom neskorej zdravotnej pomoci zakrátko vykrvácal. Na snímke vľavo Carola Tautzová pri pamätníku svojho zosnulého brata Hartmuta Tautza.

Dnes, 8. augusta, tam bude o 17. hodine spustená geocachingová hra s názvom Hartmut Tautz Memorial.

Všetci hráči sa vrátia v čase do roku 1986 a sprostredkovane si vyskúšajú absurditu vtedajšieho režimu. Hra načrtne cestu a príbeh mladého chlapca, ktorý chcel žiť svoj život v pokoji. Hráči stretnú množstvo postáv a zažijú situácie bežné pre tú dobu, no dnes už len ťažko predstaviteľné.

Hra je k dispozícii pre mobilné telefóny so systémom iOS pod názvom ‎Wherigo® a so systémom Android pod názvom WhereYouGo,“ informuje na svojom webe Bratislavský samosprávny kraj.

Zdroje: Bratislavský samosprávny kraj, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie