Vysoké školy svetových rozmerov: Rok štúdia ťa tu vyjde aj 50 slovenských platov

  • Najprestížnejšie univerzity sveta nie sú lacné
  • Rok štúdia tu môže stáť aj desiatky tisíc eur
  • Ponúkajú však štúdium, aké nedostaneš nikde inde
vysoká škola
Ilustračná fotografia, Unsplash/Pang Yuhao, Zhanhui Li
  • Najprestížnejšie univerzity sveta nie sú lacné
  • Rok štúdia tu môže stáť aj desiatky tisíc eur
  • Ponúkajú však štúdium, aké nedostaneš nikde inde

Na Slovensku vnímame školstvo zadarmo ako samozrejmosť. V skutočnosti sme však jednou z privilegovaných krajín, kde študenti môžu získať vzdelanie na vysokých školách (vo väčšine prípadov) grátis. Niektoré špičkové univerzity si však pýtajú za služby, ktoré ponúkajú, poriadny balík a študovať tu tým pádom môžu len „vyvolení“.

Toto je 5 najdrahších z nich.

Škola v srdci NYC

Na piatom mieste sa aktuálne nachádza univerzita sídliaca priamo v srdci zrejme najpopulárnejšieho mesta USA – New Yorku. New York University je súkromná univerzita v centre Manhattanu. Je známa svojou rozmanitou študentskou základňou a širokou škálou akademických programov, píše oficiálna stránka

NYU ponúka programy v oblasti umenia a vedy, obchodu, inžinierstva, výtvarného umenia, filmu a televízie a mnohých ďalších disciplín. Študenti ťažia zo silných prepojení univerzity s rôznymi odvetviami a kultúrnymi inštitúciami.

Portál US News ďalej vyzdvihuje jej individuálny prístup a malé triedy, vysokú kvalitu ekonomického programu a mnoho príležitostí venovať sa popri škole aj športom. V priemere tu ročné štúdium vyjde 58 168 dolárov, záleží však aj od typu programu. Napríklad, programy zamerané na zdravotníctvo môžu pokojne stáť aj 70 000 dolárov (cca 64 769 eur, pozn. red.) ročne.

Prestíž stojí peniaze

Nie je snáď žiadnym prekvapením, že v rebríčku najviac finančne náročných univerzít sa umiestnila aj prestížna Massachusetts Institute of Technology. MIT je vo svete skutočne zvučným menom. Ide totiž o jednu z najprestížnejších vysokých škôl sveta a sen mnohých ambicióznych študentov, pričom samotná stránka univerzity ju opisuje ako „sluhov národa a sveta“.

S prestížnym inštitútom má spoluprácu aj Slovensko, pričom spoločne s MIT financuje rôzne tímové projekty sumou niekoľkých desiatok tisíc dolárov. Stránka Ministerstva investícií univerzitu opisuje ako „jednu z najlepších univerzít na svete najmä v oblasti prírodných, technických, ale aj spoločenských vied“.

MIT
zdroj: Unsplash/Muzammil Soorma

Ak si však odmyslíme rôzne granty a štipendiá, nemožno považovať heslo „vítame každého, kto má talent, bez ohľadu na to, odkiaľ je“, ktorým sa MIT hrdí, za pravdivé. Štúdium ťa tu totiž vyjde 59 750 dolárov ročne, pričom do sumy nie sú započítané také výdavky ako ubytovanie, strava alebo učebnice.

Len pre najlepších z najlepších

Ďalšou na zozname je porovnateľne prestížna University of Chicago. Ako opisuje oficiálna stránka školy, UChicago je svetovou špičkou vo výskume a darí sa jej vo výučbe takmer všetkých odvetví.

UChicago
zdroj: Unsplash/Alisa Anton

Na univerzite je možné študovať vedy, medicínu, ekonómiu, právo, obchod, históriu, kultúru, umenie a aj humanistické vedy. Univerzita sa tiež pýši svojím dôrazom na kritické myslenie, slobodu slova a intelektuálne debaty.

Ide taktiež o jednu z najnáročnejších univerzít, čo sa štúdia a nárokov na prijatie týka. Ako uvádza portál Quad Education, len približne 5 % všetkých uchádzačov sa na UChicago aj dostane, nehovoriac o tom, koľko z nich napokon štúdium nezvládne. Za privilégium vzdelávať sa tu zaplatia študenti neuveriteľných 63 801 dolárov, opäť bez započítania zvyšných každodenných výdavkov.

Unikátne štúdium

Druhé miesto obsadila Reed College, ktorá však za zaplatené peniaze ponúka skutočne jedinečné štúdium. Ako opisuje portál Niche, Reed ponúka jedinečnú vzdelávaciu skúsenosť. Škola sa zameriava na nezávislé skúmanie, spoluprácu a prísny učebný plán.

Študenti dostávajú dôkladnú spätnú väzbu od profesorov a aktívne prispievajú k získavaniu nových odborných poznatkov. Plusmi sú aj malá veľkosť tried a prístupnosť všetkých pedagógov.

Reed College je taktiež preslávená vysokým percentom absolventov, ktorí pokračujú v štúdiu aj po skončení Reed a dosahujú vyššie vzdelanie (ekvivalent slovenských doktorátov), najmä v oblasti prírodných vied a umení a humanitných vied. Za všetky tieto jedinečné výhody si však študenti univerzity platia podľa portálu The College Investor 64 450 dolárov ročne. 

Profesionalita, história a tisícky dolárov

Rebríčku najdrahších univerzít sveta kraľuje univerzita, ktorá, prekvapivo, v laickom svete nemá až také meno. Franklin & Marshall College je súkromná vysoká škola so sídlom v Lancasteri, v štáte Pennsylvánia v USA.

Ako informuje oficiálna stránka školy, F&M bola založená v roku 1787 a je teda jednou z najstarších inštitúcií vyššieho vzdelávania v krajine. Vysoká škola ponúka komplexné vzdelanie v oblasti tzv. slobodných umení, ktoré kladie dôraz na kritické myslenie, intelektuálne skúmanie a interdisciplinárne vzdelávanie.

Franklin & Marshall College má silnú akademickú povesť a ponúka širokú škálu magisterských a vedľajších predmetov v rôznych disciplínach vrátane humanitných, spoločenských, prírodných a umeleckých vied. Učebné osnovy sú navrhnuté tak, aby študentom poskytli všestranné vzdelanie a podporili intelektuálnu zvedavosť a analytické schopnosti.

Vysoká škola má tiež kampusovú komunitu s rôznorodým študentským osadením a silným zmyslom pre spoluprácu. Pomer študentov a fakúlt je nízky, čo zabezpečuje úzku interakciu a možnosti mentorstva s profesormi.

Členovia fakulty sú oddaní vedci a učitelia, ktorí sa zaviazali k úspechu študentov. Všetky spomenuté pozitíva však spôsobujú to, že F&M je v súčasnosti najdrahšou školou na svete. Rok štúdia tu stojí 65 652 dolárov.

Zdroje: NYU, US News, MIRRI, MIT, UChicago, Quad Education, Niche, The College Investor, F&M

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá