Vysoké žiarenie vo Fukušime už nezvláda ani špeciálny čistiaci robot

  • Úroveň radiácie dosiahla až 650 sievertov za hodinu.
collage
images.techtimes.com/cdn.rt.com
  • Úroveň radiácie dosiahla až 650 sievertov za hodinu.

Robot poslaný do reaktora vo Fukušime, ktorý mal za úlohu skontrolovať a vyčistiť jadrovú elektráreň, musel náhle ukončiť svoju činnosť po tom, ako nadmerná radiácia doslova usmažila robotovu kameru. Robot vstúpil do reaktora 2. bloku po prvýkrát od roku 2011, kedy Fukušimu zasiahlo ničivé zemetrasenie a tsunami.

Čistiaceho robota museli odvolať už po dvoch hodinách po tom, ako odhadované žiarenie 650 sievertov za hodinu spôsobilo, že obraz prenášaný robotom jednoducho zhasol. Robot bol pritom navrhnutý tak, aby zvládol radiačné žiarenie až 1 000 sievertov.

zdroj: socialepistemologydotcom.files.wordpress.com

Úroveň radiácie, ktorej bol robot vystavený, by človeka okamžite zabila. Po tom, ako sa kamery robota znefunkčnili, sa tím pracovníkov rozhodol robota z misie stiahnuť skôr, než by sa pokazil úplne. Snímky, ktoré sa podarilo urobiť pred vypnutím kamier, ukázali vrstvy roztavených farieb, káblov a kovových roštov.

zdroj: images.techtimes.com

Tokyo Electric Power Company, ktorá robota zostrojila, oznámila, že robot bol na svoju misiu nasadený s cieľom pozorovať a vyčistiť priechod pomocou vysokotlakovej vodnej trysky. Tím následne do práce povolal ďalšieho robota. Predčasné vytiahnutie prvého robota však znamená, že druhý stroj bude musieť vykonať viac práce v kratšom čase, pretože oba boli navrhnutí tak, aby odolali rovnakej úrovni radiácie.

Aj keď sa vysoká úroveň radiácie môže zdať alarmujúca, pozitívnou informáciou je, že nebol zaznamenaný žiaden nadmerný únik radiácie, ktorý by ohrozoval okolité štvrte. Vysoká úroveň radiácie, ktorú robot zaznamenal, môže znamenať, že bol blízko pri epicentre rádioaktivity.

zdroj článku: theverge.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech