Vyštudovala King’s College a Oxford, teraz na Slovensku otvára škôlku, aká v našej krajine nemá obdobu

  • V Bratislave vzniká prvá inkluzívna škôlka na Slovensku
  • Platiť v nej budeš len toľko, koľko ti dovolia tvoje možnosti
tomas
Tomáš Halász
  • V Bratislave vzniká prvá inkluzívna škôlka na Slovensku
  • Platiť v nej budeš len toľko, koľko ti dovolia tvoje možnosti

Anna Symington Maarová študovala vo Francúzsku, v Singapure získala francúzsku maturitu, vyštudovala filozofiu a fyziku na King’s College v Londýne a napokon získala titul Master’s z medzinárodného vzdelávania na Oxforde.

Počas svojej kariéry učila deti zo znevýhodnených rodín v Nepále, Kolumbii, Thajsku či v chudobnej štvrti Londýna. Bohaté skúsenosti z medzinárodného vzdelávania využila v rámci programu Teach for Slovakia, ktorý spoluzakladala, a zároveň pôsobila ako programová riaditeľka. Teraz na Slovensko prináša projekt Rozmanita, ktorý vytvorí pilotnú inkluzívnu škôlku v Bratislave.

„Keby ste mi ako 18-ročnej povedali, že raz budem zakladať škôlku, tak by som vás asi nahlas vysmiala. Mala som predsa ambiciózne plány – presadiť sa niekde vo svete dospelých, nosiť cool saká a zmeniť svet zo super dôležitej pozície niekde na chodbe Svetovej banky či Spojených národov. No 3 mesiace práce s deťmi v Nepále mi ukázali, že vlastne v práci s nimi nachádzam obrovskú radosť,“ tvrdí Anna.

Tri nasledujúce roky práce s tínedžermi v chudobnej časti Londýna Anne ukázali, že v nej vidí aj obrovský zmysel. Spozorovala, že naozaj kvalitné vzdelanie, učiteľka, ktorá v žiaka verí napriek tomu, že spoločnosť ho odsúdila, sú to, čo naozaj mení svet.

Pät rokov práce v Teach for Slovakia Anne dokázalo, že na Slovensku je obrovské množstvo ostrovov pozitívnej deviácie, a že každý jeden z nich má zmysel. Avšak chýbal jej tu ostrov s názvom „inkluzívna škola“.

Taká, ktorá si deti nijak nevyberá. Mal by byť pripravená na každé jedno z nich, bez ohľadu na ich zázemie, materinský jazyk, zdravotné znevýhodnenie a nadanie.

„Keďže mi niečo z mojich 18-ročných ambícií zostalo a často si čítam reporty Svetovej banky o návratnosti investícií do vzdelávania, tak bolo jasné, že táto inkluzívna škola musí začať ako škôlka. Musíme začať od mala.“

Po roku práce otvára v septembri o.z. Rozmanita prvú pilotnú škôlkarsku triedu s 18-imi deťmi. Sú medzi nimi deti cudzincov, deti z národnostných menšín, deti zo všetkých príjmových kategórií, deti so zdravotným znevýhodnením, no aj bez nich.

Potrebuje podľa teba Slovensko inkluzívne školy a škôlky?

Spolu s nimi je cieľom vyvíjať model skutočne inkluzívnych škôlok, a neskôr škôl, ktorý bude Anna s pomocou tímu šíriť ďalej.

„Každým rokom budeme rásť, a zároveň náš model otvorene zdieľať s druhými.“

Pre úspešný štart Rozmanity jej tím rekonštruuje priestory v Novej Cvernovke, ktoré boli roky nepoužívané. V priestoroch budú okrem škôlky organizovať množstvo komunitných a rozvojových aktivít dostupných každému.

Aby ich premenili na podnetné a inkluzívne prostredie skutočne pre všetkých, potrebujú aj tvoju pomoc. Teraz máš šancu podporiť inklúziu v slovenskom školstve cez kampaň pre štart Rozmanity na Startlabe. Kampaň do dnešného dňa podporilo spolu 91 darcov, ktorí vyzbierali takmer 6 000 eur, kampaň je tak naplnená na 84 %. Cieľom je získať 7 000 eur.

„Moje 34-ročné ja sa namiesto sedenia v saku hrá v piesku s lopatkou. A neľutuje ani sekundu, aj keď všetkých vás v saku stále obdivujem. Ak v tom vidíte zmysel aj vy, každá, aj symbolická podpora pomôže.“

Zaplatíš podľa tvojich možností

O tom, že tento projekt naša krajina naozaj potrebuje, svedčí aj fakt, že Slovenské školstvo je najviac segregované v celej Európe. Deti z rôznych zázemí a deti so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním často nechodia do tých istých škôlok a škôl. 

Projekt modelovej pilotnej škôlky sa zameria na individualizovaný prístup k deťom, založenom na Montessori princípoch. Škôlka v ďalšej fáze vytvorí 36 miest v Bratislave, kde je aktuálne veľká kapacitná kríza a tisícky detí nemajú do škôlok prístup.

Škôlka bude finančne dostupná všetkým bez rozdielu – každá rodina bude platiť toľko, koľko si vie dovoliť. V Novej Cvernovke v Bratislave škôlka otvára na jeseň 2021. 

„Svet sa mení a naše deti potrebujú odmalička rozvíjať postoje a zručnosti pre úspešné zdolanie výziev, ktoré ich čakajú. V rozmanitých kolektívoch si najlepšie rozvíjajú kreativitu, kritické myslenie, empatiu, schopnosť komunikovať a porozumieť rôznym uhlom pohľadu. Doprajme im zažiť rozmanitosť,“ dodáva Anna.

Zdroje: Rozmanita, Startlab, Anna Symington Maar

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá