Vyštudovala najlepšiu filmovú školu sveta a dnes strihá filmy priamo v Los Angeles

  • Mladá Slovenka má rozbehnutú kariéru filmovej editorky v Los Angeles
  • Za jej úspechom sa skrývajú roky štúdia a prebdené noci
  • Nám porozprávala svoj príbeh, ako sa jej podarilo preraziť aj v tak veľkej konkurencii, aká je v USA
bim (2)
Lea Vrábelová, pixabay
  • Mladá Slovenka má rozbehnutú kariéru filmovej editorky v Los Angeles
  • Za jej úspechom sa skrývajú roky štúdia a prebdené noci
  • Nám porozprávala svoj príbeh, ako sa jej podarilo preraziť aj v tak veľkej konkurencii, aká je v USA

Lea Vrábelová je rodená Bratislavčanka, ktorá mala vždy blízko k jazdectvu na koni. Dokonca sa stala aj slovenskou majsterkou a našu krajinu reprezentovala v parkúrovom skákaní. Dnes ju však živí niečo celkom iné. Je filmovou editorkou, a to v mekke filmového priemyslu, v Los Angeles. Cesta 26-ročnej Slovenky začala štúdiom médií vo Viedni, odkiaľ prestúpila na vysokú školu v St. Louis.

“Do USA ma priviedlo štúdium. Odmalička som sa chcela venovať filmu, no u nás je to takmer nemožné. Jeden profesor z Viedne ma odporučil na školu do St. Louis, kde som skončila bakalára, a potom som išla do LA získať titul master,” hovorí o svojej ceste do Spojených štátov Lea pre Startitup.

Lea ukončila štúdium na MFA Film Editing na najlepšej filmárskej škole na svete na The American Film Institute. Na túto školu sa dostala podaním klasickej prihlášky a následne ju zavolali do Los Angeles na osobný pohovor. “Presne takto sa sem dokáže dostať každý, nemala som tu žiadnu známosť ani interný kontakt,” prizvukuje Lea.

Práve toto štúdium berie ako skvelú skúsenosť, ktorá ju mnoho naučila. A to nielen po technickej stránke, ale najmä v tom ako zvládať tímovú prácu, ktorá je vo filmovom biznise alfou a omegou.


“Bolo to veľmi náročné štúdium, často som bola v škole od 6 rána do 2 rána, 7 dní v týždni. Domov som sa chodila len sprchovať a prezliekať. Avšak aj po takmer troch rokoch, kedy som fungovala v takomto režime, uznávam, že to naozaj stálo za to. Hodnotím to pritom po 6 mesiacoch, ktoré ubehli od ukončenia môjho štúdia,” opisuje svoje štúdium Lea.

Dnes je Lea uznávanou filmovou editorkou hollywoodskych filmov. Znie to ako vysnívané povolanie, no nie vždy je to prechádzka ružovou záhradou.“Bohužial táto práca obnáša aj celodenné sedenie za počítačom a vyžaduje naozaj veľkú trpezlivosť. Niekedy sa celý deň nevzdialim od pracovného stola. Len pozerám do monitora a skladám film,” konštatuje Lea. Každodenné sedenie za počítačom si však kompenzuje tréningom aerialu.

Na to, aby sa človek stal filmovým editorom, môže namiesto univerzity absolvovať aj špeciálne kurzy. Lea však upozorňuje, že v tejto profesii nejde len o technickú stránku remesla.„Nestačí vedieť ovládať všetky programy. Je potrebné vedieť ako rozpovedať príbeh a rozumieť filmu, ale aj to, ako čo pôsobí, a ako na to reaguje divák,” hovorí Lea.

Zdôrazňuje, že je veľmi dôležité vedieť spolupracovať aj so samotnými režisérmi, nakoľko, ako sama tvrdí, ide často o najťažšiu časť jej práce.“Niekedy sa tie ich egá naozaj nezmestia do miestnosti.”

A koľko si človek na pozícii film editora vlastne dokáže zarobiť? Podľa Lei je to individuálne, nakoľko editorov je množstvo. Niektorí strihajú reklamy, iní dlhé filmy, ďalší hudobné videá či videá pre sociálne siete a tak ďalej. “Najviac zrejme zarábajú tí, ktorí strihajú reality shows. Mám jedného kamaráta, ktorý zarába 12 tisíc dolárov týždenne a to strihá len mamičky z Beverly Hills,” prezradila Lea.

Konkurencia v meste anjelov je síce obrovská, no mladej Slovenke sa tu aj tak podarilo uchytiť. Čo je podľa nej kľúčom k úspešnej kariére v jej odbore? “Myslím si, že jediné, čo v Los Angeles funguje, je byť naozaj dobrým vo svojej práci. Je tu nesmierne veľa ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí robia presne to isté ako aj vy. Preto je dôležité vyniknúť schopnosťami, inak si jednoducho vyberú niekoho iného,” hovorí Lea.

Lea v súčasnosti strihá jej prvý celovečerný film s názvom “Tiger Within”, ktorého režisérom je Zafal Zielinksi. “Momentálne každý deň sedávam pri počítači v tmavej studenej miestnosti. Vstávam o 4 ráno a chodím spať po polnoci, niekedy si ani nestihnem veľmi pospať. Mám dokonca pripomienky na telefóne, ktoré ma upozorňujú, aby som si objednala donášku jedla. Snažíme sa film dokončiť, kvôli deadlinu na Sundance Film Festival, na ktorý je možné podať prihlášky len do septembra. Mám čo robiť, aby som to stihla,” hovorí o náročnosti svojho povolania Lea.

Lea má už aj vo svojom mladom veku ambiciózne plány do budúcna. Rada by sa pustila do strihu väčších celovečerných filmov a taktiež by si chcela vybudovať veľkú klientelu režisérov, ktorí budú chcieť, aby ich príbeh strihala len ona. “Dúfam, že čoskoro sa dostane nejaký film z mojich rúk aj do kín na Slovensku,” dodáva Lea.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech