Vyštudovať dokážeš aj popri zamestnaní

  • Vzdelanie je komodita, ktorá nestráca na trvanlivosti a ktorú nám nikto nemôže vziať
  • Aj keď máte rozbehnutú kariéru, možno je práve teraz tá správna doba, doplniť si ju o vysokoškolský titul
  • Nikdy neviete, kedy sa vám zíde
FMK UCM
  • Vzdelanie je komodita, ktorá nestráca na trvanlivosti a ktorú nám nikto nemôže vziať
  • Aj keď máte rozbehnutú kariéru, možno je práve teraz tá správna doba, doplniť si ju o vysokoškolský titul
  • Nikdy neviete, kedy sa vám zíde

Mnohých záujemcov o externé štúdium odrádza fakt, že nebudú stíhať školu aj prácu. Napríklad na Fakulte masmediálnej komunikácie chodíš do školy len každú druhú sobotu počas semestra. To je zhruba šesť dní v priebehu troch mesiacov. A keď si to zrátame dohromady, je to iba 12 sobôt ročne. Takže okrem titulu si dokážeš plnohodnotne budovať kariéru.

Dva v jednom

Tento benefit využíva aj moderátor spravodajstva v rádiu Expres Dominik Matulaj. “Po maturite na filmovej škole v Košiciach som začal pracovať v rádiu Expres a neskôr aj v televízii Markíza. Vysokú školu som chcel mať, no nevedel som to skĺbiť s denným štúdiom, a preto som sa rozhodol pre externé štúdium na masmediálke v Trnave. Popri praxi som chcel získať viac aj z teoretickej časti oblasti, ktorú vykonávam,” vysvetľuje mladý rozhlasák. Aj keď niekedy nestíha a školu kvôli pracovným povinnostiam či únave vymešká, na FMK sa mu vždy snažia vyjsť v ústrety.

Skúškové zvládneš

Väčším strašiakom než je semester je pre všetkých externistov skúškové. Treba sa nárazovo učiť a písať seminárne práce. Pohodu školských lavíc, ktorá panuje na prednáškach, vystrieda stres. S tým súhlasí aj Dominik. “Najkritickejšie obdobie je vždy skúškové. Vtedy sa všetko nakopí a to mám mesiac na to, aby som všetko zameškané dohnal, naučil sa. Ja sa vždy najviac naučím v strese, keď je času už veľmi málo,” priznáva moderátor.

Ak si však viete správne rozložiť povinnosti a nenechávate si všetko na poslednú chvíľu, skúšky sa dajú hravo zvládnuť. Na FMK UCM totiž nekladú dôraz na množstvo namemorovaných vedomostí, ale skôr na ich logické a praktické využitie.

zdroj: FMK UCM

Čas treba využívať užitočne

Externé štúdium je najmä o plnohodnotnom trávení času. Jeho cieľom je nielen pripraviť študentov do praxe, ale aj doplniť všeobecný prehľad a získať nový pohľad na svet médií, marketingu či digitálnych hier. Všetko sa to deje pod dohľadom odborníkov v oblastiach, ktoré vyučujú. Dominik si najradšej spomína na docentku Hudíkovú. “Mám rád prednášky, na ktorých sme diskutovali o rôznych témach, sledovali sme napríklad rozhovor Jána Krausa s Larry Kingom a hodnotili otázky či reč tela,” spomína Dominik a s úsmevom dodáva, že sa mu páčili aj prednášky, po ktorých nenasledoval siahodlhý test, ale boli skôr praktické.

Okrem poznatkov v škole, spoznáte na FMK množstvo zaujímavých ľudí a vytvoríte si cennú sieť kontaktov v rámci vášho ročníka. S tým súhlasí aj Dominik, ktorému externé dalo kamarátov. A to je benefit, ktorý sa nedá nahradiť ničím.

zdroj: FMK UCM

Ako na to?

Ak uvažuješ nad externým štúdiom, možno práve Fakulta masmediálnej komunikácie je smer, pre ktorý sa nadchneš. Fakulta ponúka štúdium v niekoľkých odboroch. Masmediálna komunikácia, ktorá nie je len pre budúcich novinárov a moderátorov, ale aj ľudí pracujúcich v PR, produkcii mediálnych obsahov, manažérskych funkciách v mediálnej sfére.

Marketingová komunikácia vychováva nielen kreatívcov, ale má na svedomí široké portfólio pozícií v digitálnom i offline marketingu. Pre pedagógov, ale aj tých ktorí sa zaujímajú o mediálnu gramotnosť vo všeobecnosti ma FMK UCM pripravený odbor aplikované mediálne štúdiá.

Najmladší smer, teória digitálnych hier, pripravuje študentov na prácu v hernom priemysle, od vývoja grafiky či dizajnu, cez marketing až po organizovanie herných podujatí. Prihlášky škola prijíma do konca konca mája na magisterské aj bakalárske štúdium.

zdroj: FMK UCM

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech