Vytiahnite vkladné knižky, Viber je na predaj

  • Máte nazvyš 400 miliónov dolárov ? Ak áno, môžete rozmýšľať nad kúpou jedného z najväčších instantných messengerov sveta
image_1393313731.jpeg
  • Máte nazvyš 400 miliónov dolárov ? Ak áno, môžete rozmýšľať nad kúpou jedného z najväčších instantných messengerov sveta

400 miliónov dolárov, presne toľko sa údajne odhaduje, že si CEO Viberu Talmon Marco pýta za predaj svojho cross-platformového messengera. Takáto informácia unikla z dielne izraelského portálu Calcalist, ktorý tvrdí, že má informácie potvrdené a overené nezávislým zdrojom. Tento pôvodom izraelský startup dosiahol medzi časom 200 miliónov userov, čím jednoznačne patrí medzi top hráčov svojho druhu.  Užívateľská základňa týchto rozmerov priťahuje už aj najväčšie ryby z IM rybníka. Viber údajné rokuje s jedným z ázijských IM , ktorý síce nebol bližšie špecifikovaný,  ale dá sa predpokladať, že to bude čínsky WeChat alebo QQ, kórejský Kakaotalk alebo japonský Line, ktorí momentálne kraľujú ázijským kontinentom.  

 

 

Zdroj: gigaom.com

 

Boj sa môže začať:

Samotný záujem IM z ázijského kontinentu nie je až takým prekvapením, nakoľko viac ako jednu tretinu všetkých userov Viberu tvoria Ázijci. Jednoznačne k najzaujímavejším atribútom Viberu patria novo pridané stickery, ktoré si useri môžu medzi sebou posielať (samozrejme za poplatok). Keď si predstavíme, že už pri relatívne novo vzniknutom Line tvoria stickre vyše 30%  celého revenue, začína to mať logiku. Je jasné, že naši ázijskí bratranci majú trochu iné chúťky ako zbytok sveta, no tento model zatiaľ jednoznačne vychádza. Dá sa ale len ťažko predpokladať, žeby Line, ktorý vznikol v roku 2012, stihol za dva roky pôsobenia naakumulovať dostatočne veľa cashu, aby si mohol dovoliť podobnú akvizíciu. Skôr sa podobný krok očakáva od WeChatu, ktorý zápasí o jeden z najväčších trhov (Indiu) práve s Viberom.

Horúcim hráčom môže byť aj kórejský gigant Samsung so svojou službou ChatON, s ktorou sa snaží presadiť na trhu. Ak má niekto dostatok peňazí, tak je to určite Samsung.  ChatON má sám o sebe už viac ako 100 mil. userov a ak by naozaj došlo ku akvizícii Viberu, katapultovalo by to Samsung rovno na druhé miesto v rebríčku svetových IM.

 

Kto bude teda víťazom?

Marco zatiaľ žiadne dohady nepotvrdil, skôr sa od nich dištancuje. Keď bol požiadaný o koment, prišlo vyjadrenie v štýle, že nemá potuchy odkiaľ takéto informácie pochádzajú. No drahý Marco, myslím, že vieš presne čo chcú, tvojich 200 mil. userov. Otázne je len, či sú na predaj a čo budú stáť. Jedno už ale vieme povedať teraz, lacný Spass to určite nebude.

 

Zdroj: i.i.cbsi.com

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech