Vývoj digitálnych hier na našom území

to-play-1321527-1280
pixabay

Naše vysoké školy zamerané na IT technológie sa môžu pýšiť vysokou kvalitou a zároveň veľkým záujmom zo strany uchádzačov. V prípade záujmu o oblasť tvorby vývoja počítačových a iných hier si môže uchádzač o štúdium dokonca vybrať aj niektorý z oborov zameraných priamo na vývoj hier. Slovensko je preto známe ako krajina, z ktorej pochádza množstvo kvalitných IT odborníkov a tvorcov počítačových hier.

Vývoj hier je náročný proces, ale výsledok stojí za to

Videohry sú v prvom rade o zábave, no kým prídu ku konečnému spotrebiteľovi čaká ich dlhá cesta. Vývoj hry to nie je len samotné programovanie. Úplne na začiatku musí byť dobrý nápad, vývoj, testovanie a na konci dobrý marketing. Kým sa teda hra dostane reálne medzi hráčov, môže uplynúť od prvotného nápadu aj niekoľko mesiacov, či skôr rokov.

Vývoj každej hry môžeme zjednodušene rozdeliť na 5 základných fáz: brainstorming, vývoj hry, testovanie, marketingové aktivity a uvedenie na trh.

Tvorba počítačových hier má na Slovensku dlhú históriu

Začiatky tvorby videohier u nás siahajú do začiatku 90. rokov 20. storočia. Prvá známa hra pochádza z roku 1993. Počítačová hra s názvom Quadrax od Mariána Ferka vyšla na magnetofónovej páske, z ktorej sa do počítača nahrávala 5 minút. Autor hry o 3 roky neskôr založil prvé herné štúdio na Slovensku a v Českej republike – Cauldron. Marián Ferko aktuálne pôsobí aj ako prezident Asociácie herných vývojárov a v minulom roku poskytol o vývoji hier na Slovensku zaujímavý rozhovor.

Slovenskí vývojári počítačových hier, to nie je len Pixel Federation

Od vývoja prvej slovenskej počítačovej hry prešlo množstvo času a dnes pôsobí na slovenskom trhu vniekoľko herných štúdií. Najväčším a najznámejším slovenským herným štúdiom na Slovensku je Pixel Federation. No okrem toho herného štúdia pôsobí u nás ešte viac ako 30 ďalších herných štúdií, ktorých názvy sú, na rozdiel od Pixel Fedaration, známe najmä fanúšikom hernej oblasti.

Ide napríklad o Games Farm, Fatbot Games, Fishcow studio, Functu, InLogic Games, Struct 9, Nine rocks games, 3Division, Bohemia Interactive, EastWorks a Powerplay Studio.

Známe hry a spoločnosti, ktoré majú slovenský alebo český pôvod

V prípade, ak si túžite zahrať slovenskú hru, čaká na vás naozaj pestrý výber. A vôbec sa nemusíte obávať toho, že by tieto hry kvalitou zaostávali za svetovou konkurenciou. V portfóliu hier z dielne slovenských herných štúdií nájdete množstvo hier svetovej kvality.

Počítačové hry

Za vyskúšanie rozhodne stoja napríklad nasledujúce 4 počítačové hry:

Shadows: Awakening

Hra od herného štúdia Games Farm z Košíc, ktorá získala v roku 2018 ocenenie Hra roka. Toto ocenenie sa každoročne udeľuje na hernej konferencii v Trnave. Svojím výzorom a hrou je táto hra príbuzná so svetoznámou hernou sériou Diablo.

Vaporum

Počítačová hra od herného štúdia Fatbot Games je podobná steampunkovej klasike Bioshock. Niektorí odborníci zo slovenského herného sveta túto hru označujú ako jeden z najzaujímavejších počinov u nás za posledné roky.

GrayZone

Za vznikom sci.fi taktickej hry GrayZone plnej klasických stratégií, stojí herné štúdio Eastworks z Košíc. Príbeh hry sa odohráva na opustenej planéte. Cieľom hlavného hrdinu je dostať sa z otroctva. Hru možno charakterizovať ako taktickú sci-fi strieľačku s RPG prvkami a izometrickým pohľadom.

Vigor

Spojenie toho najlepšieho zo Slovenska a Českej republiky, si môžete vyskúšať vďaka česko-slovenskému hernému štúdiu Bohemia Interactive. Ich hra s názvom Vigor prináša unikátny alternatívny príbeh odohrávajúci sa v 90. rokov po výbuchu atómovej bomby v Nórsku.

Hry pre mobily

V ponuke lokálnych herných štúdií nechýbajú ani hry pre smartfóny, ktoré sa pýšia čoraz vyššou kvalitou. Obľúbenými sú napríklad hry od bratislavského herného štúdia zameraného na vývoj hier pre smartfóny Double Bubble Games. Vysokej popularite sa teší napríklad ich hra Merge planet s jednoduchým herným princípom – spájať planéty a vytvárať tak nové galaxie.

Hazardné hry

Podobne dlho ako vývoj videohier, trvá aj vývoj kasínových hier. A to ako hier určených pre kamenné, tak aj online kasína. Hry od známych českých výrobcov kasínových hier, ako sú Kajot Games, Synot, Apollo Games a eGaming, nájdete v ponuke väčšiny slovenských online kasín ale tiež v zahraničných online kasínach. Ak teda budete nabudúce hrať ruletu či blackjack, je veľmi pravdepodobné, že bola vytvorená u našich západných susedov.

Na Slovensku sa tiež vyvíjajú kasínové hry, väčšinou sa ale jedná o výrobu pre zahraničných producentov. Výnimkou je slovenská firma Tom Horn Gaming, ktorá vyrába svoje vlastné kasínové hry a dodáva ich zahraničným online kasínam sídliacim hlavne na Malte alebo v UK.

Okrem toho pôsobí na Slovensku aj jeden z najväčších internetových portálov na svete zameraný na online kasína Casino Guru, ktorý u nás prevádzkuje stránku oficialnekasina.sk zameranú na online kasína so slovenskou licenciou.

Na záver

Vývoj hier pre rôzne platformy predstavuje na Slovensku trh, o ktorý má záujem čoraz viac firiem. Podľa odborníkov zo zábavného priemyslu ide o oblasť s najväčším potenciálom rastu. Počet herných štúdií a hier vyprodukovaných na Slovensku tak neustále narastá a podobný trend sa očakáva aj v najbližších rokoch.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech