Vyzerá ako nenápadný džíp, no v skutočnosti je postrachom vrtuľníkov. Teraz mieri na Ukrajinu

  • Biely dom oznámil, že Ukrajine daruje štyri systémy protivzdušnej obrany Avenger
  • Systém je umiestnený na podvozku Humvee, využíva osem rakiet Stinger
Avenger
Dvishub/Mississippi National Guard, Scott Tynes
  • Biely dom oznámil, že Ukrajine daruje štyri systémy protivzdušnej obrany Avenger
  • Systém je umiestnený na podvozku Humvee, využíva osem rakiet Stinger

Pri prvom pohľade na systém Avenger človeku napadne, že ide o nenápadný džíp, no v skutočnosti je to veľmi účinná zbraň protivzdušnej obrany. Systém protivzušnej obrany krátkeho dosahu je uložený na podvozku džípu HMMWV známejšieho ako Humvee, pričom nesie guľomet kalibru .50 a až osem prenosných protilietadlových systémov (MANPADS) FIM-92 Stinger. Tie boli pri sovietskej invázii Afganistanu preslávené ako postrach pre sovietske vrtuľníky, ktoré nemilosrdne zasahovali.

Teraz tieto systémy, ktoré používa americká armáda aj námorníctvo, putujú na Ukrajinu. Biely dom ich zásielku ohlásil v novom balíčku v hodnote 400 miliónov amerických dolárov. Ukrajinci dostanú štyri kusy týchto strojov.

Avenger „poskytne Ukrajine schopnosť chrániť ukrajinské jednotky a kritickú infraštruktúru pred bezpilotnými vzdušnými systémami a vrtuľníkmi“, vysvetlila hovorkyňa amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová na tlačovej konferencii.

Poradí si aj s dronmi 

Systém vyvinula v 80. rokoch minulého storočia spoločnosť Boeing, pričom americká armáda si koncom tohto desaťročia objednala prvé stovky systémov. Zbraň pozostáva z veže s dvomi odpaľovačmi, ktoré môžu niesť po štyri rakety Stinger. Ďalej systém disponuje guľometom M3P kalibru .50 a zameriavacím systémom, ktorý obsahuje infračervenú kameru, optický zameriavač a laserový diaľkomer.

Ukrajinci ovládajú prácu so Stingermi už veľmi dobre, pretože nimi disponujú vo veľkých množstvách od začiatku invázie. Darovali im ho viaceré národy, vrátané Spojených štátov. Aj v tomto balíčku dostanú Ukrajinci muníciu do Stingerov.

Avenger dokáže spolupracovať s radarom AN/MPQ-64 Sentinel, ktorý taktiež Spojené štáty poskytli Ukrajine, uvádza The Warzone.

Chrániť dokáže vzdušný priestor menšieho priemeru, napríklad dôležité súčasti kritickej infraštruktúry alebo jednotky armády. Poradiť si dokáže s helikoptérou, nízko letiacimi lietadlami s pevnými krídlam, riadenými raketami, ale aj bezpilotnými dronmi. Zatiaľ čo obyčajný Stinger môže mať problém s dronmi, pretože nevytvárajú veľké tepelné podpisy, na ktoré sa MANPADS zameriava, Avenger si poradí aj s týmto problém. Deje sa to vďaka laserovému diaľkomeru v kombinácii s anténou na hlavici na nasmerovanie rakety na cieľ.

Výhodou Avengeru je, že je vysoko mobilný, keďže je umiestený na podvozku džípu, ktorý sa dokáže pohybovať rýchlosťou 89 kilometrov za hodinu.

Dá sa však umiestniť na stacionárne pozície. Avengery chránili napríklad okolie Bieleho domu alebo budovu Pentagónu v čase 10. výročia teroristických útokov na Svetové obchodné centrum a budovu amerického ministerstva obrany.

Systém doplní arzenál ukrajinských síl 

Obsluhovanie zabezpečujú dvaja až traja členovia posádky. Pentagón potvrdzuje, že bude potrebné zaškolenie. „Bude potrebný nejaký výcvik,“ uviedla Singhová.

V minulosti bol nasadený v Druhej vojne v Perzskom zálive, vo vojne v Bosne a Hercegovine, Iraku či Afganistane.

Pentagón uvádza, že vybral zbraň s ohľadom na kapacity, s ktorými Kyjev disponuje. Ukrajinci v poslednom období dostali viacero systémov protivzdušnej obrany, napríklad nemecký IRIS-T, nórsky NASAMS, taliansky Aspide. Avizované boli dodávky amerického systému HAWK, ktoré Ukrajine daruje Španielsko. Hovorí sa aj o francúzskej Crotale, ktorú môže darovať Emmanuel Macron.

Spoločné s MANPADS od rôznych výrobcov tvoria dopĺňajúci sa arzenál protivzdušnej obrany, pričom každý systém má inú účinnosť a využitie.  

„V podstate vytvárame sieť systémov protivzdušnej obrany s rôznym dosahom, či už sú to rakety HAWK alebo IRIS-T, ktoré poskytli Nemci, alebo to, čo dnes poskytujeme so štyrmi systémami protivzdušnej obrany Avenger,“ povedala hovorkyňa Pentagónu Singhová. „Všetky majú rôzne dosahy, všetky prispievajú na bojisku inak,“ uzavrela.

Zdroje: The Warzone, DoD, DoD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá