Výživový poradca varuje pred detoxmi: Káva, jedlo v prášku či tabletky na chudnutie nefungujú (RADY EXPERTKY)

  • Do zdravého jedálnička patria aj koláče
  • Prášky a čaje nikdy nebudú nástrojmi na chudnutie
  • Najbizarnejšie detoxy a diéty na sociálnych sieťach
Naše telo nepotrebuje detoxy, aby sa naštartovalo
Naše telo nepotrebuje detoxy, aby sa naštartovalo, Freepik/stefamerpik
  • Do zdravého jedálnička patria aj koláče
  • Prášky a čaje nikdy nebudú nástrojmi na chudnutie
  • Najbizarnejšie detoxy a diéty na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach na teba vyskakujú denno-denne rôzne prípravky na chudnutie, ktoré ti sľubujú dokonalú postavu bez akejkoľvek námahy. Stačí si dať pár tabletiek alebo vypiť zázračný nápoj.

Výživová poradkyňa Erika Zajacová si v rozhovore posvietila na všetky aktuálne trendy na chudnutie a vysvetlila, prečo tieto výrobky na konci cesty nemajú na telo žiaden efekt a ide len o dobrý marketing.

  • Prečo podľa odborníka detoxikačné kúry nespĺňajú podmienky zdravej stravy?
  • Ako vyzerá nezdravé stravovanie?
  • Ako sa nenachytať na sociálnych sieťach rôznymi zázračnými prípravkami na chudnutie?
  • Aké sú 4 základné piliere zdravého životného štýlu?

Ako si dokáže človek nájsť vhodnú diétu? Dokáže si to nastaviť aj sám bez pomoci?

Ak budeme ako diétu označovať spôsob stravovania, ktorý má za cieľ úbytok telesného tuku, tak môžeme povedať, že možností, ako schudnúť, je nespočetné množstvo.

Dnes máme oproti minulosti obrovskú výhodu a nevýhodu zároveň, máme k dispozícii zadarmo obrovské množstvo informácií. Háčik je v tom, že ako laikom sa nám v nich ťažko orientuje.

Rovnako ako ja by som nevedela posúdiť, či informácie v článku napríklad o klimatizácii sú relevantné, v súlade so všetkými technickými normami a podobne, tak zase ľudia iných profesií nedokážu vyhodnotiť, či článok, ktorý práve čítajú o výžive, uvádza pravdivé informácie. 

Erika sa venuje zdravej výžive už dlhé roky
zdroj: Magdaléna Kotuľová

Iste, kultivovať kritické myslenie, sledovať, či je článok zdrojovaný, alebo má uvedeného autora a či tento autor má k téme adekvátne vzdelanie a vedomosti, pomôže, no ani to vždy nie je zárukou.

Stratégiu pri chudnutí nastavujeme s každým klientom osobitne, no vždy je nevyhnutnou podmienkou vytvoriť tzv. kalorický deficit – teda aby sme prijímali menej energie, než koľko naše telo v danom období potrebuje. To, ako tento kalorický deficit dosiahneme, je tá kreatívna časť našej práce. 

S trochou snahy a dostatkom času na získanie relevantných informácií verím, že množstvo ľudí môže schudnúť alebo dosiahnuť zdravú telesnú hmotnosť aj svojpomocne. Ak však má niekto pocit, že sa dlho točí v kruhu, je demotivovaný, má zmätok v tom, čomu veriť, alebo snaha schudnúť výraznejšie ovplyvňuje jeho každodenné fungovanie a psychickú pohodu, odporúčam riešiť to s odborníkom.

Ako vyzerá podľa teba nezdravá strava?

Mnohým ľuďom asi pri tejto otázke naskočí v hlave obrázok sladkostí, donutov, čipsov, vysmážaných vecí a podobne. A áno, tieto potraviny rozhodne patria k jedlám, ktoré by nemali tvoriť základ nášho stravovania, myslím si, že podstata nezdravej stravy je inde.

Je to spôsob stravovania, ktorý dlhodobo nepokrýva všetky potreby nášho tela. Ak budeme jesť prevažne sladkosti, čipsy a podobne, takáto strava nebude pokrývať potreby, napríklad bielkovín, zdravých tukov, vitamínov či minerálov, a zároveň budeme mať nadbytok zložiek, ktoré majú vo väčšom množstve negatívny dopad na naše zdravie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá