Vyzývam hlavného hygienika, aby zakázal kostoly bez testu, tvrdí Jana Bittó Cigániková z SaS

  • Slovensko čaká lockdown, ktorý je v skutku bohatý na rôzne výnimky zo zákazu vychádzania
  • Bez negatívneho testu na COVID-19 sa ľudia môžu zhromažďovať napríklad aj na bohoslužbách, o ktoré je najmä počas Vianoc masívny záujem
  • Práve s otvorenými kostolmi dôrazne nesúhlasí Jana Bittó Cigániková zo strany Sloboda a Solidarita
kostol, omša
TASR/František Iván
  • Slovensko čaká lockdown, ktorý je v skutku bohatý na rôzne výnimky zo zákazu vychádzania
  • Bez negatívneho testu na COVID-19 sa ľudia môžu zhromažďovať napríklad aj na bohoslužbách, o ktoré je najmä počas Vianoc masívny záujem
  • Práve s otvorenými kostolmi dôrazne nesúhlasí Jana Bittó Cigániková zo strany Sloboda a Solidarita

Včera vláda rozhodla o kľúčovej otázke posledných dní – vianočnom lockdowne. Namiesto plánovaného pondelka sa začne už v sobotu. Zatvoria sa prevádzky a od 5.00 h bude platiť zákaz vychádzania. 

Výnimku zo zákazu však majú aj sväté omše, o tom, či v danom regióne budú môcť byť kostoly otvorené a koľko v nich môže byť ľudí, majú rozhodnúť regionálni hygienici.

Lockdown na Slovensku bude dlhé tri týždne, až do 10. januára 2021

S týmto rozhodnutím však nesúhlasí Janka Bittó Cigániková zo strany SaS. Vyzýva preto hlavného hygienika, aby zakázal otváranie kostolov bez testu, rovnako ako je to aj v prípade lyžiarskych svahov. Lyžiarske strediská môžu podľa hygienikov zostať otvorené, nakoľko ide o individuálny šport.

„Súhlasím s nevyhnutnosťou lockdownu, pretože situácia je vážna. Ale nijako sa nedá vysvetliť ľuďom, prečo nesmú kompletné rodiny spolu tráviť sviatky, ale do kostola smú ísť ohrozené skupiny dôchodcov bez testu,” vyjadrila sa Cigániková na sociálnej sieti.

Súhlasíš, aby boli počas lockdownu otvorené kostoly?

Cigániková sa ďalej pýta kam až siaha „lobing cirkvi“ v našej krajine? Zdôrazňuje, že ľudia na toto rozhodnutie môžu doplatiť životom a zdravím. Spomínanú výnimku zo zákazu považuje za bezohľadnú a nespravodlivú. Navyše je podľa jej slov veľmi nebezpečné, ak sa „bezohľadnosť snúbi s nezodpovednosťou“

„Motivovať teraz ľudí, navyše najviac ohrozené skupiny, združovať sa kdekoľvek vrátane kostolov a ešte si na tom robiť platenú politickú kampaň, je nezodpovedné, pani kolegyňa Záborská. Nezodpovedné a nechutné,” konštatuje Cigániková na margo príspevku Jany Záborskej z Kresťanskej únie.  

❌VYZÝVAM HLAVNÉHO HYGIENIKA, ABY ZAKÁZAL AJ KOSTOLY BEZ TESTU, ROVNAKO AKO SVAHY A OBMEDZIL POČET ĽUDÍ❌Súhlasím s…

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Wednesday, December 16, 2020

Záborskej profil na sociálnej sieti propagoval príspevok, ktorý vyzýval ľudí na oslavu Vianoc v kostoloch. Medzičasom konzervatívna politička  daný príspevok pozmenila.

Cigániková ďalej konštatuje, že je veľká škoda, že Slovensko ešte pred troma týždňami neprijalo regionálne opatrenia a nezlepšili lokálne testovanie a trasovanie v ohniskách tak, ako to SaS žiadala. „Nemuseli sme tu dnes mať lockdown. Ale je zbytočne plakať nad rozliatym mliekom, bohužiaľ, lockdown je nevyhnutný,“ doplnila.

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka teraz treba viac ako inokedy, aby sme všetci spomalili a zostali vo svojej bubline. Apeluje pritom najmä na návštevy u starých rodičov.

„Viem, že ich ľúbite a chcete byť s nimi, ale prosím, neurobte niečo, čo potom budete ľutovať. Bezpečnostných pravidiel sa ešte dlho nezbavíme, je načase si na ne zvyknúť. Na konci tunela však vidím svetlo – to, čo má šancu zachrániť nás, je očkovanie. Verím, že čoskoro sa budeme môcť vrátiť k normálnejšiemu životu,“ dodal Sulík.

Zdroje: Facebook/Janka Bittó Cigániková - Fungujúce zdravotníctvo, Facebook/Richard Sulík, ÚVZ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech