Vzbura slovenských študentov, tisíce žiadajú úplné zatvorenie škôl kvôli pandémii

  • Študenti žiadajú kvôli pandémii nového koronavírusu prechod výlučne na distančnú formu štúdia
  • Petíciu za zatvorenie škôl za pár dní podpísalo takmer 7 000 ľudí
TASR/František Iván, Wikimedia.org/UK
  • Študenti žiadajú kvôli pandémii nového koronavírusu prechod výlučne na distančnú formu štúdia
  • Petíciu za zatvorenie škôl za pár dní podpísalo takmer 7 000 ľudí

Na internete začala kolovať petícia, ktorej cieľom je uzatvorenie všetkých stredných a vysokých škôl na území Slovenskej republiky, kvôli pandémii COVID-19. Jej zakladateľom je študent Ladislav Točka, ktorý si všíma neustály rast počtu nakazených na území našej krajiny. 

„Ako študent a mladý človek sa nebojím o seba, lebo viem, že pre mňa to nie je rizikové ochorenie, ktoré by som veľmi pravdepodobne prežil bez trvalých následkov na zdraví. Bojím sa ale o svoju starú mamu, o svojho starého otca a svojich rodičov, ktorí sú vo vyššom veku a nemali by pravdepodobne také šťastie ako ja,“ objasňuje iniciátor petície. 

Závidíme vám vaše vysoké školy, sú kvalitné a zadarmo, odkazujú zahraniční študenti

Petíciou chce dosiahnuť, aby vláda Slovenskej republiky „zvážila zdravotné nebezpečenstvo ktoré vytvorili otvorením všetkých škôl na Slovensku“.

Pripomína nekontrolovateľný rast počtu nakazených na území Slovenska. Signatári petície navrhujú, aby sa naďalej pokračovalo v distančnej online výučbe, kým sa problém nevyrieši alebo nezmierni na akceptovateľné čísla a podmienky.

Niektoré univerzity od dnes prechádzajú na online výuku

Výučba na Univerzite Komenského v Bratislave bude od 5. októbra dištančná. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller. Univerzita zavádza opatrenie na základe odporúčania Krízového štábu UK, ktorý rozhodol o úplnom prerušení prezenčnej výučby. Ako dodala, nepočítajú s tým, že by sa prezenčná výuka obnovila do konca zimného semestra.

Slovenka Lea vyštudovala jednu z najnáročnejších univerzít sveta, učila sa analyzovať vojnu. Štúdium stojí 10 000 eur

Podľa medializovaných informácií bude aj výučba na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave od 5. októbra dištančná. Na spoločnej tlačovej konferencii s vedením UK to oznámil rektor STU Miroslav Fikar. Dôvodom prechodu na dištančnú výučbu je zhoršujúca sa pandemická situácia na Slovensku, osobitne v Bratislave. 

Ministerstvo školstva však upozorňuje, že to, či budú školy v online výuke úspešné, je len v ich rukách. „Jedno zo základných zistení z obdobia marec – jún 2020 je, že neexistuje jedno optimálne riešenie dištančného vzdelávania, ale potreby sú rôzne a veľmi dobre fungujúce riešenia v jednej škole môžu byť nepoužiteľné v inej škole. Nikto, kto nie je súčasťou školskej komunity, nemôže vedieť, aké opatrenia môžu v konkrétnej škole fungovať dobre a aké fungovať nebudú,“ vysvetľuje rezort školstva.

Podľa ministerstva je preto najlepšie, ak vedenie školy prispôsobí opatrenia navrhnuté na celoštátnej úrovni na podmienky svojej konkrétnej školy.

Zdroje: peticie.com, minedu.sk, uniba.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech