Za prvou LGBT+ digitálnou bankovou platformou stojí Slovák: Stretávame sa s nerovnými podmienkami

  • Matej Ftáčnik je pozoruhodnou osobnosťou Slovenska
  • Podieľal sa na založení Vacuumlabs, v roku 2019 bol menovaný EY technologickým podnikateľom roku na Slovensku
  • Dnes stojí za ideou digitálnej bankovej platformy pre LGBT+
daylight ftacnik
Instagram/ftacnik | joindaylight.com
  • Matej Ftáčnik je pozoruhodnou osobnosťou Slovenska
  • Podieľal sa na založení Vacuumlabs, v roku 2019 bol menovaný EY technologickým podnikateľom roku na Slovensku
  • Dnes stojí za ideou digitálnej bankovej platformy pre LGBT+

Daylight reaguje na finančné potreby viac ako 30 miliónov Američanov, ktorí sa hlásia k LGBT+ komunite. Táto prvá LGBT+ digitálna banková platforma oznámila v stredu, 18. novembra 2020, svoje spustenie a účasť v programe Visa Fintech Fast Track.

Za ideou stojí úspešný slovenský podnikateľ Matej Ftáčnik, spoluzakladateľ Vacuumlabs – spoločnosti, ktorá sa podieľala na vývoji platformy. 

Spoločnosť Daylight, ktorá bola založená v roku 2020, je prvou a jedinou digitálnou bankovou platformou v USA. Je špeciálne navrhnutá pre komunitu LGBT+. Karta, aplikácia a digitálne služby Daylight pripravujú členov komunity na budúcnosť tým, že im pomáhajú orientovať a vzdelávať sa vo finančnom sektore.

Taktiež vytvárajú zodpovedné návyky a užšie vzťahy s komunitou, ktorá si zaslúži budovať svoj život bez kompromisov. Daylight podporujú ikony finančného a platobného priemyslu Visa a Marqeta. Spoločnosť založili LGBT+ podnikatelia Rob Curtis a Billie Simmons.

matej ftáčnik lgbt vacuumlabs

Nápad premenil v reálny biznis

Matej Ftáčnik, technologický podnikateľ roku 2019 a spoluzakladateľ Vacuumlabs, je dlhoročným podporovateľom a členom LGBT+ komunity na Slovensku.

Podporuje diverznú spoločnosť a otvorene bojuje za práva znevýhodnených skupín. Nad vybudovaním nového produktu či služby, ktoré by reagovali na špecifické potreby tejto komunity, premýšľal dlhšiu dobu.

Nápad sa však premenil v reálny biznis až potom, keď do svojho tímu privítal zakladajúcich členov a LGBT+ podnikateľov. Sú nimi Rob Curtis, súčasný CEO Daylight, a Billie Simmonsová, aktuálna Chief of Staff Daylight.

Kontroverznosť témy vyvoláva vlny diskusií. Dorota Holubová však zachytáva skutočný obraz vzťahov LGBTI ľudí

Vďaka Ftáčnikovým skúsenostiam na startup scéne a kontaktom v Sillicon Valley získal zakladajúci tím dostatok finančných a technologických zdrojov na založenie Daylight. Ako človek stojaci za ideou platformy Daylight zostáva Ftáčnik v spoločnosti angažovaný ako predseda predstavenstva.

„Na Matejovi sa nám najviac páči fakt, že sa musel objaviť slovenský nadšenec, aby vznikla firma, ktorá bude mať obrovský vplyv a dopad na LGBT+ komunitu v USA. Nech už v budúcnosti dosiahneme akýkoľvek biznisový úspech, vieme, že bez neho by to nebolo možné. Sme neskutočne radi, že naďalej pôsobí v predstavenstve,“ vraví o Ftáčnikovi Rob Curtis.

matej ftáčnik lgbt vacuumlabs
  

Vybudovanie banky uľahčí život LGBT+ ľudom

Spoločnosť Vacuumlabs, globálny poskytovateľ fintech riešení zo Slovenska, má dlhoročné skúsenosti so stavaním bankových platforiem. Spolu s Visa a Marqeta sa tak spoločnosť stala hlavným technologickým partnerom.

„Kombinácia svetových špecializovaných fintech vývojárov Vacuumlabs a našich znalostí USA LGBT+ komunity sa ukázala ako tá najvhodnejšia cesta pre vybudovanie kľúčovej banky, ktorá uľahčí život LGBT+ ľuďom,“ dodáva Billie Simmons.

KVÍZ: Polysexualita či genderqueer. Ako dobre sa vyznáš v tematike LGBTI?

Vacuumlabs je globálna vývojárska firma zo Slovenska, ktorá pre svojich klientov v oblasti digitálneho bankovníctva a finančných služieb poskytuje komplexné poradenstvo, vývoj a design webových a mobilných aplikácií. Jedným z kľúčových klientov firmy je český predajca leteniek Kiwi alebo globálna banka Standard Chartered. 

„Ako člen LGBT+ komunity sa denne stretávam s nerovnými podmienkami. Aj keď žijeme vo veľmi modernej a pokrokovej spoločnosti, jednotlivé komunity sú stále znevýhodňované v rôznych situáciách, čo ovplyvňuje osobný a pracovný život ich členov, a v nemálo prípadoch vedie k smutným koncom. Tento projekt je tak pre mňa prvým väčším krokom v boji za práva jednotlivých komunít,“ približuje projekt Ftáčnik.

matej ftáčnik lgbt vacuumlabs
zdroj: Facebook/MatejFtáčnik

Užívatelia si môžu vybrať preferované meno

Karta, aplikácia a digitálne služby Daylight sú teda vybudované pre členov LGBT+ komunity jej vlastnými členmi. Ponúkajú tak prístup k správnym finančným nástrojom, poznatkom a osvedčeným postupom LGBT+ expertov, ktorí rozumejú rôznym potrebám a záujmom. Môže síce ísť o úplné maličkosti, no pre členov tejto komunity veľa znamenajú.

Užívatelia môžu mať na svojej platobnej karte napríklad také meno, aké preferujú, a nie sú nútení používať meno z občianskeho preukazu. Ponúka aj bezpečný priestor pre rast komunity ako takej, či už prostredníctvom zdieľaných osobných cieľov či vzájomným povzbudzovaním.

Zároveň ponúka odbornú poradňu pre tých, ktorí sa vydajú na cestu rodičovstva, šetrenia na dôchodok či osobnej premeny.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK