Wake­sApp — apli­ká­cia, s kto­rou na nič neza­bud­ne­te!

Radoslav Pribula / 18. januára 2015 / Business

Zabú­da­me. Kaž­dý zabú­da a všet­ci zabú­da­me. Nemys­lím prvú lás­ku zo škôl­ky, na kto­rú sme už dáv­no zabud­li, ale úlo­hy, s kto­rý­mi sa bež­ne stre­tá­va­me – v stre­du poliať kve­ty, do kon­ca týžd­ňa vrá­tiť penia­ze kama­rá­to­vi, či mys­lieť na to, že budú­ci týž­deň má ses­tra meni­ny.

 
 
Ako na nič nezabudúť? Martin Skakala prišiel s jednoduchým a efektívnym nápadom na aplikáciu WakesApp, ktorá sa zapojila do mentoringového programu i.e.Smart.
 
"Chceme vytvoriť produkt, ktorý ľuďom uľahčí život v dnešnej uponáhľanej dobe. Ich priatelia budú happy, že na nich nezabudli a bude to aj trochu cool."
 
„Základný princíp toho, prečo to celé vzniklo, bol, aby som si nemusel pamätať, čo mám komu pripomenúť. Napríklad, keď niekomu niečo požičiam, alebo, aby mi dal vedieť budúci týždeň, či môžeme prezentovať." hovorí tvorca Martin. Základný princíp je pritom jednoduchý – vy v aplikácii pošlete pripomienku adresátovi hneď, ale jemu (aj vám) to potom vyskočí v čase, kedy je daná záležitosť aktuálna.
 
„Dajme tomu, že by dievča išlo v piatok na chatu a povie frajerovi, aby v sobotu nezabudol nakŕmiť mačku alebo poliať kvety. On je na párty, tak na to zabudne, ale o desiatej ráno mu zapípa správa, čo má urobiť." dodáva.
 
Pohľad do aplikácie – odoslanie pripomienky a následný chat – jednoduché ovládanie
 
 
Ako väčšina mobilných aplikácií, aj táto vznikla z reálnej potreby v bežnom živote. „Volal som bratovi, aby o tri dni zavolal mame, lebo bude mať narodeniny a on veľmi kalendár nepoužíva. Potom som si ale nebol istý, či tak spravil. Keby sme vtedy mali aplikáciu, poslal by som mu pripomienku, ktorá mu vyskočí o tri dni, on ju označí ako vybavenú a aj ja by som potom vedel, že je všetko fajn. Hlavná výhoda je, že si to nemusí značiť, lebo mu to pošlem ja."
 
Celé je to iba o pár rýchlych krokoch: vyberiete si osobu, napíšete o čo ide a pošlete – odošle sa to ako SMS. 
 
Sú prednastavené časy pripomínania ako dnes, zajtra, tento týždeň alebo voliteľný dátum. 
Keď dostávate pripomienky vy, sú zoradené v inboxe podľa dátumu, kedy majú byť vybavené. Ku všetkým je aj chat, takže sa viete s dotyčným dohodnúť na inom dátume, ak nastanú komplikácie.
 
„V akom štádiu sme momentálne? Stále vyvíjame appky pre Android aj iOS, tie by okolo polky januára mohli byť v app-storoch. Celé sa to začalo, keď som k sebe pribral Miša Poizla, ktorý so mnou dva roky pracoval ako junior projektový manažér. Celé leto sme strávili v The Spot Summer School pod vedením Mateja Ftáčnika a Miša Kačeríka, kde nás bolo asi 25. Tam sme stretli aj Paťu Žitňákovú." 
 
Na fotke zľava Patrícia s Michalom a developeri Michal Korman s s Rišom Rošteckým mesto Bratislava v rámci projektu 
 
i.e.Smart už druhý rok podporuje začínajúcich podnikateľov. Ide o mentoringový program, ktorý túto jeseň prebehol v Connecte. Ako pomohol aplikácii?
 
„Stretli sme zaujímavých ľudí. Neustála diskusia a podnety sú pre nás dôležité – Peťo Dendis z Tarantuly s nami viedol podnetný dialóg ohľadom marketingu, Rado Mizera zo Solved.fi nám dal pár návrhov na monetizáciu a rozličné platformy pre biznis. Okrem iného sme tam zistili, že sme vlastne nevedeli komunikovať produkt, teda čo to je. Možno počkáme na userov a povedia nám. 
 
Tvorcovia sa chcú stále držať toho, aby sa produkt šíril sám vďaka svojej kvalite. „Userov si viete kúpiť za peniaze", hovorí, ale ide o to, aby aplikácia ľuďom pomáhala.
 
Jedným z príkladov je, že máte kúpiť knihu a v spojení s geolokalizáciou sa vám táto pripomienka objaví, keď pôjdete okolo kníhkupectva.Ak bude mať aplikácia po niekoľkých rokoch stotisíc užívateľov, bude to neúspech.
 
Podľa Martina je i.e.Smart zaujímavý aj v tom, že vidíte iné start-upy v rôznych fázach a všímate si,že každý rieši iné problémy. Niekto technické, niekto marketing, niekto má nezhody v tíme.
 
Tím z Touch4it – zľava Michal Korman, Rišo Roštecký a Matej Mihalech, oproti nim Martin Skakala s Patríciou
 
 
Cieľovým trhom by malo byť USA, „keďže ľudia sú tam o tri roky viac busy ako my.". Produkt podľa Martina nebude nikdy na 100% hotový, preto bude vždy zadarmo. Jedným z plánov je, že sa bude šíriť sám tým, že ho budú ľudia používať, budú posielať pripomienky kamarátom a tí budú dostávať SMS. Keď im ale pípne správa viackrát za mesiac, aplikáciu si pravdepodobne stiahnu. 
 
 
Pridať komentár (0)