WHO odporúča, aby ženy v plodnom veku mali zakázaný alkohol. Majú sa vraj sústrediť na rodičovstvo

  • O tom, že alkohol je škodlivý, sa baviť ani nemusíme
  • Má však zmysel zakazovať ho ženám a nútiť ich, aby sa sústredili na rodičovstvo?
pjimage - 2021-06-17T153223.821
Unsplash/Kazeund Unsplash/Elevate
  • O tom, že alkohol je škodlivý, sa baviť ani nemusíme
  • Má však zmysel zakazovať ho ženám a nútiť ich, aby sa sústredili na rodičovstvo?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by bolo prijateľné, keby ženy v plodnom veku mali zakázané pitie alkoholických nápojov. Najnovší globálny akčný plán, s ktorým prišla WHO, vyzýva krajiny, aby zvyšovali povedomie o škodách spôsobených alkoholom a jeho škodlivom používaní.

Prvý návrh plánu uvádza, že by bolo vhodné, keby existovala nejaká prevencia pred pitím alkoholu. Týkať by sa mala detí, tehotných žien a žien v plodnom veku. Je pochopiteľné, že návrh sa stretol s dávkou nenávisti a nespokojnosti. Kritici ho označili za paternalistický a sexistický. 

zdroj: Unsplash/Jonathan Borba

Akčný plán

Cieľom návrhu je poukázať na vedľajšie účinky, ktoré so sebou konzumácia alkoholu prináša. Ide prevažne o zlý stav duševného zdravia, násilie, zníženie produktivity a napäté vzťahy. Problémom je však aj vystavovanie plodu alkoholu. 

Deti, ktorých matky pili počas tehotenstva alkohol, mali po narodení problémy s rastom a taktiež aj s učením a správaním. Podľa WHO je teda nesmierne dôležité zamerať sa nie len na tehotné ženy, ale aj na ženy v plodnom veku. WHO navrhuje aj to, aby sa počas roka zaviedol jeden deň, respektíve týždeň, počas ktorého by sa nesmel konzumovať alkohol. 

Globálny akčný plán sa týka rokov 2022-2030. Vo všeobecnosti je zameraný na konzumáciu alkoholu a uvádza, že sa k nej uchyľuje čoraz viac žien v Európskej únii. 

zdroj: Unsplash/Zep Nurdiman

Ukážkový sexizmus

Ako sme už spomínali vyššie, na tento návrh sa zvalila vlna kritiky. Najväčšia kritika išla od Matta Lamberta, výkonného riaditeľa spoločnosti, ktorá je zodpovedná za  balenie a propagáciu alkoholu vo Veľkej Británii. Lambert sa vyjadril, že WHO zasahuje do slobody žien a vo veľkej miere presahuje svoje kompetencie.

„Okrem toho, že návrh je sexistický a paternalistický, potenciálne obmedzuje slobody väčšiny žien. Ide aj nad rámec ich právomocí a nemá korene vo vede,“ tvrdí Lambert pre Daily Mail

Zdroj: Dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK