WHO je proti vydávaniu „pasov imunity“. Pre Slovákov to môže byť stopka v cestovaní

  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala v sobotu pred myšlienkou tzv. pasov imunity
  • "V tomto bode tejto pandémie neexistuje dostatok dôkazov o účinnosti imunity sprostredkovanej protilátkami na zaručenie presnosti 'pasov imunity' alebo 'osvedčení bezrizikovosti'," píše sa v dokumente.
bast-1090x610
  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala v sobotu pred myšlienkou tzv. pasov imunity
  • "V tomto bode tejto pandémie neexistuje dostatok dôkazov o účinnosti imunity sprostredkovanej protilátkami na zaručenie presnosti 'pasov imunity' alebo 'osvedčení bezrizikovosti'," píše sa v dokumente.

Niektoré krajiny však už dnes rozmýšľajú nad zavedením takzvaných „immunity cards“, ktoré by mali slúžiť ako vstupenka do danej krajiny alebo ako priepustka z karantény. Informuje o tom Business Insider.

Nemcom by mohli byť čoskoro vydané „osvedčenia o imunite“, ktoré by im umožnili opustiť karanténu kvôli koronavírusu skôr ako zvyšok populácie, ak budú pozitívne testovaní na protilátky proti novému vírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala v sobotu pred myšlienkou tzv. pasov imunity. Podľa špecializovanej agentúry OSN totiž v súčasnosti neexistujú dôkazy, že by ľudia, ktorí sa uzdravili z ochorenia COVID-19 a majú v tele protilátky, boli chránení pred druhou nákazou.

Informovala o tom agentúra AP s pripomenutím, že o idei „pasov imunity“ alebo „osvedčení bezrizikovosti“ sa diskutuje ako o spôsobe, ako umožniť ľuďom chráneným proti opätovnej infekcii návrat do práce.

WHO však v správe zverejnenej v sobotu zdôrazňuje, že je potrebný ďalší výskum. „V tomto bode tejto pandémie neexistuje dostatok dôkazov o účinnosti imunity sprostredkovanej protilátkami na zaručenie presnosti ‚pasov imunity‘ alebo ‚osvedčení bezrizikovosti‘,“ píše sa v dokumente.

Organizácia argumentuje aj tým, že ľudia, ktorí sa domnievajú, že sú imúnni voči opätovnej nákaze, môžu ignorovať odporúčania týkajúce sa verejného zdravia, pričom spomenuté osvedčenia by mohli zvýšiť riziko pokračujúceho prenosu vírusu. WHO dopĺňa, že testy na protilátky nového koronavírusu tiež „potrebujú ďalšie overovanie, aby sa zistila ich presnosť a spoľahlivosť“.

zdroj: TASR

WHO spolupracuje so svetovými lídrami, chcú urýchliť vývoj vakcíny voči COVID-19

Svetová zdravotnícka organizácia Spojených národov (WHO) spoločne so svetovými lídrami a súkromným sektorom spustili v piatok globálnu inciatívu, ktorej cieľom je urýchliť proces vývoja, výroby a spravodlivej distribúcie liekov na ochorenie COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.

„Toto je dôležitá spolupráca zameraná na urýchlenie vývoja, výroby a spravodlivej distribúcie vakcín, diagnostiky a liečby (ochorenia) COVID-19,“ povedal na virtuálnom brífingu šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Naším spoločným záväzkom je zaistiť, aby mali všetci ľudia prístup ku všetkým nástrojom v boji proti COVID-19,“ dodal.

Iniciatívu podporujú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, nemecká kancelárka Angela Merkelová, prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa či Melinda Gatesová z Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov.

Predsedníčka EK podľa denníka The Guardian uviedla, že cieľom je do začiatku mája vyčleniť sumu 7,5 miliardy eur na zvýšenie prevencie, posilnenie diagnostiky a liečby. „Je to len prvý krok, ale v budúcnosti toho bude potrebného viac,“ povedala.

„Čelíme globálnemu nepriateľovi, aký nemá obdobu,“ povedal na brífingu generálny tajomník OSN António Guterres. Aby bol svet bez ochorenia COVID-19, treba v oblasti zdravotníctva vyvinúť „najväčšie kolektívne úsilie“ v dejinách ľudstva. Zdôraznil, že potrebné je zabezpečiť, aby boli všetkým, ktorí to potrebujú, poskytnuté všetky možné diagnostické testy, lieky a všetky vakcíny.

„Svet potrebuje vývoj, výrobu a spravodlivé dodávky bezpečných a účinných vakcín proti COVID-19, liečbu a diagnostiku,“ vyhlásil Guterres. „Nepotrebujeme vakcínu alebo liečbu pre jednu krajinu, jeden región alebo pre polovicu sveta; potrebujeme vakcínu a terapiu, ktoré sú cenovo dostupné, bezpečné, efektívne, ľahko použiteľné a všeobecne dostupné pre všetkých, všade,“ uviedol. „Nikto nie je v bezpečí, pokiaľ nie sú v bezpečí všetci. COVID-19 nerešpektuje žiadne hranice,“ povedal Guterres.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK