WHO potvrdilo očakávania o Covide. Počty úmrtí rapídne klesli

  • V minulom týždni klesol celosvetový počet úmrtí na Covid-19 o približne 21 %
  • Počet nových prípadov vo väčšine sveta stúpa. Výnimkou je aj Európa
Unsplash/Eli Defaria, Onder Ortel
  • V minulom týždni klesol celosvetový počet úmrtí na Covid-19 o približne 21 %
  • Počet nových prípadov vo väčšine sveta stúpa. Výnimkou je aj Európa

Počet úmrtí na COVID-19 v uplynulom týždni celosvetovo klesol o približne 21 %, zatiaľ čo počet nových prípadov vo väčšine sveta stúpol. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Počet prípadov v Európe klesá

V pravidelnej štvrtkovej správe WHO uviedla, že sa zdá, že počet nových prípadov Covid-19 sa po týždňoch poklesu od konca marca stabilizoval na úrovni približne 3,5 milióna, čo predstavuje nárast o jedno percento.

Počet prípadov podľa WHO rastie na americkom kontinente, Blízkom východe, v Afrike a západnom Tichomorí a klesá v Európe a juhovýchodnej Ázii.

Pribudlo asi deväťtisíc úmrtí. Úmrtia pritom klesli všade okrem Afriky, kde poskočili o takmer 50 %.

Tieto dáta však nezahŕňajú najnovšiu epidémiu koronavírusu, ktorú oznámila Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), keďže krajina zatiaľ WHO oficiálne neposkytla požadované údaje.

Vo štvrtok severokórejské úrady informovali o ďalších viac ako 262-tisíc podozrivých prípadoch, čím sa týždeň po tom, ako krajina priznala výskyt ochorenia, celkový počet prípadov priblížil k dvom miliónom.

Na ďalšiu pandémiu nie sme pripravení

Svet nie je o nič lepšie pripravený na novú pandemickú hrozbu než v roku 2019, keď sa objavil nový druh koronavírusu, dokonca môže byť v skutočnosti ešte v horšej pozícii.

Vyplýva to zo správy Nezávislého panelu pre pripravenosť a reakciu na pandémiu. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Nedostatočný pokrok v reformách, ako je aj financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), znamená, že svet je zraniteľnejší než kedykoľvek predtým, uvádza sa v správe.

Covid, pandémia
zdroj: Pexels/Jan Kopřiva

Autori správy na čele s bývalou novozélandskou premiérkou Helen Clarkovou a bývalou prezidentkou Libérie Ellen Johnsonovou Sirleafovou síce zaznamenali určitý pokrok, avšak podľa nich nie je dostatočne rýchly na to, aby „túto pandémiu (ochorenia Covid-19) v blízkej dobe ukončil alebo aby zabránil ďalšej“.

„Práve teraz máme rovnaké nástroje a rovnaký systém, aký existoval v decembri 2019 v súvislosti s reakciou na hrozbu pandémie. A tieto nástroje jednoducho neboli dosť dobré,“ povedala Clarková.

„Ak by tento rok, budúci alebo ten nasledujúci rok nastala nová hrozba pandémie, budeme do značnej miery na tom rovnako… možno ešte horšie, vzhľadom na momentálne obmedzený fiškálny priestor mnohých, ak nie väčšiny krajín,“ dodala.

Panel expertov vo svojej správe zároveň vyzval na zasadnutie na vysokej úrovni Valného zhromaždenia OSN a nezávislej rady pre zdravotné hrozby pod vedením hláv štátov s cieľom podnietiť určité kroky.

Správa orgánu zriadeného WHO prichádza pred budúcotýždňovým Svetovým zdravotníckym zhromaždením (WHA) v Ženeve, kde by malo 194 členských štátov rozhodovať o kľúčových reformách pri príprave na budúce pandémie.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá