WHO: Nečakajte, že vakcína je zázračný liek, a len vďaka nemu korona zmizne

  • Vakcíny výrazne pomôžu, no svet nezachránia
  • Veľa vecí bude stále v našich rukách
Pfizer vakcína
TASR/AP/Luca Bruno, TASR/Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP
  • Vakcíny výrazne pomôžu, no svet nezachránia
  • Veľa vecí bude stále v našich rukách

Tlačová agentúra TASR informuje, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že vakcíny nie sú zázračným liekom na krízu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2.

Vakcíny podľa riaditeľa programu núdzových operácií WHO Michaela Ryana neznamenajú „nulový“ COVID-19. „Očkovanie poskytne významný a mocný nástroj do súpravy náradia, ktorú máme k dispozícii,“ povedal. Dodal však, že samotné vakcíny nestačia.

Koronavírusu neveril, v novembri sa zúčastnil protestu v Bratislave. Včera na Covid-19 zomrel

WHO oznámila, že 51 rôznych vakcín sa v súčasnosti testuje na ľuďoch a 13 z nich je v záverečnej fáze testovania. Spojené kráľovstvo 2. decembra ako vôbec prvá krajina na svete oficiálne schválilo očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech na všeobecné použitie.

Vakcína bude najskôr podávaná rizikovým skupinám, ako sú ľudia žijúci alebo pracujúci v domovoch s opatrovateľskou starostlivosťou, osoby staršie ako 80 rokov či zdravotnícky personál.

Očakáva sa, že Spojené štáty tento mesiac tiež schvália vakcínu na všeobecné použitie, píše AFP. Belgicko, Francúzsko a Španielsko oznámili, že v januári začnú s očkovaním najzraniteľnejších skupín obyvateľstva.

V Moskve v sobotu začali s očkovaním proti ochoreniu COVID-19, pripomína AFP. Ako prvých zaočkujú zdravotníckych, sociálnych a pedagogických pracovníkov.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech