Z Alcatrazu sa podarilo ujsť len 3 väzňom. Pomohli im v tom dvojníci z WC papiera

  • Spôsob, akým sa im podarilo ujsť, je ako z filmu
  • Ich plán bol taký dokonalý, že nájdení neboli dodnes
alcatraz
Twitter (@marinamaral2/@EzraEfrat)
  • Spôsob, akým sa im podarilo ujsť, je ako z filmu
  • Ich plán bol taký dokonalý, že nájdení neboli dodnes

Je zvláštne, ako miesto s takou temnou históriou dokáže pritiahnuť tisíce turistov ročne. No práve takým miestom je ostrov Alcatraz, ktorý sa nachádza v slnečnej Kalifornii. Hoci väznica už nie je v prevádzke, jej príbehy a legendy žijú ďalej. Predovšetkým jedna, o ktorej sa diskutuje dodnes.

Ostrov hrôzy, z ktorého nemal nik utiecť

Ostrov bol pôvodne objavený španielskymi moreplavcami v roku 1775, no až o niekoľko desaťročí neskôr začal byť využívaný ako pevnosť pre americké vojsko. V roku 1934 sa však na jeho území otvorila najznámejšia federálna väznica – Alcatraz.

Väznica bola navrhnutá tak, aby z nej bolo doslova nemožné ujsť a aby svojim “obyvateľom“ poskytovala čo najmenej slobody. Priamo na ostrove neboli žiadne stromy ani rastliny, ktoré by mohli poskytnúť tieň alebo útočisko. 

Okrem toho boli celé priestory väznice veľmi dôkladne navrhnuté tak, aby mali dozorcovia 24/7 dohľad nad každým jedným kútom a každým krokom každého z väzňov.

Medzi slávnych „obyvateľov“ väznice patrili napríklad Al Capone, George „Machine Gun“ Kelly či Robert Stroud, známy ako „Birdman of Alcatraz“. Ich príbehy sú dodnes predmetom filmov a kníh, ktoré ľudí fascinujú aj vďaka prostrediu, v ktorom sa odohrali.

Vráťme sa ale späť na ostrov hrôzy. Väzni tu mali veľmi prísny režim – každý deň museli pracovať v dielňach, čistiť priestory alebo pomáhať pri údržbe. Najväčším trestom však bola práve maximálna izolácia od okolitého sveta.

Navyše väzni nemali žiadny kontakt so svetom mimo ostrova – jediným spojením bol telefón, ktorý slúžil iba na komunikáciu medzi dozorcami a pevninskou základňou.

Alcatraz bol uzavretý v roku 1963 kvôli vysokým nákladom na prevádzku a štrukturálnym problémom budovy. Ostrov bol potom krátko obsadený skupinou Indiánov zo severnej Kalifornie, ktorí protestovali proti vládnym politikám týkajúcim sa pôvodných obyvateľov Ameriky. Dnes je ostrov súčasťou Národného parku Golden Gate a jeho väznica slúži ako múzeum.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Wikipedia, Aktuality, iDnes, Brittanica, History Collection, Epocha Plus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá