Z bežného pasažiera sa stal hrdina. „Nemám potuchy, ako riadiť lietadlo,“ povedal, kým padalo k zemi

  • Na letisku Palm Beach pristálo lietadlo bez pilota
  • O pristátie sa postaral pasažier bez skúseností
  • Zamestnanec riadiacej veže ho zaučil „za pochodu“
lahky letun kokpit
Pixabay/TheOtherKev, Unsplash/Kristopher Allison
  • Na letisku Palm Beach pristálo lietadlo bez pilota
  • O pristátie sa postaral pasažier bez skúseností
  • Zamestnanec riadiacej veže ho zaučil „za pochodu“

V utorok prekvapil americký štát, Floridu, kuriózny prípad. Na medzinárodné letisko Palm Beach pristálo lietadlo, ktoré na zem ukotvil pasažier bez akéhokoľvek leteckého tréningu. Pilot vraj nečakane upadol do bezvedomia.

Vážna situácia

Mám tu vážnu situáciu,“ ozvalo sa v slúchadlách pracovníka riadiacej veže. Po potvrdení spojenia pasažier lietadla veži oznámil, že pôvodný pilot je v bezvedomí, a on „nemá potuchy, ako lietadlo riadiť“. Zdravotný stav pilota sa pasažierovi nepodarilo priblížiť, informuje The Guardian. Dodal len, že „nereaguje a je úplne tuhý.

Riadiaca veža sa následne snažila „novopečeného“ pilota lokalizovať, no ani v tomto nedokázal byť nápomocný. „Nemám poňatia. Vidím pobrežie Floridy, ale inak nemám poňatia,“ tvrdil vystrašený pasažier. Letová kontrola sa preto tento ľahký letún rozhodla nájsť mechanicky, čo v praxi predstavovalo niekoľko nekonečných minút čakania pre nešťastného pasažiera.

Jediná rada, ktorú mu bola veža schopná ponúknuť, bola: „snažte sa letieť popri pobreží, buď smerom na sever, alebo na juh.“ Po 4 minútach v podstate nekontrolovaného letu sa začal „neskúsený“ pilot s náznakom paniky v hlase opäť pýtať na aktuálnu situáciu. „Ľudia, našli ste ma už?“ Následne dodal, že obrazovka navigácie nefunguje ani v jeho stroji. „Nedokážem ju zapnúť. Sú na nej všetky informácie. Napadá vám niečo?

Logo

Ako na „vodičáku“

Pasažier tohto lietadla mal však šťastie v nešťastí. Leteckú kontrolu mal v ten deň na starosti aj istý Robert Morgan, informuje CNN. Okrem toho, že Robert je veteránom vo svojom povolaní a má za sebou vyše 20 rokov praxe, je zároveň aj skúseným leteckým inštruktorom. Pristátie letúna bol preto schopný krok po kroku vysvetliť nešťastnému pasažierovi.

Snažte sa udržať úroveň krídel a vyskúšať, či ste schopný začať klesať,“ je počuť na nahrávke dostupnej na stránke CNN. „Zatlačte na riadenie a pokúste sa veľmi pomaly klesnúť,“ vysvetľuje Morgan.

lietadlo lahky letun
zdroj: Pixabay/stokpic

Napriek úctyhodným 1 200 hodinám lietania, ktoré mal Robert na svojom účte, však týmto druhom lietadla ešte neletel. „Fungovalo ako každé iné lietadlo. Jediné, čo som musel spraviť, bolo udržať ho v pokoji, nasmerovať ho k letisku a vysvetliť mu, ako ubrať plyn, aby mohol pristáť,“ hovorí v rozhovore Morgan. Na pomoc si preto zaobstaral obrázok kontrolného panela spomínaného letúna, ktorého fungovanie následne krok po kroku vysvetlil neskúsenej posádke.

Skúsenosť je najlepší učiteľ

Leteckí odborníci už stihli okomentovať tento počin pre CNN ako „výnimočný“. Pilotovi bez skúseností sa totižto nakoniec podarilo bezpečne a bez akýchkoľvek väčších komplikácií pristáť, čo prekvapilo aj komerčné lietadlá, ktoré boli odstavené neďaleko a pripravovali sa na vzlietnutie.

Povedali ste práve, že to lietadlo riadil pasažier?“ smeroval svoju otázku jeden z nich na riadiacu vežu. „Presne tak,“ odpovedali, „a úplne bez predošlých skúseností.“ Komerčný pilot opísal tento čin slovami „wau, to je úžasné“, a odkázal pasažierovi, že vykonal „výbornú prácu“. Veža sa nakoniec ešte pochválila svojim zamestnancom, ktorý vlastnoručne zachránil vystrašenú posádku.

riadiaca veža
zdroj: Pixabay/Hans

Portál Independent zároveň píše, že podľa odborníkov je toto prvý prípad, kedy sa niekomu podarilo pristáť s lietadlom typu CESSNA 208 bez akéhokoľvek tréningu. Nižšie prikladáme aj záznam, na ktorom vidno ladno pristávajúci letún. Po dotyku so zemou Robert Morgan opustil svoju pozíciu, aby sa mohol ísť osobne zoznámiť so svojim „novým študentom“. Celú udalosť vidí ako hru osudu. „Mám pocit, že sa to malo stať,“ zakončil.

Presné okolnosti letu ako aj súčasný zdravotný stav pilota nie sú známe, informuje The Independent. Celú udalosť prešetruje Federal Aviation Administration (FAA), ktorá zatiaľ neponúkla bližšie detaily.

Zdroje: The Guardian , CNN, The Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá