Z britského Vogue až po záchranu zvierat. Katarína svojimi šperkami bojuje za dobrú vec

  • Katarína Žiak si svojimi šperkami vyrábanými v malej dielni v srdci Slovenska podmanila mnohých
  • Po roku od nášho posledného rozhovoru, sme sa k nej vrátili opäť, aby sme zistili, aké má novinky
  • Čistú prácu s drahými kovmi dnes dopĺňa o špecializovanú kolekciu venovanú dobrej veci
Archív Katarína Žiak
  • Katarína Žiak si svojimi šperkami vyrábanými v malej dielni v srdci Slovenska podmanila mnohých
  • Po roku od nášho posledného rozhovoru, sme sa k nej vrátili opäť, aby sme zistili, aké má novinky
  • Čistú prácu s drahými kovmi dnes dopĺňa o špecializovanú kolekciu venovanú dobrej veci

Bolo to takmer presne pred rokom, kedy sme mali možnosť navštíviť malú dielňu slovenského talentu z Horehronia, Katarínu Žiakovú, ktorá tvorí pod značkou Katarína Žiak jewellery. Ukázala nám svoje najnovšie kolekcie, veci, ktoré pripravuje a aj druhú stránku svojej kreatívnej práce, veľkoformátové maktrofotografie prírody zaliate v obrazoch. Dnes sme ju však kontaktovali opäť. Jej cestu sme pozorne sledovali a vieme, že má veľa noviniek.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Archív Katarína Žiak

„Nič nie je jednoduché, ale keď má človek jasný cieľ, všetko je možné. Začala som tvoriť počas štúdia na univerzite. Na trhu neexistuje príručka ani kniha, ktorá vám vysvetlí „ako na to“, na všetko musíte prísť sami, nikto vám svoje „know-how“ len tak nedaruje. Je to dlhý proces, kým dospejete k finálnemu produktu, s ktorým ste spokojní a nájdete odvahu ho pustiť do „sveta“. Celý výrobný postup riešim sama – od návrhu šperku až po jeho výrobu. Svoju prácu musíte milovať, musí vám byť viac ako len koníčkom, musíte jej dokázať obetovať oveľa viac ako len 8 hodín denne, ak chcete vytvoriť niečo nové, niečo svoje a hlavne vlastnými rukami. Naozaj, sú to roky práce, pokusov ale aj omylov, kým som doladila výrobu k svojej spokojnosti,“ povedala v našom rozhovore Katka.

Jej dokonalú prácu si všimli dokonca aj editori slávneho britského vydania časopisu Vogue a šperky pod značkou Katarína Žiak sa tu objavili dokonca viackrát. To bol odrazový mostík k veľkým dobrodružstvám, ktoré Katka minulý rok zažila. Stala sa napríklad súčasťou Bratislavských módnych dní, spolupracovala s komerčnými značkami, prezentovala domáce Horehronie na veľkej akcii venovanej cestovnému ruchu v Bratislave, jej šperky sa dostali do dizajnérskych kamenných predajní, predstavila pár nových kolekcií a absolvovala niekoľko módnych prehliadok. To však stále nie je všetko. Najnovšie má na konte masívnu spoluprácu s OZ Zvieratá v núdzi. Vytvorila preň jedinečné diela.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Archív Katarína Žiak
Náramky vytvorené z farebných šnúrok a minimalistických symbolov zvierat sú teda Kataríninou najnovšou kolekciou. Na svojom blogu, na ktorý nás odkázala píše: „Obdivujem ľudí, ktorí sa rozhodnú niečo zmeniť, nezištne pomôcť a veria v to čo robia. Práve preto som sa rozhodla, že skúsim aj ja pomôcť. Spoločne s Jankou Paulíkovou, ktorá stojí za OZ ZVIERATÁ V NÚDZI , sme vytvorili náramky, ktoré sú venované práve na pomoc pre zvieratá, ktoré to potrebujú. Janku osobne poznám, a preto viem, že zvieratá, ktorým nezištne pomáha a častokrát doslova zachraňuje ich životy, sa v jej starostlivosti majú naozaj dobre a našli svoj nový domov.“
Postup je identický, ako pri iných podobných spoluprácach. Kúpou autorského šperku podporíš dobrú vec. Takže win-win situácia, všakže?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech