Z Elona Muska sa stala superstar. Preto sme vytiahli tie najzaujímavejšie fakty, ktoré by si mal vedieť

  • Podnikateľ Elon Musk v poslednom čase svojimi vynálezmi a projektami dokazuje, že jednoznačne patrí medzi najväčších vizionárov tejto doby
  • Aj napriek tomu, že jeho projekty sú pod drobnohľadom celého sveta, existujú veci, ktoré si o nich určite nevedel
  • Pozri sa na zoznam 10 zaujímavostí o vynálezoch Elona Muska
Zaujímavosti o vynálezoch Elona Muska
Instagram/SpaceX
  • Podnikateľ Elon Musk v poslednom čase svojimi vynálezmi a projektami dokazuje, že jednoznačne patrí medzi najväčších vizionárov tejto doby
  • Aj napriek tomu, že jeho projekty sú pod drobnohľadom celého sveta, existujú veci, ktoré si o nich určite nevedel
  • Pozri sa na zoznam 10 zaujímavostí o vynálezoch Elona Muska

Kolonizácia Marsu, vesmírna loď Starship, satelitná sieť Starlink či prvý komerčný let do vesmíru pomocou lode Crew Dragon. Toto všetko sú projekty vizionára Elona Muska, na ktorých už dlhé roky pracuje a ktorými chce pomôcť ľudstvu posunúť sa opäť o krok ďalej. 

Aj napriek tomu, že firma SpaceX a tak isto Tesla sú dnes podnveľkým drobnohľadom fanúšikov Elona Muska, nájde sa pár informácií, ktoré si o projektoch týchto spoločností určite netušil. 

Elon Musk želá Amazonu, nech sa rozpadne, obchod cenzuroval knihu o COVID-19

Preto sme sa rozhodli spísať zoznam vecí, ktoré opäť rozšíria tvoje obzory ohľadom nápadov a vynálezov tohto vizionára. 

Do Starship sa zmestí kopa vecí

Len nedávno sme ťa informovali o tom, že Musk poslal svojim zamestnancom mail, kde ich informoval o tom, že výstavba lode Starship by sa mala stať najväčšou prioritou celej spoločnosti SpaceX. 

To, že vesmírna loď Starship bude skutočne obrovská, už asi vieš. Len málo ľudí však tuší o tom, že v jej útrobách bude možné prevážať skutočne veľké množstvo rôzneho vybavenia. 

Ako sa píše na portáli fool.com, do Starship lode sa zmestia demonštračné kozmické lode, jeden až tri geosynchrónne telekomunikačné satelity súčasne, konštelácia menších satelitov a dokonca aj veľké observatórium. 

Ďalším zaujímavým faktom je cena, za ktorú bude kozmická loď postavená a následne prevádzkovaná. Tá totiž zatiaľ nie je známa, a preto nie je ani také jednoduché povedať, koľko môže SpaceX na prevádzkovaní Starship získať. 

Bez „gombíkov“

Misiu DEMO-2, ako sa nazýval prvý komerčný let do vesmíru s ľudskou posádkou, sledoval pred pár dňami celý svet. Išlo totiž o skutočne veľký miľník a posun dopredu vo vesmírnej turistike. 

Pravdepodobne najväčšou zaujímavosťou ohľadom celého projektu a samotnej lode Crew Dragon je fakt, že celá loď beží na autonómny režim a v kapsule by sme nenašli žiadne tlačidlá či switche, ktoré boli doteraz pre kozmické plavidlá normou. O tejto skutočnosti informoval portál LiveMint vo svojom článku. 

Autonómne prebiehal aj proces dokovania na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a astronauti tak nemuseli vesmírnu loď manuálne ovládať. 

Novinkou pri tejto misii boli aj obleky, ktoré mali astronauti pri výstupe do vesmíru na sebe. Tie boli samozrejme navrhnuté tak, aby vydržali drsné podmienky vo vesmíre, ale aj aby dobre vyzerali. Pri ich dizajnovaní spolupracovala SpaceX s návrhárom Jose Hernandézom. 

Internet všade

Ďalším mimoriadne zaujímavým projektom je satelitná sieť Starlink, pomocou ktorej chce Elon Musk vybudovať vysoko rýchlostné internetové pripojenie v každom kúte našej zeme. 

Budovanie tejto satelitnej sústavy je stále len v počiatkoch a v testovacej fáze. Ako však informuje portál GeekWire, už teraz samotné satelity generujú neuveriteľných 5 biliónov bajtov dát denne. 

Ďalšou vecou, o ktorej si pravdepodobne netušil, je fakt, že satelity spoločnosti SpaceX využívajú operačný systém Linux. Podľa developerov zo SpaceX sa na približne 60 satelitoch využije viac ako 4 000 počítačov s operačným systémom Linux. 

Kolonizácia Marsu je cieľ

Vyvíjanie vesmírnej lode Starship súvisí s ďalším ambicióznym plánom Elona Muska, a teda kolonizáciou susednej červenej planéty. Musk dlhodobo prezentuje svoj názor, že jeho cieľom je vybudovať na Marse plne funkčné mesto. 

Toto by malo ľudstvo dosiahnuť do roku 2050 a počas Muskovho života by sa malo na Mars premiestniť až jeden milión ľudí pomocou tisícky lodí Starship. Prvá kozmická loď by pritom k červenej planéte mala vyštartovať už v roku 2022.

Cybetruck

Keď Elon Musk v novembri 2019 prvýkrát predstavil prototyp modelu Tesla Cybertruck, jeho fanúšikovia sa rozdelili na dva tábory. Jedna skupina si myslela, že si s týmto modelom auta robí srandu, no a druhá sa do neho ihneď zamilovala. 

Zdá sa, že tých, ktorí ocenili inovatívnosť Cybetrucku, bolo viac, keďže rezerváciu na toto auto urobilo už viac ako 250 000 ľudí. Tento pickup by mohol byť však aj súčasťov vesmírnych misií, ktoré Elon Musk plánuje. 

Jeden z jeho modelov by totiž mohol byť poslaný aj na Mars v kozmickej lodi Starship. 

Zdroje: fool, LiveMint, GeekWire

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech