Z kontajnera si spravil bývanie len za 60 eur mesačne. Dizajnér má v metropole unikátny „dom“

  • Rodák z Londýna sa rozhodol poukázať na výšku nájmov špecificky
  • Čas, energiu a peniaze investoval do netradičného obydlia
harrison marshall londýn kontajner život
Instagram/reprofoto/harrison_w_marshall
  • Rodák z Londýna sa rozhodol poukázať na výšku nájmov špecificky
  • Čas, energiu a peniaze investoval do netradičného obydlia

Vysoké ceny prenájmov bytov sú typickou črtou väčších miest a, samozrejme, aj tých najväčších svetových metropol. Výnimkou nie je ani Londýn, v ktorom bola priemerná cena prenájmu v prvom kvartáli tohto roka na úrovni 952 libier (približne 1 114 eur), uvádza Spare Room.

28-ročný dizajnér Harrison Marshall sa však rozhodol bojovať proti tomuto trendu. Presťahoval sa do veľmi neobvyklého obydlia, v ktorom sa pokúša búrať stereotypy a nič mu v ňom nechýba. Žije totiž v kontajneri.

Žije v prerobenom kontajneri za smiešnu sumu

Dizajnér, žijúci v Londýne, sa po niekoľkých rokoch práce v zahraničí v januári tohto roka vrátil do svojho rodného mesta a zistil, že ceny prenájmu vystúpili do nepríjemných výšok. Rozhodol sa preto minúť svoj mesačný plat vo výške v prepočte 1 689 eur radšej na niečo iné ako na klasický nájomný byt.

Marshall si teda v londýnskej štvrti Bermondsey zvolil alternatívny typ bývania. Za približne 60 eur na mesiac si prenajal kontajner, ktorý si svojpomocne transformoval na plnohodnotné obydlie. Urobil z neho dom, ktorý má všetko potrebné – od skutočnej postele až po malú chladničku, vodovodný kohútik, drez a indukčnú varnú dosku.

Dom má síce určité nevýhody, pretože do svojej vyvýšenej postele musí Harrison každý večer vyliezť, no tento kompromis si chváli. Na rekonštrukciu kontajnera Marshall vynaložil približne 4 565 eur a tri týždne svojho času.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Harrison Marshall (@harrison_w_marshall)

Kontajner si prerobil tak, že na jeho vrchu skonštruoval drevený rám, pokrytý šindľami z cédrového dreva, aby bol vodotesný, uvádza Supercar Blondie. Interiér je obložený preglejkovými doskami a strecha je vyrobená z recyklovaného plastu a hliníka.

Tento typ života nie je riešením, ale protestom

V tomto dome sa síce nenachádza kúpeľňa, no z hygienickej stránky si Harrison ťažkú hlavu nerobí. Tento problém rieši používaním sprchy v neďalekej telocvični alebo v jeho práci, ktoré sú vzdialené iba 10 minút jazdy na bicykli, uvádza BBC.

Marshallov kontajnerový dom je súčasťou verejnej umeleckej iniciatívy Skip Gallery, ktorá poskytuje priestor a príležitosť pre začínajúcich umelcov. Marshall pritom na mnohých projektoch tejto iniciatívy už pracoval.

28-ročný mladík plánuje žiť v kontajneri až do januára, aby mohol urobil oficiálne „vyhlásenie“ o „šialenej“ výške životných nákladov. „Toto bola jediná možnosť, ktorá pripadala do úvahy, aby som v tejto oblasti mohol žiť, čo je jednoducho šialené,“ hovorí.

Marshall však zdôrazňuje, že život v kontajneri „nemá byť riešením rastúcich životných nákladov“, ale ide skôr o vyjadrenie protestu. „Nikto by nemal žiť v kontajneri,“ dodáva.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Harrison Marshall (@harrison_w_marshall)

28-ročný rodák z Londýna myslí aj na svoju bezpečnosť. Na ochranu proti prípadným krádežiam si pri prednej časti svojho kontajnera nainštaloval zvončekovú kameru.

Na svoj život v kontajneri sa Marshall aj napriek viacerým výhodám pozerá so zmiešanými pocitmi. Na jednej strane vie, že nie je v ideálnej situácii, no oceňuje nezávislosť a financie, ktoré mu tento spôsob života poskytuje. Síce sa s týmto typom obydlia spájajú určité obmedzenia, pre neho je to domov, čo je dôležité.

Zdroje: Spare Room, BBC, Supercar Blondie

Najnovšie videá

Trendové videá