Z matfyzu si to namierila do Luxemburska na prestížnu pozíciu: V tíme som bola jediná žena

  • Chuť učiť sa stále niečo nové ju priviedla z fyziky do IT sveta
  • S Janou Brndiarovou sme sa rozprávali o živote žien v technickom svete aj o work-life balance
Na snímke je Jana Brndiarová.
archív Jana Brndiarová, Unsplash/Cedric Letsch
  • Chuť učiť sa stále niečo nové ju priviedla z fyziky do IT sveta
  • S Janou Brndiarovou sme sa rozprávali o živote žien v technickom svete aj o work-life balance

Robiť doktorát z fyziky na Slovenskej akadémii vied a skončiť v IT svete, pracujúc pre Európsku investičnú banku v Luxemburgu? Prečo nie.

Ako Jana Brndiarová sama o sebe tvrdí, nikdy si nerobila konkrétne plány, skôr ju viedlo nadšenie po nových vedomostiach a tých ponúkal nový IT svet viac než dostatok.

  • Či mala ako žena problém presadiť sa v tomto svete
  • Či sa stretla s podceňovaním
  • Čo je presne jej prácou v Európskej investičnej banke
  • Čo ju prekvapilo na malom Luxembursku

Veľa dievčat, žien nesníva o tom stať sa IT-čkárkou. Prečo si sa rozhodla ísť touto cestou?

Veľa dievčat zrejme ani nesníva robiť vedu. Predtým, ako som odišla do Luxemburgu a začala robiť pre Európsku investičnú banku, som si ešte robila doktorát z fyziky v Slovenskej akadémii vied. Veľmi ma to bavilo, pretože to bolo dosť náročné a zaujímavé.

Pre takú prácu musí mať človek nielen nadanie, ale aj trpezlivosť a obrovskú motiváciu. Vždy som obdivovala a budem obdivovať ľudí, ktorí vede zasvätili svoj život. 

Neustále som sa musela učiť niečo nové a stále som mala pocit, že toho toľko neviem. Pre niektorých ľudí by to bolo možno frustrujúce, no nie pre mňa. Príležitosť vyskúšať si znovu niečo nové prišla zo dňa na deň, nebolo to vôbec plánované a keďže na sebe rada pracujem, hneď som ju prijala.

Samozrejme to bola na začiatku dosť výzva. Držím sa však toho, že nerastieme vtedy, keď všetko ide ľahko, ale naopak vtedy, keď čelíme výzvam.

Významný faktor bol aj ten, že popri štúdiu matematiky a fyziky na matfyze som mala pocit, že v IT by som sa chcela viac posunúť vpred. Bola to pre mňa skrátka atraktívna ponuka, ktorá sa nemusí už viac opakovať a ktorá sa neodmieta. S odstupom času to aj reálne hodnotím ako veľmi dobré rozhodnutie.

Pracuješ v približne 20-člennom tíme. Sú tam okrem teba aj iné ženy?

Jedna, no rok od môjho nástupu som bola v tíme stále jediná žena. V tom čase sme ale ešte boli menší tím. Časom sme sa rozrástli, čo mne dosť momentálne vyhovuje, lebo vzhľadom na pomerne krátku dobu, ktorú tam pracujem, patrím k najstarším členom nášho tímu, a to má pochopiteľne svoje veľké výhody.

S kolegyňou z Nemecka si veľmi dobre rozumiem, keďže rovnako ako ja aj ona je športový typ a pragmatik. Ona má napríklad doktorát z matematiky. V tíme sme z rôznych kútov sveta s rôznymi profilmi. Viacerí študovali fyziku alebo matematiku. Je to skvelé robiť s ľuďmi, ktorí sú veľmi múdri a od ktorých sa môžem neustále niečo učiť.

Mala si pocit, že to máš ako žena ťažšie presadiť sa v IT svete? Stretla si sa aj s podceňovaním?

Pokúsim sa to vysvetliť nasledujúcim spôsobom. V kvantovej fyzike ovplyvňujeme meraním výsledok experimentu. Tu platí podľa mňa veľmi podobný princíp.

Pokiaľ by som sa dopredu zaoberala tým, či to mám ako žena ťažšie, mohla by som sa sústrediť na podnety, ktoré by iba potvrdzovali tento predpoklad. Hypotéza by teda bola správna. Bola by to však objektívna pravda alebo len falošný pocit? Takýto falošný pocit som, samozrejme, občas mala.

Súvisí to skôr však s mojím osobným nastavením, že sa málokedy s niečím uspokojím a neustále mám pocit, že viem ešte niečo urobiť lepšie. Skôr som si vždy sama sebe než druhým musela dokázať, že niečo zvládnem.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá