Z odpadkov v prírode by si si zariadil byt. Toto sú najväčšie bizarnosti, ktoré vyhadzujú Slováci

  • Určite si počas prechádzky v prírode narazil na odpadky, ako špaky, obaly a fľaše
  • Niektorí Slováci si neuvedomujú, že les nie je smetisko, a nemajú problém doň odniesť napríklad chladničku
  • Toto sú najväčšie bizarnosti, s ktorými sa Slováci stretli v prírode
pjimage – 2021-11-26T163950.665
Unsplash/Jordan Beltran Unsplash/Gera Kulik
  • Určite si počas prechádzky v prírode narazil na odpadky, ako špaky, obaly a fľaše
  • Niektorí Slováci si neuvedomujú, že les nie je smetisko, a nemajú problém doň odniesť napríklad chladničku
  • Toto sú najväčšie bizarnosti, s ktorými sa Slováci stretli v prírode

Existuje mnoho ľudí, ktorí do dnešného dňa nedokážu rešpektovať prírodu. Ak idú na túru alebo prechádzku, je im jedno, keď odpadky vyhodia na zem. V prírode sa často stretávame s cigaretovými ohorkami, s obalmi z keksíkov, no aj s plastovými fľašami. To však nie je to najhoršie. 

To, že do prírody poniektorí vyhadzujú rôzny viac či menej absurdný odpad, potvrdili aj výsledky ankety, ktorú OZV ENVI – PAK vyhlásila pri príležitosti nedávneho Svetového dňa absurdít, ktorý sa konal 20. novembra.

zdroj: Unsplash/Jasmin Sessler

Ako skonštatovala Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu z OZV ENVI – PAK, je nepochopiteľné, že mnoho ľudí si dá tú námahu vyhodiť nepotrebné veci na nedostupných miestach v prírode 

„Je oveľa jednoduchšie zaviesť to na zberný dvor v obci alebo meste, v ktorom žijú. Vidíme za tým hlavne neznalosť ľudí, ktorí nevedia, ako fungujú zberné dvory či zber elektroodpadu, ale tiež ich neochotu vyhodiť odpad tam, kam patrí,“ hovorí.

Toto sú najväčšie absurdity, ktoré ľudia objavili počas prechádzky v prírode.

Práčky, tlačiareň, gauč a lodičky

Je pravdepodobné, že s nejakou absurditou si sa stretol aj ty. Ľudia zapojení do ankety najčastejšie nachádzali veľké spotrebiče bielej techniky. Je to zaujímavé, pretože tieto veci boli často nachádzané na miestach, na ktoré je náročné dostať sa autom. Tieto spotrebiče patria na zberný dvor. Ľudia, ktorí sa ich potrebujú zbaviť, by mali myslieť na možnosť mobilného zberu, ktorý funguje v niektorých mestách a obciach.

Ďalšou absurditou bolo napríklad približne 300 kusov plastových vaničiek čerstvých jahôd v paletách. Vyzerá to tak, že jahody boli vyhodené priamo z obchodu, prečo to však bolo urobené, sa nevie. Jahody mohli byť napadnuté plesňou, nepredajné alebo sa iba mohli vysypať z auta.  Ani jedno z toho však nie je dôvod na to, aby boli vyhodené uprostred lesa.

Keďže sme sa už zaoberali kuchynskými spotrebičmi, zabudnúť by sme nemali ani na kúpeľňovú sanitu. Tej v lesoch nájdeš toľko, že by si si z nej mohol vyskladať kúpeľňu snov. Nájsť sa dá umývadlo, vaňa, záchod, no aj obkladačky. Nevýhodou však je, že vo väčšine prípadov ide o rozbité, prípadne nefunkčné záležitosti.

Počas prechádzok občas nájdeme aj čiernu techniku. Tu môžeme zaradiť monitory, tlačiarne a staré televízory. V tomto prípade však môžeš mať občas šťastie a môžeš naraziť na funkčné veci. Novinkou nie sú ani pneumatiky, s ktorými sa turisti stretávajú pomerne často.

zdroj: Unsplash/OCG Saving The ocean

Popri nich sa však v prírode občas vyskytne aj nejaké to auto. Nechce nikto tvoje staré auto? Nerieš, odparkuj ho do prírody a niekto sa už oň postará. Týmto sa riadi mnoho ľudí. V prírode sa teda stretávame so starými zhrdzavenými vozidlami, ktoré sú často rozobraté na súčiastky.

Nájsť v prírode maličkosti je bežné. Môžu to byť rôzne kusy látky, gombíky, kusy oblečenia, no aj obuvi. Okrem toho sa v prírode dajú nájsť aj platne, čo je pre niekoho dosť pochopiteľné, keďže tie zažívajú svoj comeback. 

Aby sme však ešte nezabudli, z odpadu v prírode si nezariadiš iba kúpeľňu, ale aj obývaciu izbu. Je to tým, že mnoho ľudí nemá problém nechať niekde v lese gauč, stoličky alebo kreslá.

Niektoré veci zaskočili aj aktivistov

Zanietený greenfluencer a klimatický aktivista Michal Sabo pravidelne zbiera odpadky v okolí Chorvátskeho jazera:

„Pri zbieraní odpadkov často nachádzam v prírode rôzne relikvie. Našiel som tam napríklad dobíjaciu kartu do telefónu z roku 2003, aj niekoľkoročnú napolitánku, ktorá za tie roky nezmenila vzhľad ani farbu. Ale najväčšia bizarnosť bol písací stroj, ktorý som šesť hodín ťahal z vody, lebo už bol obrastený koreňmi. Krásny, funkčný. Dnes je repasovaný a vystavený v kaviarni mojej kamarátky ako solitér.“

Ladislav Stupák z organizácie Save Nature by Čivas pravidelne upratuje znečistené oblasti na východnom Slovensku:

„Odpadky aj nelegálne skládky upratujeme vo svojom voľnom čase, vždy niekoľkokrát do týždňa. Za jeden deň dokážeme vyzbierať aj niekoľko vriec, ktoré potom zvážame do zberného dvora. Pri upratovaní prírody sme už našli všeličo: pneumatiky, elektroniku, kreditné karty aj plyšové hračky.“

Pýtaš sa, prečo mnohí Slováci volia možnosť vyhadzovania odpadkov do prírody? Dá sa tomu vôbec zabrániť?

„Riešením je neustála osveta ľudí o možnostiach vyhadzovania a triedenia odpadu, pričom vzdelávať treba nielen deti, ale aj dospelých. Je to však beh na dlhé trate. Ľudí učíme nielen to, ako správne triediť odpad, ale aj to, aby odpad nenechávali v prírode. Všeobecne by malo platiť, že čo si so sebou do prírody donesiem, to si so sebou aj odnesiem,“ uzatvára K. Kretter.

Zdroj: ENVI-PAK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá