Z plastových fliaš vyrábajú lampy pre chudobnejšie časti sveta. Prinášajú ti návod, ako na to

  • Štatistiky za rok 2019 hovoria, že okolo 840 miliónov ľudí nemá prístup k elektrine
  • Hnutie Liter of Light sa proti tomu snaží bojovať tak, že vyrába pre chudobnejšie časti sveta lampy z plastových fliaš
Liter of Light/Unsplash
  • Štatistiky za rok 2019 hovoria, že okolo 840 miliónov ľudí nemá prístup k elektrine
  • Hnutie Liter of Light sa proti tomu snaží bojovať tak, že vyrába pre chudobnejšie časti sveta lampy z plastových fliaš

Predstav si, že by si si nemal čím večer doma posvietiť. Liter of Light sa snaží chudobným častiam sveta pomôcť. Portál Brightside píše, že hnutie dalo už do 350 tisíc rodín svetlo v podobe  lámp, ktoré vytvorilo z plastových fliaš.

Po západe tma

Tohtoročné štatistiky hovoria, že okolo 840 miliónov ľudí nemá prístup k elektrine. Medzinárodné hnutie sa rozhodlo, že ľuďom v týchto častiach sveta pomôže. Dobrovoľníci sa rozhodli, že začnú vyrábať svetlá z plastových fliaš.

Hnutie založila nadácia MyShelter Foundation ešte v roku 2011 na Filipínach. Jej zakladateľ, Illac Diaz, bol šokovaný podmienkami, v ktorých mnoho miestnych rodín žilo po ničivých búrkach bez elektriny. V tom mu napadlo, že musí existovať aj lacnejšia cesta, ako priniesť svetlo do rodín, ktoré si ho nemôžu dovoliť.

Lampy z plastových fliaš

Diaz pustil svoju prácu a zapísal sa na štúdium urbanizmu a architektúry v Technologickom inštitúte v Massachusetts. Tam sa dozvedel o technológii osvetlenia fliaš, ktorú vyvinul brazílsky mechanik Alfredo Moserov roku 2002.

Keď sa vrátil, predstavil tento šikovný dizajn vo svojej domovine. Neskôr pomohol toto magické zariadenie inštalovať tisíckam domácností. Po rokoch sa dnes jeho globálne dobrovoľnícke hnutie na výrobu lámp nachádza v 15 krajinách sveta.

Na svojich stránkach prezentuje aj postup, ako takúto lampu vytvoriť. Je to jednoduché, potrebuješ plastovú fľašu, vodu, pochromovanú oceľ, bielidlo a slnečné svetlo.

Jednoducho skonštruovaná nádoba naplnená vodou s bielidlom je posadená na samotný vrch konštrukcie alebo na strechu, aby mohla voda čo najlepšie reagovať so slnečným svetlom. Svetlo, ktoré vydáva, sa dá porovnať s výkonom 50-wattovej žiarovky.

Pre nočné lampy vyvinul dobrovoľnícky tím lampu s baterkou, solárnym panelom či LED svetlom. Ďalšie variácie s PVC trubiek či bambusových tyčí môžu byť postavené pred dom, alebo slúžiť ako pouličné svetlo.

Zdroj: Bright Side, Liter of Light

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech