Z podpory na fiktívnych zamestnancov počas pandémie nakradol milióny. Peniaze minul na luxusné autá a nehnuteľnosti

  • Päťdesiatpäť ročný Dinesh Sah z Coppellu (Texas) chcel podvodne získať až 24,8 miliónov dolárov
  • Peniaze sa pokúsil vymámiť z programu na pomoc podnikom zasiahnutým koronavírusom
  • Pomocou falošných dokumentov sa mu podarilo dostať k 17 miliónom dolárov
  • Tie minul na luxusné nehnuteľnosti i drahé autá. Za podvod dostal 11 rokov väzenia
Bentley
Unsplash/Cam Bowers
  • Päťdesiatpäť ročný Dinesh Sah z Coppellu (Texas) chcel podvodne získať až 24,8 miliónov dolárov
  • Peniaze sa pokúsil vymámiť z programu na pomoc podnikom zasiahnutým koronavírusom
  • Pomocou falošných dokumentov sa mu podarilo dostať k 17 miliónom dolárov
  • Tie minul na luxusné nehnuteľnosti i drahé autá. Za podvod dostal 11 rokov väzenia

Päťdesiatpäť ročný Dinesh Sah z Coppellu (Texas) sa prostredníctvom programu na pomoc podnikom zasiahnutým koronavírusom pokúšal podvodmi získať až v 24,8 miliónov dolárov.

Na Instagrame sa pýšil bohatstvom, v skutočnosti bol súčasťou sprisahania. Známy influencer zrejme skončí za mrežami

Za podvodné konanie a pranie špinavých peňazí si odsedí 11 rokov, uvádza Ministerstvo spravodlivosti USA.

Pomohol si sfalšovanou dokumentáciou 

Podnikateľ Sah sa koncom marca priznal k obvineniam. Podľa súdnych dokumentov podal 15 podvodných žiadostí pod názvami rôznych spoločností, ktoré vlastnil alebo ovládal. Prostredníctvom týchto schém chcel získať približne 24,8 milióna dolárov z programu Paycheck Protection Program (PPP). Program federálnej vlády Spojených štátov poskytuje pôžičky napríklad na pokrytie mzdových nákladov, prenájmu, úrokov a energií. Pôžičky majú úrok 1 % a sú splatné do dvoch rokov.

V prípade, že podnik udrží svojich zamestnancov a použije financie na úhradu mzdy, môže mu byť časť pôžičky, alebo aj celá suma odpustená.

Práve odpustenie pôžičky chcel muž z Texasu dosiahnuť. Sah tvrdil, že firmy majú množstvo zamestnancov, na mzdové náklady idú stovky tisíc dolárov. V skutočnosti nemali spoločnosti žiadnych zamestnancov a ani nevyplácali mzdy aké uviedli v žiadostiach pre PPP.

Podnikateľ predložil úradom sfalšovanú dokumentáciu federálnych daňových záznamov, bankových výpisov firiem, ale aj nepravdivo uviedol ďalšie osoby ako splnomocnených zástupcov. CBS DFW uvádza, že Sah si založil svoje spoločnosti len niekoľko dní pred tým, než požiadal o pomoc z PPP.

„Tento trest slúži ako jasná pripomienka toho, že jednotlivci, ktorí zneužívajú programy na podporu počas pandémie, aby sa obohatili, budú podľa zákona braní na zodpovednosť,“ povedal zástupca generálneho prokurátora Kenneth A. Polite mladší z trestného oddelenia ministerstva spravodlivosti.

Kúpil si nehnuteľnosti v Texase aj drahé autá 

Podvodníkovi sa na napokon základe sfalšovaných dokumentov podarilo získať viac ako 17 miliónov dolárov z programov PPP. Tie nevyužil na žiadne mzdové náklady, dokonca ani na podporu svojich podnikov, podnikateľ s nimi financoval svoj luxusný životný štýl. Ministerstvo spravodlivosti uvádza, že si zakúpil viacero nehnuteľností v Texase. Južanský štát pritom zažíva nevídaný boom v oblasti migrácie. Ročne sa doň prisťahujú státisíce obyvateľov z iných štátov USA. Veľká migrácia tlačí ceny nehnuteľností nahor.

Okrem texaských nehnuteľností použil finančné prostriedky aj na splatenie hypoték na ďalšie nehnuteľnosti v Kalifornii, ktoré tiež patria k najdrahším v Štátoch.

Podnikateľ si tiež zaobstaral aj celú flotilu luxusných áut vrátane kabrioletu Bentley, Cadillac, Corvette Stingray a Porsche Macan. Len cena posledného menovaného auta začína na 52-tisícoch dolárov.

Sah taktiež poslal milióny dolárov v PPP príjmoch z medzinárodných peňažných prevodov.

„Kongres schválil program, aby pomohol bojujúcim firmám udržať sa nad vodou, a nie, aby financoval luxusný životný štýl falošných podnikateľov,“ uviedol úradujúci americký prokurátor Prerak Shah za severný okres Texasu. „A keď COVID-19 devastoval spoločnosti po celej krajine, pán Sah vyčerpal milióny dolárov z núdzového fondu, ktoré im mohli pomôcť. Pandémiu využil na osobný prospech a sme hrdí, že ho môžeme postaviť pred spravodlivosť.”

Sah v rámci svojho priznania viny súhlasil, že príde o osem domov, šesť luxusných vozidiel a viac ako 9 miliónov dolárov, ktoré mu ostali z podvodov a úrady ich zadržali. Taktiež musí uhradiť náhradu škody v sume 17 284 649,79 dolárov.

Poznáš niekoho v tvojom okolí, čo prišiel pre koronavírus o prácu alebo zatvoril prevádzku?

Ministerstvo stíha viac ako 100 obvinených 

Prípad podvodníka z Texasu nie je ojedinelý. Už v minulosti sme informovali o prípade 38-ročného Mustafa Qadiriho, ktorý podvodmi získal 5 miliónov dolárov. Podvodník tiež tvrdil, že peniaze sú určené na záchranu jeho firiem. V skutočnosti skončili v jeho vrecku a Qadiri si za ne kupoval drahé autá a užíval luxusné dovolenky. Podvodník sa stal majiteľov áut Lamborghini, Ferrari či Bentley. Vozidlá si ale dlho neužil, federálni agenti ich skonfiškovali spolu s peniazmi na bankovom účte a muž skončil v putách.

Muž si na korone zarobil 5 miliónov. Oklamal štát a kúpil si Lamborghini aj Bentley a chodil po luxusných dovolenkách

PPP je súčasťou zákona CARES, ktorý bol schválený v marci minulého roka. Zákon má poskytnúť finančnú uľavu pre tisíce Američanov, ktorí sa kvôli pandémii koronavírusu dostali do finančných problémov alebo prišli o časť príjmu, prípadne celý príjem. 

Ministerstvo spravodlivosti USA uvádza, že v súčasnosti stíha viac ako 100 obžalovaných podvodníkov, vo viac ako 70 trestných veciach. „Sekcia podvodov tiež zaistila viac ako 65 miliónov dolárov v peňažných prostriedkov pochádzajúcich z podvodne získaných prostriedkov PPP, ako aj v mnohých nehnuteľnostiach a luxusných predmetoch zakúpených z týchto programov,“ dodával ministerstvo.

Zdroje: DOJ, CBS DFW

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá