Z rybárskej dedinky sa stala svetová metropola plná adrenalínu. Slováci sem chodia za lepším životom

  • Architektonické pláže, bohatá kultúra a adrenalín
  • Kedysi rybárska dedina je dnes metropolou s vysokou životnou úrovňou
Dubaj
Dubaj, Unsplash/Toa Heftiba, Darcy Beau
  • Architektonické pláže, bohatá kultúra a adrenalín
  • Kedysi rybárska dedina je dnes metropolou s vysokou životnou úrovňou

Najľudnatejšie mesto Spojených Arabských Emirátov je známe ako lukratívne miesto s nadštandardnou životnou úrovňou. Čoraz viac našincov si do tohto mesta chodí užívať na dovolenku alebo si tam rovno kupujú nehnuteľnosti. Ako sa v priebehu niekoľkých desaťročí z rybárskej dediny stala jedna z najväčších metropol sveta?

Čo bolo pred Dubajom?

Culture Trip uvádza, že jedno z najmodernejších miest na svete má históriu dlhšiu ako 4-tisíc rokov. Dubaj bol jednou z najdôležitejších zastávok obchodnej cesty. Pôvodne išlo o rybársku dedinu na pobreží Perzského zálivu, ktorej obyvatelia boli lovcami perál. Perly lovili priamo zo zálivu a následne ich predávali na trhoch. V tých časoch išlo v dedine o najlukratívnejšiu pracovnú pozíciu.

Podľa Gulf News mesto ako prvé obývali moslimské civilizácie. Ľudia sa tu usídlili už 6-tisíc rokov pred naším letopočtom, no prvé kalifáty vznikli až oveľa neskôr. Prosperita moslimského obyvateľstva vzrastala najmä počas dlhotrvajúceho obdobia kalifátov. V meste sa veľmi rozšírilo poľnohospodárstvo, výroba lodí a prekvital, samozrejme, aj obchod.

Prví Európania sa na Arabskom polostrove objavili až v 15. storočí a boli to Portugalci. O 200 rokov neskôr sa k nim pridali aj Angličania a Holanďania. Práve Angličania na dlhé roky ovládli polostrov, keďže odtiaľ definitívne odišli až v roku 1971.

Napriek faktu, že ropa bola v tomto regióne objavená už v roku 1958, lovenie perál ostalo jednou z najzárobkovejších činností až do 90. rokov, keď Japonci objavili recept na to, ako vytvárať umelé perly.

Prvé ložiská ropy boli objavené v Abu Dhabi a v púšti Murban. Tento objav spôsobil jeden z najrýchlejších rastov ekonomiky v histórií planéty. Oficiálny portál Spojených Arabských Emirátov uvádza, že federácia bola založená 2. decembra 1971. Celkovo pozostáva zo siedmich štátov: Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ras Al Khaimah, Ajman, Umm Al Quwain a Fujairah. 

V roku 1990 sa Vojna v Perzskom zálive medzi Irakom a Kuvajtom dotkla aj Dubaja. Našťastie však len ekonomicky. V neskorších 90. rokoch sa predstavitelia Dubaja rozhodli z mesta vybudovať turistickú destináciu, keďže si veľmi dobre uvedomovali, že ropa je obmedzeným zdrojom bohatstva.

rybári
zdroj: Unsplash/Serg Zhukov

Mesto svetových rekordov

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Culture Trip, Gulf News, UAE portál, Britannica, Amazing Dubai, Visit Dubai, Museum of the future, Skydive Dubai, Deep Dive Dubai, Sky Views Dubai, IMG Worlds of Adventure, Dubai Mall, Dubai Desert, Dubai Expo 2020, Dani In Dubai, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá