VIDEO: Obývačka sa vznáša v oblakoch. Z tohto slovenského bývania budúcnosti sa ti zatočí hlava

  • Skybox doslova znamená „nebeská lóža“
  • Jedna takáto architektonická vychytávka krášli aj dúbravský projekt Čerešne fine living
  • Autori z ateliéru Architekti Šebo Lichý približujú, v čom tkvie šarm skyboxu a prečo je pridanou hodnotou nielen pre svojho majiteľa, ale aj pre okolitú komunitu
BeFunky-collage-7
Skybox
  • Skybox doslova znamená „nebeská lóža“
  • Jedna takáto architektonická vychytávka krášli aj dúbravský projekt Čerešne fine living
  • Autori z ateliéru Architekti Šebo Lichý približujú, v čom tkvie šarm skyboxu a prečo je pridanou hodnotou nielen pre svojho majiteľa, ale aj pre okolitú komunitu

Pojem skybox sa častejšie používa ako žargónové označenie pre V.I.P. sedenie, situované v presklenej lóži priamo pod strechou štadióna. Avšak so skyboxom sa môžeš stretnúť aj v rezidenčných projektoch. 

Termín si zo športovej architektúry „požičali“ developeri z ITB Development a dnes ním označujú svoje nekonvenčne riešené strešné byty. Kľúčové atribúty luxusu ako atypický dizajn a impozantné výhľady pritom ostávajú zachované aj v novom kontexte. 

Nekonvenčné riešenie v sériových projektoch

„Skybox sme mali navrhnutý už pri tom našom prvom developerskom projekte Vista Residence. Dá sa teda povedať, že s témou pracujeme dlhodobo. Majiteľka prvého skyboxu ním bola taká fascinovaná, že si ho zväčšovala dovtedy, kým z neho nebolo regulárne podlažie,“ spomína Igor Lichý.

„Keď tvoríme projekt, kde horné poschodia umožňujú pekný výhľad do krajiny alebo na mesto, prirodzene nás zvádza umiestniť tam niečo invenčné. Zaujímavý výhľad si priam pýta zaujímavú architektúru.“ 

ITB Development Architekti Šebo Lichý (AŠL) architektúra stavba dom bývanie design
zdroj: Skybox

Projekt po projekte sa postupne rozširovala aj miera invencie, s akou si architekti trúfali búrať stropy konvencií, čo obzvlášť budí pozornosť pri sériových rezidenčných stavbách, kde takáto miera extravagantnosti nebýva očakávaná.

Čerešne fine living však nie sú žiadna „sériová výroba“, ich autori sa náročky vyhli šablónovým riešeniam.

Koronakríza zabíja odvetvie, ktoré doteraz iba prekvitalo. Môže za to práca z domu

 „Niektorí developeri v snahe zjednodušiť si prácu používajú opakovačky. To nie je náš štýl. Veľa ľudí už zabudlo na socialistické sídliská, kde bola totálna anonymita a Havel ich nazval králikárňami. Bolo ľahké splynúť v nich s davom. My ale vidíme architektúru inak. Tak, že človek by mal svoj dom vnímať ako niečo individuálne, priestor s vlastnou identitou.

Preto sa vyhýbame opakovačkám. Je to náročnejšie, ale o správnosti tejto cesty sme presvedčení a fakt, že Čerešne fine living boli ocenené prestížnou cenou CIJ Awards za slovenský rezidenčný development roka, nás len utvrdil, že ideme dobrým smerom,“ hovorí Lichý. 

zdroj: Architekti Šebo Lichý/Skybox

Pocta Libeskindovi

Exkluzívny skyboxový byt s dvoma terasami a so štedrou výmerou vyše 180 metrov štvorcových sa vyníma na rohu jedného zo šiestich objektov v Čerešniach fine living. Je neprehliadnuteľný pri pohľade z ulice a takisto sa nestratí ani v portfóliu developerov.

Spomedzi ostatnej skyboxovej tvorby projektov ITB a AŠL je doposiaľ najvýraznejším a najsvojbytnejším. Hoci nadväzuje na spoločné jadro bytového domu, nesplýva s ním v jedno. 

Futuristický dom si objednáš cez internet a zložíš. Vyjde ťa menej ako garsónka v Bratislave

„Už konštrukcia je jedinečná, je to akási oceľová kostra položená na streche. Rozsiahlosťou prác to nebolo až také odlišné od konštruovania atypickej vily. V podstate je to projekt na projekte,“ delí sa o analógiu Tomáš Šebo, podľa ktorého bol skybox veľkou výzvou pre celý realizačný tím.

„Vybrali sme sa náročnejšou cestou a urobili sme dobre. U architektov je bežné, že tesne pred dokončením projektov si hovoria, čo všetko mali urobiť inak. Pri skyboxe ale tieto pochybnosti neboli. Je to byt, ktorý dáva celému projektu množstvo benefitov. Či už vizuálnych, alebo zážitkových. A to sú veci, ktoré nie sú merateľné ani metrami štvorcovými, ani peniazmi.“

Dekonštruktivistický dizajn skyboxu voľne odkazuje na tvorbu Daniela Libeskinda. „Keď sme profesijne dozrievali, bol veľmi populárnym v našej brandži. Skybox je symbolickým vzdaním holdu jeho tvorbe,“ vysvetľuje Šebo a zdôrazňuje, že ostentatívnosť celého prvku má svoj jasný zámer.

ITB Development Architekti Šebo Lichý (AŠL) architektúra stavba dom bývanie design
zdroj: Skybox

„Skybox mení výraz celej stavby. Nielenže zvyšuje kvalitu života svojim majiteľom, ale dáva tiež identitu komplexu, kde sa nachádza. Robí ho odlíšiteľným. Ľudia sa potom lepšie identifikujú s priestorom a cítia sa v ňom ako doma. Tie domy totiž vnímajú aj prostredníctvom ich atypických prvkov a špecifických, nezameniteľných znakov ako niečo svoje. Skybox navyše relativizuje mierku šiestich poschodí. Barak vyzerá byť menší, než je v skutočnosti.“

Inšpirácia Berlínom 

Fascinácia „čarovaním“ s mierkou pramení podľa Lichého z nemeckého inšpiračného zdroja.

„Keď sme dizajnovali komplex Čerešní, boli sme viackrát v Berlíne, kde nám padol do oka jeden rezidenčný komplex. Bol nám veľmi sympatický, len sme sprvu nechápali, prečo. Po podrobnejšej analýze sme na to prišli. Mal príjemnú mierku a architekti, ktorí ho navrhovali, použili zaujímavé triky, aby ju ešte viac upravili.

Aj na tomto príklade sme sa naučili, ako deliť hmotu na väčšie celky tak, aby objekty pôsobili v konečnom dôsledku menšie. V Berlíne sme boli sami prekvapení, že tie pôvabné domčeky, na ktoré sme sa pozerali, mali šesť podlaží. Mali sme pritom pocit, že boli maximálne štvorpodlažné. Pri Čerešniach sa nám podarilo dosiahnuť podobný efekt a skybox je korunou tohto úsilia.“ 

ITB Development Architekti Šebo Lichý (AŠL) architektúra stavba dom bývanie design
zdroj: Skybox

Klient a architekti v jednom tíme 

Za viac ako 15 rokov na trhu už ITB a tandem architektov Šebo-Lichý pozná túžby svojich klientov.

„Vieme, že v každom projekte sa nájde určité percento ľudí, ktorí majú radi nekonvenčnosť. A povedzme, že svoj extravagantný životný štýl chcú vyjadriť aj v architektúre. To sú práve tí klienti, ktorých lákajú horné podlažia, potrpia si na prémiovú úroveň výhľadov aj dizajnu. Preto nás ani neprekvapilo, že skybox v Čerešniach sa tak rýchlo predal,“ uvádza Lichý. 

zdroj: Architekti Šebo Lichý/Skybox

V rámci skladby bytov v Čerešniach je skybox absolútny unikát a unikátnou bola aj spolupráca s klientom. Vytvorený koncept ponechal istú mieru voľnosti aj pre špecifické priania budúceho majiteľa. Tentoraz to však neprebiehalo podľa obligátneho scenára, keď architekt krotí „uletené“ klientske predstavy. Naopak, boli to architekti, ktorí sa nechali strhnúť kreatívnym vírom.  

Takýto dom si ešte nikdy nevidel, autá v ňom budú vystavené ako v galérii. Má spojiť človeka s prírodou

„Podľa mňa sa klient najskôr aj zľakol tej atypickosti a absencie pravých uhlov. Chcel to trochu skonvenčniť, lenže skybox je taký výrazný, že tam už nie je cesty späť,“ smeje sa Šebo. Napokon to malo šťastný koniec. Majiteľ sa do bytu tak zamiloval, že sa doň sťahuje, hoci ho pôvodne zamýšľal ako investičnú záležitosť. 

zdroj: Architekti Šebo Lichý/Skybox

Výhľad, ktorý ti dá krídla

Či si spraví zo skyboxu párty byt alebo oázu pokoja, je bezpredmetná otázka. Priestor mu dovoľuje mať oboje súčasne. Presklená časť ohúri hostí, no má tiež meditatívne kvality, a to aj pri minimálnych interiérových úpravách. 

„Viem si predstaviť, že si tam človek dá napríklad jedno dizajnové kreslo a bude z neho sledovať zeleň vonku. Viac mu v takomto priestore na rozjímanie netreba,“ delí sa o tip Lichý.

„Je nám teraz aj trošku ľúto, že sme ten skybox predávali. Novému majiteľovi v dobrom závidíme, lebo je odtiaľ ozaj fantastický výhľad. Vidíte tunel Sitina, Devínsku Kobylu a Dúbravku, až máte pocit, akoby ste nad tými stromami lietali.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá